Kategorie

Jak zdobyć pieniądze na biznes?

pieniądze na biznes
pieniądze na biznes
Fotolia
Zdobycie pieniędzy na biznes to problem większości początkujących przedsiębiorców. Remont lokalu, wyposażenie w niezbędny sprzęt, płace pracowników czy zakup pierwszej partii towaru i surowców wiążą się ze sporymi kosztami, których właściciele firm nie są w stanie pokryć. Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce zarejestrowanych jest 1,79 mln przedsiębiorstw. Niemal 99,8 proc. tej liczby stanowią firmy sektora MŚP, czyli zakłady zatrudniające do 249 pracowników. Każdy z tych biznesów potrzebował zainwestowania mniejszej lub większej kwoty początkowej. Wiele z nich po pieniądze zgłasza się do banków, których pomoc uzależniona jest m.in. od zabezpieczenia majątkowego i wkładu własnego. Jak zatem będzie wyglądał rynek kredytowy w 2014 roku oraz z jakich innych form mogą korzystać raczkujący przedsiębiorcy?

O kredyt będzie łatwiej?

Reklama

Badania Tax Care na temat pożyczek dla start-upów i początkujących firm pokazują, że niewiele banków (zaledwie 10 z 30 przebadanych) ma w swojej ofercie produkty dedykowane dla tego typu działalności. Przedsiębiorstwa bez rynkowego doświadczenia mogą liczyć na finansowanie ze strony 7 instytucji. Najmniejszy kredyt oferuje PKO BP – 10 000 zł w ramach salda debetowego. Z kolei największy kredyt oferuje Idea Bank, tutaj można ubiegać się o nawet 350 000 zł w ramach kredytu na start ze wsparciem unijnym.

Dłuższa obecność firmy na rynku to większe możliwości. Start-upy, które działają od sześciu do dwunastu miesięcy, mogą liczyć na milionowe oferty – od 1 mln w Banku BPH do nawet 3,5 mln w Idea Banku. Zasada jest prosta – im dłuższy staż, tym większe kwoty. Oczywiście wraz ze wzrostem pożyczki rosną również wymagania co do wkładu własnego, zabezpieczeń czy sprawozdań finansowych.

Jaka forma prawna dla firmy?

Pożyczka dla młodych

Dla studentów ostatniego roku oraz absolwentów uczelni wyższych bardzo ciekawą opcją może okazać się program, który w tym roku ma wystartować w całej Polsce. „Pierwszy biznes – pieniądze na start” to inicjatywa uruchomiona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W praktyce oznacza to udzielanie niskooprocentowanych pożyczek (0,69 proc.) dla młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w biznesie. Można starać się nawet o 60 tys. zł rozłożonych na siedem lat spłaty. Jedyną przeszkodą – niestety, dosyć dużą – jest potrzeba zabezpieczenia kredytu wekslem i poręczeniem dwóch osób. Póki co „Pierwszy biznes” to projekt pilotażowy i na jego realizację przeznaczonych jest 20,5 mln zł. Jednak w ciągu kilku lat można spodziewać się rosnącego zainteresowania taką formą finansowania.

Jak założyć firmę na próbę?


Alternatywa – pożyczki społecznościowe

Idea social lending na świecie rozwija się już od blisko dziesięciu lat. Chociaż w Polsce serwisy oferującego tego typu usługi dopiero zyskują na popularność, to rynek dojrzewa bardzo dynamicznie. Dziś w naszym kraju jest on już warty ponad 150 mln zł. Swoje powodzenie zawdzięcza przede wszystkim możliwości ominięcia kosztownego pośrednictwa banków. Oprocentowanie pożyczek społecznościowych waha się od kilku do nawet dwudziestu procent. Wyeliminowanie bankowych prowizji sprawia, że transakcje zawierane bezpośrednio pomiędzy pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami stają się bardziej opłacalne dla obu stron – mówi Mariusz Skiba, Prezes Zarządu CapitalClub. Sposób działania pożyczek bezpośrednich jest bardzo prosty. Na specjalnie do tego przygotowanych serwisach ogłaszają się osoby lub firmy, które chcą zdobyć fundusze na konkretny cel. Oprocentowanie ustalane jest indywidualnie w zależności od wiarygodności kredytowej, długości okresu spłaty zadłużenia i wysokości potrzebnej kwoty. Zabezpieczenie stanowi zazwyczaj weksel, który zobowiązuje pożyczkobiorcę do bezwarunkowego uregulowania należności. Mariusz Skiba wyjaśnia, że same serwisy również weryfikują bezpieczeństwo transakcji. – Szczegółowo badana jest sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. W oparciu o dokładne, fachowe analizy firmie wystawiany jest odpowiedni rating. Pożyczki społecznościowe mogą okazać się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kredytów bankowych czy trudnych do zdobycia funduszy unijnych.

Fundusze unijne - 40 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

Jak pokazują badania Keralla Research połowa polskich przedsiębiorców z sektora MŚP prognozuje, że nadchodzący rok będzie lepszy dla rozwoju firmy od poprzedniego. Podobny optymizm wykazują dyrektorzy finansowi największych polskich firm. Z raportu Deloitte wynika, iż większość z nich przewiduje powrót krajowej gospodarki na drogę bezpiecznego wzrostu. To dobry okres, aby zastanowić się nad założeniem własnej działalności i spróbowaniem swoich sił na  rozwijającym się rynku. Do tego potrzebne są oczywiście pieniądze, a te w 2014 roku będzie zdobyć łatwiej niż w latach ubiegłych.

Księgowa czy biuro rachunkowe - co wybrać?

Źródło: CapitalClub

Dowiedz się więcej z naszej publikacji
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Obowiązki biur rachunkowych
Tylko teraz
89,00 zł
99,00
Przejdź do sklepu
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  1 sty 2000
  29 lip 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Wyższe grzywny za wykroczenia drogowe

  Podwyższenie maksymalnej wysokości grzywny za wykroczenia drogowe do 30 tys. zł zakłada projekt nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, przyjęty przez rząd.

  Ceny mieszkań w Europie rosną szybciej niż w Polsce

  Ceny mieszkań w Europie. Ceny mieszkań oderwały się od fundamentów? Szybciej w Europie niż w Polsce – sugerują dane Eurostatu. W Polsce przez ostatnie lata ceny rosły tylko trochę szybciej niż dochody ludności. W państwach Europy Zachodniej dynamika była nawet kilkukrotnie wyższa.

  Wynajem domów w Polsce

  Wynajem domów. Wynajem domów w Polsce stanowi około 3% - 5% rynku najmu, ale jest ciekawym rozwiązaniem. Osoby zastanawiające się nad wynajmem większego mieszkania, powinny wziąć pod uwagę również dom, bo stawki czynszów za 1 mkw. są konkurencyjne. Na popularność wynajmu domów w innych krajach wpływa m.in. udział budynków jednorodzinnych w zasobie mieszkaniowym i wskaźnik urbanizacji.

  Studencie - nie daj się oszukać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie, gdy sezon w pełni

  Wynajem mieszkania - studenci. Okres wakacji aż do września to typowy sezon najmu. Wiele osób stara się zaplanować na ten czas zmianę miejsca zamieszkania. Jest zazwyczaj trochę więcej wolnego, łatwiej o urlop w pracy, jest też korzystniej ze względu na zmianę szkoły dla dzieci. Równocześnie w tym samym czasie na rynku pojawiają się osoby studiujące. Młodzież rozpoczynająca studia w nowym mieście, studenci wyższych lat zmieniają lokum. Kwestie towarzyskie, uczuciowe czy chęć uzyskania większego komfortu - to najczęstsze przyczyny zmiany kwatery przez studentów.

  Kiedy warto prowadzić działalność w formie prostej spółki akcyjnej

  Od 1 lipca 2021 r. przedsiębiorcy mogą zacząć korzystać z nowej formy prowadzenia działalności, jaką jest prosta spółka akcyjna (PSA). W opracowaniu przedstawiamy, dla jakich przedsiębiorców taka forma prowadzenia działalności może być korzystna.

  Najpopularniejsze rodzaje napędów [NOWE DANE]

  Stowarzyszenie ACEA opublikowało najświeższe dane na temat najpopularniejszych rodzajów napędów. Jakie samochody wybierają kierowcy w Polsce?

  Ekspres kapsułkowy czy ciśnieniowy – który i dla kogo sprawdzi się lepiej?

  Ostatnimi czasy picie kawy przeniosło się z kawiarni pod strzechy. Nic dziwnego więc, że wiele osób stoi przed niezwykle trudnym wyborem – jaki ekspres do domu wybrać? Wśród wielu firm i modeli łatwo się zagubić. Jednak nie obawiajcie się! Odpowiadając na kilka prostych pytań, możemy łatwo stwierdzić, jaki ekspres będzie dla nas odpowiedni.

  Firmy szukają nowych pracowników

  Firmy szukają coraz więcej nowych pracowników. Liczba ofert pracy w urzędach pracy rośnie. Jakie są przyczyny?

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych - raport NIK

  Dostępność infrastruktury miejskiej dla niepełnosprawnych. Z przeprowadzonej przez Delegaturę Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku kontroli wynika, że miasta Gdynia, Kartuzy i Tczew inwestowały w infrastrukturę miejską, jednak nie w pełni zapewniły dostęp do niej osobom z utrudnionym poruszaniem się. Analizowały potrzeby i konsultowały je z mieszkańcami, jednak nie potrafiły egzekwować właściwych rekomendacji. Każda ze zbadanych przez NIK inwestycji miała jakąś przeszkodę, utrudniającą samodzielne przemieszczanie się po mieście.

  Ilu Polaków mieszka w domach jednorodzinnych a ilu w blokach?

  Dom jednorodzinny a mieszkanie w bloku. Marzenia o wyprowadzce z bloku do domu nie są w Polsce nowością. Już dziś w domach jednorodzinnych mieszka 55% rodaków – wynika z danych Eurostatu. Problem w tym, aby decyzję o wyprowadzce podjąć świadomie.

  Nie tylko negatywne skutki pandemii? [BADANIE]

  Według co czwartego Polaka pandemia przyniosła tyle samo następstw pozytywnych, co negatywnych. Tak wynika z badania zrealizowanego dla Rejestru Dłużników BIG InforMonitor.

  Kooperatywy mieszkaniowe - projekt ustawy w konsultacjach

  Kooperatywy mieszkaniowe. Projekt ustawy regulujący tworzenie kooperatyw mieszkaniowych zamieszczono 22 lipca 2021 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji i skierowano do konsultacji publicznych. Jego celem jest upowszechnienie kooperatyw mieszkaniowych, a przez to zwiększenie dostępności mieszkań. W projekcie zrezygnowano niestety z propozycji ulgi podatkowej dla członków kooperatywy mieszkaniowej.

  Mieszkanie Plus znów w ogniu politycznego sporu. Co to oznacza dla najemców?

  Mieszkanie Plus - Koalicja Obywatelska domaga się zwiększenia ochrony najemców programu. Jednak objęci nią byliby także najemcy mieszkań oferowanych przez prywatne firmy i fundusze. Istnieje ryzyko, że więcej by na tym stracili niż zyskali.

  Jakie są długi spółek giełdowych w 2021 r.?

  Z danych Krajowego Rejestru Długów wynika, iż zmniejszyło się zadłużenie spółek notowanych na giełdzie. Ile wynosi obecnie?

  Branża opakowań rośnie dzięki e-commerce [BADANIE]

  Pomimo wzrostu cen surowców branża opakowań rośnie w rekordowym tempie. Ważnym impulsem rozwoju pozostaje e-commerce.

  Społeczne agencje najmu od 23 lipca. Kto i jak może skorzystać z SAN?

  Społeczne agencje najmu. 23 lipca 2021 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Dzięki nowym przepisom mogą już powstawać społeczne agencje najmu (SAN) – podmioty pośredniczące między właścicielami mieszkań na wynajem i osobami, którym dochody lub sytuacja życiowa utrudniają najem mieszkania w warunkach rynkowych. Kto i jak może skorzystać na działalności SAN?

  Ważny termin dla najemców centrów handlowych

  Covidowe prolongaty umów najmu można anulować tylko do 6 sierpnia 2021 r. Co z najemcami, którzy płacili czynsze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze?

  Fotowoltaika - skąd wziąć pieniądze na inwestycję? Z jakich programów korzystają Polacy? Czy fotowoltaika to oszczedności?

  Jak firmy MŚP oceniają wpływ pandemii na ich branże? [BADANIE]

  Co czwarta firma MŚP uważa, że pandemia pomoże rozwinąć ich branżę, a w produkcji – co druga. Tak wynika z 8. edycji Barometru COVID-19, realizowanego przez EFL.

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku – rekordowe 6 miesięcy

  Budownictwo mieszkaniowe w 2021 roku. Pierwsze półrocze 2021 roku było dla deweloperów najlepszym półroczem w historii. Notują oni rekordową sprzedaż i budują najwięcej mieszkań. Potężny popyt na mieszkania powoduje, że chociaż deweloperzy budują najwięcej w historii, to i tak ceny mieszkań idą w górę. Bardzo prawdopodobne, że deweloperów czeka najlepszy rok w historii.

  Lokalizacja mieszkania - co warto sprawdzić przed zakupem?

  Lokalizacja mieszkania. Tak naprawdę nie ma jednej definicji dobrej lokalizacji. W zależności od naszych potrzeb, miejsca pracy, etapu życia, na którym się znajdujemy czy jego stylu, sami możemy zdefiniować, czym jest tak naprawdę dobra lokalizacja. Nie ma jednego rozwiązania. Zupełnie inne potrzeby będą miały rodziny z małymi dziećmi, inne – ludzie już dojrzali, a jeszcze inne młodzi single. Jest jednak kilka czynników, które warto wziąć pod uwagę. Czym się kierować, szukając idealnego miejsca do zamieszkania?

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę - założenia projektu

  Domy do 70 m2 bez pozwolenia na budowę. W Wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, którego celem ma być umożliwienie budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2 (do 90 m2 powierzchni użytkowej) bez konieczności uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę (ale w procedurze zgłoszenia), bez konieczności ustanawiania kierownika budowy oraz prowadzenia dziennika budowy. Nowe przepisy mają wejść w życie w IV kwartale 2021 roku.

  Zmiana pozwolenia na budowę po 19 września 2020 r. - skutki

  Zmiana pozwolenia na budowę. Główny Urząd Nadzoru Budowlanego udzielił wyjaśnień odnośnie stosowania dotychczasowych przepisów Prawa budowlanego (obowiązujących przed nowelizacją, która weszła w życie 19 września 2020 r.) w zakresie zmiany pozwolenia na budowę.

  Kompleksowa informacja o wyrobach budowlanych

  Główny Urząd Nadzoru Budowlanego zaprasza do odwiedzenia nowej strony internetowej Punktu kontaktowego do spraw wyrobów budowlanych pod adresem punkt-kontaktowy.gunb.gov.pl. Jak zadać pytanie?

  E-commerce wpływa na rozwój transakcji bezgotówkowych

  Co sprawia, że rynek płatności bezgotówkowych stale rośnie? Odpowiedź jest prosta: e-commerce.