REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zdobyć pieniądze na biznes?

pieniądze na biznes
pieniądze na biznes
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdobycie pieniędzy na biznes to problem większości początkujących przedsiębiorców. Remont lokalu, wyposażenie w niezbędny sprzęt, płace pracowników czy zakup pierwszej partii towaru i surowców wiążą się ze sporymi kosztami, których właściciele firm nie są w stanie pokryć. Jak zdobyć pieniądze na biznes?

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w Polsce zarejestrowanych jest 1,79 mln przedsiębiorstw. Niemal 99,8 proc. tej liczby stanowią firmy sektora MŚP, czyli zakłady zatrudniające do 249 pracowników. Każdy z tych biznesów potrzebował zainwestowania mniejszej lub większej kwoty początkowej. Wiele z nich po pieniądze zgłasza się do banków, których pomoc uzależniona jest m.in. od zabezpieczenia majątkowego i wkładu własnego. Jak zatem będzie wyglądał rynek kredytowy w 2014 roku oraz z jakich innych form mogą korzystać raczkujący przedsiębiorcy?

REKLAMA

O kredyt będzie łatwiej?

REKLAMA

Badania Tax Care na temat pożyczek dla start-upów i początkujących firm pokazują, że niewiele banków (zaledwie 10 z 30 przebadanych) ma w swojej ofercie produkty dedykowane dla tego typu działalności. Przedsiębiorstwa bez rynkowego doświadczenia mogą liczyć na finansowanie ze strony 7 instytucji. Najmniejszy kredyt oferuje PKO BP – 10 000 zł w ramach salda debetowego. Z kolei największy kredyt oferuje Idea Bank, tutaj można ubiegać się o nawet 350 000 zł w ramach kredytu na start ze wsparciem unijnym.

Dłuższa obecność firmy na rynku to większe możliwości. Start-upy, które działają od sześciu do dwunastu miesięcy, mogą liczyć na milionowe oferty – od 1 mln w Banku BPH do nawet 3,5 mln w Idea Banku. Zasada jest prosta – im dłuższy staż, tym większe kwoty. Oczywiście wraz ze wzrostem pożyczki rosną również wymagania co do wkładu własnego, zabezpieczeń czy sprawozdań finansowych.

Jaka forma prawna dla firmy?

Pożyczka dla młodych

Dla studentów ostatniego roku oraz absolwentów uczelni wyższych bardzo ciekawą opcją może okazać się program, który w tym roku ma wystartować w całej Polsce. „Pierwszy biznes – pieniądze na start” to inicjatywa uruchomiona przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. W praktyce oznacza to udzielanie niskooprocentowanych pożyczek (0,69 proc.) dla młodych ludzi stawiających pierwsze kroki w biznesie. Można starać się nawet o 60 tys. zł rozłożonych na siedem lat spłaty. Jedyną przeszkodą – niestety, dosyć dużą – jest potrzeba zabezpieczenia kredytu wekslem i poręczeniem dwóch osób. Póki co „Pierwszy biznes” to projekt pilotażowy i na jego realizację przeznaczonych jest 20,5 mln zł. Jednak w ciągu kilku lat można spodziewać się rosnącego zainteresowania taką formą finansowania.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak założyć firmę na próbę?


Alternatywa – pożyczki społecznościowe

Idea social lending na świecie rozwija się już od blisko dziesięciu lat. Chociaż w Polsce serwisy oferującego tego typu usługi dopiero zyskują na popularność, to rynek dojrzewa bardzo dynamicznie. Dziś w naszym kraju jest on już warty ponad 150 mln zł. Swoje powodzenie zawdzięcza przede wszystkim możliwości ominięcia kosztownego pośrednictwa banków. Oprocentowanie pożyczek społecznościowych waha się od kilku do nawet dwudziestu procent. Wyeliminowanie bankowych prowizji sprawia, że transakcje zawierane bezpośrednio pomiędzy pożyczkodawcami i pożyczkobiorcami stają się bardziej opłacalne dla obu stron – mówi Mariusz Skiba, Prezes Zarządu CapitalClub. Sposób działania pożyczek bezpośrednich jest bardzo prosty. Na specjalnie do tego przygotowanych serwisach ogłaszają się osoby lub firmy, które chcą zdobyć fundusze na konkretny cel. Oprocentowanie ustalane jest indywidualnie w zależności od wiarygodności kredytowej, długości okresu spłaty zadłużenia i wysokości potrzebnej kwoty. Zabezpieczenie stanowi zazwyczaj weksel, który zobowiązuje pożyczkobiorcę do bezwarunkowego uregulowania należności. Mariusz Skiba wyjaśnia, że same serwisy również weryfikują bezpieczeństwo transakcji. – Szczegółowo badana jest sytuacja finansowa przedsiębiorstwa. W oparciu o dokładne, fachowe analizy firmie wystawiany jest odpowiedni rating. Pożyczki społecznościowe mogą okazać się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych kredytów bankowych czy trudnych do zdobycia funduszy unijnych.

Fundusze unijne - 40 tys. złotych na rozpoczęcie działalności

Jak pokazują badania Keralla Research połowa polskich przedsiębiorców z sektora MŚP prognozuje, że nadchodzący rok będzie lepszy dla rozwoju firmy od poprzedniego. Podobny optymizm wykazują dyrektorzy finansowi największych polskich firm. Z raportu Deloitte wynika, iż większość z nich przewiduje powrót krajowej gospodarki na drogę bezpiecznego wzrostu. To dobry okres, aby zastanowić się nad założeniem własnej działalności i spróbowaniem swoich sił na  rozwijającym się rynku. Do tego potrzebne są oczywiście pieniądze, a te w 2014 roku będzie zdobyć łatwiej niż w latach ubiegłych.

Księgowa czy biuro rachunkowe - co wybrać?

Źródło: CapitalClub

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA