reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Co z sukcesją między przedsiębiorcami?

Co z sukcesją między przedsiębiorcami?

Czy mąż może przejąć prowadzenie działalności gospodarczej po żonie? Jeżeli nie ma takiej możliwości, czy mąż może jednocześnie prowadzić wyżej wymienioną działalność gospodarczą pod adresem zakładu żony (usługi introligatorskie i ksero)? Do kogo będzie należało wyposażenie, na które zaciągnęła kredyt żona? Czy mogę zarejestrować drugą identyczną działalność gospodarczą w tym samym miejscu przez drugiego z małżonków?

Przepisy znajdujące się w kompetencji MG nie odnoszą się do kwestii sukcesji między przedsiębiorcami. W opisanym przypadku następstwo prawne może być uzależnione m.in. od stosunków majątkowych między małżonkami. Ogólnie rzecz ujmując jednoosobowa działalność gospodarcza jest przypisana do osoby, kwestie przejęcia przedsiębiorstwa i ewentualnie korzystania z firmy poprzedniego przędsiębiorcy regulują przepisy prawa cywilnego (Ministerstwo Sprawiedliwości).

Polecamy: serwis Mała firma

Nie ma przeszkód wynikających z ogólnych przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej aby kolejna działalność gospodarcza była wykonywana pod tym samym adresem. Takie ograniczenia mogą wprowadzać ustawy szczegółowe np. w kwestiach fitosanitarnych czy przepisy prawa pracy. Dodatkowym ograniczenie może być też obowiązek posiadania odpowiednich uprawnień zawodowych przy wykonywaniu danego rodzaju działalności.

Kwestie własności przedsiębiorstwa określają przepisy prawa cywilnego pozostające w kompetencji Ministra Sprawiedliwości.

Polecamy: serwis Leasing

Źródło: eugo.gov.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

BillBird SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama