reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Pomoc de minimis 2012

Pomoc de minimis 2012

Pomoc de minimis w 2012 roku zasadniczo podlega limitom obowiązującym w latach poprzednich. Ekspert radzi jakiej wysokości wsparcie może otrzymać przedsiębiorca oraz kto może ubiegać się o pomoc de minimis w 2012 roku.

Pomoc de minimis to taki rodzaj pomocy, której udzielenie nie powoduje zakłócenia konkurencji, ze względu na niewielką wartość wsparcia.

Kwota pomocy de minimis w 2012 roku, podobnie jak w latach poprzednich, nie może przekroczyć 200 tys. euro brutto na przestrzeni trzech kolejnych lat kalendarzowych. W przypadku oceny czasu trwania pomocy brany jest pod uwagę bieżący rok oraz dwa poprzedzające go lata.

Wartość pomocy de minimis jest niższa w przypadku przedsiębiorców działających w branży logistycznej. Dla firm transportowych maksymalna wysokość pomocy de minimis nie może przekroczyć progu 100 tys. euro brutto.

Polecamy: Co to jest pomoc de minimis i kto może z niej skorzystać

Środki przeznaczone na pomoc de minimis nie mogą podlegać podziałom na mniejsze kwoty w celu ominięcia regulacji wskazujących na ich maksymalną wartość. Zakaz taki wprowadza rozporządzenie Komisji Europejskiej nr 1998/2006 z dnia 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L Nr 379 z 28.12.2006).

Rozporządzenie wprowadza ograniczenia w udzielaniu pomocy de minimis. Nie można jej udzielać:

  • w formach nieprzejrzystych (w stosunku do których konieczne byłoby przeprowadzenie oceny ryzyka dla obliczenia wartości pomocy);
  • w sektorze rybołówstwa i akwakultury;
  • w sektorze z produkcji podstawowej produktów rolnych wymienionych w Załączniku I do TWE;
  • na działalność związaną z wywozem;
  • w przypadku preferowania towarów krajowych;
  • w sektorze węglowym;
  • na nabycie pojazdów w drogowym transporcie towarowym;
  • przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji ekonomicznej w rozumieniu Wytycznych wspólnotowych dotyczących pomocy państwa w celu ratowania i restrukturyzacji zagrożonych przedsiębiorstw (Dz. Urz. WE C 244 z 1.10.2004).

Podmiot, który jest zainteresowany ubieganiem się o pomoc de minimis w 2012 roku powinien wypełnić formularz zawarty w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis.

Pomoc de minimis 2012 - pobierz formularz

Polecamy: Pomoc de minimis - formularze

Pobierz formularz: Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (stanowiący załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc de minimis)

Pobierz formularz: Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (stanowiący załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama