REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
BIK to nie to samo co BIG
BIK to nie to samo co BIG

REKLAMA

REKLAMA

Wpisanie do rejestru BIK nie stanowi powodu do niepokoju. Znacznie dotkliwsze w skutkach jest znalezienie się w spisie dłużników BIG.

Identycznie brzmiące skróty biura informacji kredytowej oraz biura informacji gospodarczej często są ze sobą mylone. Kojarzą się głównie ze sposobem piętnowania dłużników, którzy nie wykonują zaciągniętych zobowiązań w terminie. Warto jednak pamiętać, że są to różne instytucje i działają na podstawie odrębnych przepisów prawa.

REKLAMA

BIK, czyli biuro informacji kredytowej

BIK, czyli biuro informacji kredytowej, to instytucja międzybankowa, działająca na podstawie ustawy Prawo bankowe z 1997 r. BIK stworzono w celu gromadzenia i przetwarzania informacji stanowiących tajemnicę bankową, dotyczących w szczególności kredytów udzielanych przez banki i spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i). Każdy, kto korzysta z jakiegokolwiek instrumentu bankowego, np. posiada rachunek bankowy, używa kart kredytowych, znajduje się w bazie danych. Za jej pośrednictwem banki i SKOK-i czerpią wiedzę o naszej historii kredytowej oraz dokonują oceny naszej wiarygodności i zdolności kredytowej.

Polecamy: Koszty kredytu dla firm - porada

W razie posiadania pozytywnej historii kredytowej, obrazującej regularne wywiązywanie się ze zobowiązań, figurowanie w BIK nie jest powodem do obaw, a raczej dodatkowym atutem. Ponieważ bazę BIK tworzą banki i SKOK-i, tylko one mają wgląd do tych danych. Ponadto, zgodnie z przepisami, upoważnione są także inne instytucje, takie jak sądy, policja, prokuratura, które w związku z wykonywaniem swych zadań mogą żądać dostępu do informacji. Banki mogą także udostępniać dane biurom informacji gospodarczej, ale tylko pod warunkiem, że wierzyciel, który wystąpił z takim wnioskiem, uzyskał pisemne upoważnienie od osoby, której dane dotyczą.

BIG, czyli biuro informacji gospodarczej

Nasz wierzyciel nie ma zatem prawa, by wpisać nas do rejestru BIK, może jednak umieścić nasze dane w jednym z rejestrów dłużników BIG, czyli biura informacji gospodarczej. BIG mogą być tworzone na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych z 2010 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ich zadaniem jest pośrednictwo w udostępnianiu informacji gospodarczych, polegające na przyjmowaniu takich informacji od wierzycieli, przechowywaniu i ujawnianiu.

Zgodnie z przepisami każdy wierzyciel będzie mógł na podstawie tytułu wykonawczego wydanego przez sąd, wpisać dane osobowe swojego dłużnika i wysokość długu na listy BIG.

W przypadku konsumentów zobowiązania muszą opiewać na co najmniej 200 zł i być wymagalne od co najmniej 60 dni (dla dłużników, którzy nie są konsumentami jest to minimalnie 500 zł). Konieczne jest także, aby upłynął co najmniej miesiąc od wysłania przez wierzyciela listem poleconym albo doręczenia dłużnikowi do rąk własnych wezwania do zapłaty, zawierającego ostrzeżenie o zamiarze przekazania danych do BIG, z podaniem firmy (nazwy) i adresu tego biura.

BIG samodzielnie ustalają regulamin, zgodnie z którym ujawniają dane z rejestru. Jeśli jednak dane dotyczą dłużnika, który jest konsumentem, BIG udostępnia je wyłącznie:

  • wierzycielom;
  • biurom i instytucjom wymienionym w ustawie (np. biurom informacji kredytowej)
  • i innym uprawnionym podmiotom (np. naczelnik urzędu skarbowego).

Polecamy: Firma w kryzysie – restrukturyzacja zobowiązań

REKLAMA

W sytuacji, gdy po dane sięga wierzyciel, powinien dysponować upoważnieniem wystawionym przez dłużnika. Mogło by się wydawać, że najprostszą metodą uchylenia się przedsiębiorcy od negatywnych skutków wpisu do rejestru, będzie odmowa udzielenia przez dłużnika-konsumenta takiego upoważnienia. Ustawodawca zabezpieczył jednak opisaną sytuację, zezwalając takim podmiotom, jak m.in. firmy telekomunikacyjne i przewoźnicy, na niezawarcie umowy lub zawarcie jej na mniej korzystnych warunkach dla konsumenta, który nie zgodzi się na podpisanie upoważnienia.

Warto zdawać sobie sprawę z różnic pomiędzy BIK a BIG, nie tylko po to, by uniknąć drobnych pomyłek językowych, ale przede wszystkim by mieć świadomość zupełnie odmiennych konsekwencji prawnych, które wiążą się z figurowaniem w omawianych rejestrach.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA