REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz gorsza kondycja polskich przedsiębiorstw

Wyniki finansowe przedsiębiorstw
Wyniki finansowe przedsiębiorstw

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki finansowe przedsiębiorstw średnich i dużych po trzech kwartałach br. były gorsze od uzyskanych rok wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

REKLAMA

Patrząc na przychody firm, to jak na osłabienie gospodarcze wydawałoby się, że nie jest źle, bowiem po trzech kwartałach wzrosły one r/r o 6,5 proc. Jednak jest to o połowę wolniejszy wzrost niż w I kwartale br. Znacznie bardziej niepokoi jednak wyraźnie wyższe tempo wzrostu kosztów niż przychodów, co skutkuje istotnym spadkiem rentowności sprzedaży.

REKLAMA

Wynik finansowy netto firm jest po trzech kwartałach o ponad 10 mld zł niższy niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Znacząco, bo o ponad jedną trzecią wzrosły też straty netto. Odsetek firm, które po trzech kwartałach br. osiągnęły dodatni wynik finansowy był co prawda tylko nieznacznie niższy niż w tym samym okresie 2011 roku. A to oznacza, że prawie tyle samo firm co w zeszłym roku w tym samym okresie (niespełna 28 proc.) miało straty o ponad 4,5 mld zł wyższe niż przed rokiem. Oznacza to, że sytuacja pogarsza się szczególnie wśród przedsiębiorstw które najbardziej nie radzą sobie w warunkach spowolnienia gospodarczego.

Zobacz: Pieniądze z urzędu pracy na start własnego biznesu

Wyraźnie obniżył się też wskaźnik płynności gotówkowej (z 36,7 do 31,3). To nadal bezpieczny poziom, ale pokazuje, że przedsiębiorstwa w większym stopniu zaczęły sięgać po zgromadzone na kontach bankowych własne kapitały obawiając się ryzyka zadłużania (depozyty przedsiębiorstw spadły od września 2011 o prawie 5 mld zł), ale także mając trudniejsze warunki dostępu do zewnętrznego finansowania.

REKLAMA

Wyraźnie obniżyła się również dynamika inwestycji. W cenach stałych były one wyższe niż przed rokiem o 4,4 proc. Tymczasem, po dziewięciu miesiącach 2011, wzrost ten wyniósł aż 12 proc. w porównaniu z 2010 rokiem. Gdyby nie rozpoczęte wcześniej inwestycje w budynki i budowle dynamika ta byłaby jeszcze niższa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast firmy-eksporterzy, mimo ewidentnego spowolnienia u naszych głównych, europejskich partnerów handlowych, radziły sobie całkiem dobrze - wzrósł odsetek przedsiębiorstw, które sprzedawały na eksport z 46,6 proc. do 48,1 proc., zwiększył się także udział sprzedaży na eksport w ich przychodach ze sprzedaży ogółem.

Zobacz: Jak otrzymać 300 tysięcy złotych na biznes na wsi?

Potwierdza to tezę, którą na podstawie badań od dawna prezentujemy, że firmy polskie potrafią skutecznie konkurować na rynkach zewnętrznych -mixem ceny i jakości, i w coraz większym stopniu - innowacyjnością. W efekcie w grupie firm-eksporterów jest więcej przedsiębiorstw, które osiągają dodatnie wyniki finansowe, a ich standing finansowy jest lepszy niż ogółu przedsiębiorstw.

Dane po trzech kwartałach 2012 r. wskazują, że 2012 rok zakończy się zapewne dla przedsiębiorstw nieco większą wartością przychodów ze sprzedaży, ale przy znacznie niższej rentowności, niższej płynności finansowej i istotnie niższym wyniku finansowym netto niż w 2011 r. Wtedy wyniósł prawie 104 mld zł, w tym roku zapewne w niewielkim stopniu przekroczy on 90 mld zł. Pogorszy to, dodatkowo przy trudniejszym dostępie do finansowania zewnętrznego, zdolność firm do rozwoju w 2013 r.

Zobacz: Dotacje i mikropożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA