REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Milewski Marcin
Ustawa deregulacyjna bis
Ustawa deregulacyjna bis

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa deregulacyjna bis została już podpisana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Jakie istotne zmiany wprowadza dla przedsiębiorców? Ekspert wskazuje jakie ułatwienia dla firm wiążą się z ustawą deregulacyjną bis.

Ustawa deregulacyjna bis, czyli ustawa o redukcji niektórych obowiązków obywateli i przedsiębiorców, wprowadza przede wszystkim nowe rozwiązania w zakresie prawa pracownika do wykorzystania urlopu.

REKLAMA

Zaległy urlop do 30 września

Nowe przepisy pozwalają na wykorzystanie przez pracownika zaległego urlopu do 30 września. Obecnie obowiązujące jeszcze przepisy (do czasu wejścia w życie nowej ustawy) dopuszczają udzielenie zaległego urlopu jedynie do 31 marca. Nie ma przy tym znaczenia, czy urlop zacznie się, czy zakończy przed tą datą.

Zaproponowane przez resort gospodarki rozwiązanie pozwoli, według założeń osób przygotowujących projekt, na skuteczniejsze zarządzanie organizacją pracy. Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu miałby umożliwić swobodniejsze gospodarowanie wypoczynkiem przez pracownika.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Przedawnienie należności ze składek ZUS i KRUS

Ustawa deregulacyjna bis skraca z 10 do 5 lat okres przechowywania kopii deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych ZUS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skróceniu ulega także z 10 do 5 lat okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS.

Koks i węgiel zwolnione z akcyzy

Ustawa deregulacyjna bis, poza nowymi zasadami wykorzystywania urlopów przez pracowników, wprowadza możliwość zwolnienie z akcyzy węgla wykorzystywanego przez gospodarstwa domowe, podmioty użyteczności publicznej oraz określone przedsiębiorstwa wykorzystujące węgiel i koks w ramach prowadzonej działalności.

Podatek od nieruchomości do 31 stycznia

Ustawa deregulacyjna bis wydłużyła także termin składania deklaracji na podatek od nieruchomości. Dotychczas obowiązywał termin do 15 stycznia. Nowe regulacje przewidują jako właściwy 31 stycznia.

Likwidacja Monitora Polskiego B

Ustawa deregulacyjna bis likwiduje także Monitor Polski B. Dzięki temu przedsiębiorcy zostaną zwolnieni z kosztownego obowiązku publikacji w tym dzienniku sprawozdania finansowego.

Polecamy: Zwrot towaru w ciągu 14 dni w sklepach internetowych

RMUA w 2012 roku tylko raz

Ustawa deregulacyjna bis wprowadza nowe regulacje dotyczące druku RMUA. Od 2012 roku będzie on przekazywany pracownikowi tylko raz w ciągu roku lub na żądanie ubezpieczonego częściej.

Polecamy: ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Firma rzadziej opublikuje ogłoszenie

Ustawa deregulacyjna bis zniosła również obowiązek podwójnego publikowania ogłoszenia wynikający z Kodeksu postępowania cywilnego i praktyki sądowej. Do tej pory ogłoszenie, które według Kpc powinno zostać zamieszczane w prasie, podlegało publikacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Podwójna publikacja zostanie zniesiona.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA