REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Milewski Marcin
Ustawa deregulacyjna bis
Ustawa deregulacyjna bis

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deregulacyjna bis została już podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jakie istotne zmiany wprowadza dla przedsiębiorców? Ekspert wskazuje jakie ułatwienia dla firm wiążą się z ustawą deregulacyjną bis.

Ustawa deregulacyjna bis, czyli ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, wprowadza przede wszystkim nowe rozwiązania w zakresie prawa pracownika do wykorzystania urlopu.

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września

Nowe przepisy pozwalają na wykorzystanie przez pracownika zaległego urlopu do 30 września. Obecnie obowiązujące jeszcze przepisy (do czasu wejścia w życie nowej ustawy) dopuszczają udzielenie zaległego urlopu jedynie do 31 marca. Nie ma przy tym znaczenia, czy urlop zacznie się, czy zakończy przed tą datą.

Zaproponowane przez resort gospodarki rozwiązanie pozwoli, według założeń osób przygotowujących projekt, na skuteczniejsze zarządzanie organizacją pracy. Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu miałby umożliwić swobodniejsze gospodarowanie wypoczynkiem przez pracownika.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Przedawnienie należności ze składek ZUS i KRUS

Ustawa deregulacyjna bis skraca z 10 do 5 lat okres przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skróceniu ulega także z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.

Koks i węgiel zwolnione z akcyzy

Ustawa deregulacyjna bis, poza nowymi zasadami wykorzystywania urlopów przez pracowników, wprowadza możliwość zwolnienie z akcyzy węgla wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej oraz określone przedsiębiorstwa wykorzystujące węgiel i koks w ramach prowadzonej działalności.

Podatek od nieruchomości do 31 stycznia

Ustawa deregulacyjna bis wydłużyła także termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości. Dotychczas obowiązywał termin do 15 stycznia. Nowe regulacje przewidują jako właściwy 31 stycznia.

Likwidacja Monitora Polskiego B

Ustawa deregulacyjna bis likwiduje także Monitor Polski B. Dzięki temu przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z kosztownego obowiązku publikacji w tym dzienniku sprawozdania finansowego.

Polecamy: Zwrot towaru w ciągu 14 dni w sklepach internetowych

RMUA w 2012 roku tylko raz

Ustawa deregulacyjna bis wprowadza nowe regulacje dotyczące druku RMUA. Od 2012 roku będzie on przekazywany pracownikowi tylko raz w ciągu roku lub na żądanie ubezpieczonego częściej.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Firma rzadziej opublikuje ogłoszenie

Ustawa deregulacyjna bis zniosła również obowiązek podwójnego publikowania ogłoszenia wynikający z Kodeksu postępowania cywilnego i praktyki sądowej. Do tej pory ogłoszenie, które według Kpc powinno zostać zamieszczane w prasie, podlegało publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Podwójna publikacja zostanie zniesiona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

    Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

    Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

    Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

    REKLAMA

    W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

    Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

    Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

    Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

    REKLAMA