Dotacje unijne - prawidłowa klasyfikacja przedsiębiorstwa
REKLAMA
REKLAMA
Dotacje unijne a klasyfikacja
REKLAMA
Definicja powszechnie używana w krajach UE, zawarta w załączniku nr 1 Rozporządzenia Komisji (WE) NR 800/2008 (zgodna z definicją w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku) zakłada podział na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. O przynależności do jednej z trzech grup decyduje średnioroczny stan zatrudnienia, roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz suma aktywów bilansu. Dwa ostatnie kryteria mogą zostać wybrane wymiennie (przekroczenie jedynie jednej z nich nie zmienia statusu przedsiębiorstwa), natomiast liczba pracowników musi być wybrana obowiązkowo.
REKLAMA
Na liczbę pracowników w danej firmie składają się osoby zatrudnione w pełnym i niepełnym wymiarze godzin oraz sezonowo (pracownicy, osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, kierownictwo, wspólnicy prowadzący regularną działalność i uczestniczący w zyskach). Należy pamiętać, iż praktykanci oraz osoby przebywające na urlopie macierzyńskim i wychowawczym nie są wliczani do liczby pracowników danej firmy. Roczny obrót to dochód uzyskany ze sprzedaży produktów i świadczonych usług w danym roku po odjęciu rabatów. Obliczany jest bez uwzględnienia podatku VAT, a także innym podatków pośrednich.
Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy
Do mikroprzedsiębiorstw zalicza się przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 osób, których roczny obrót i/lub suma aktywów bilansów nie przekracza 2 mln euro. Za małe przedsiębiorstwo uważa się przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników, którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny wynosi maksymalnie 10 mln euro. Z kolei przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 250 osób, mające roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający 50 milionów euro i/lub sumę aktywów bilansu rocznego nieprzekraczającą 43 milionów euro nazwane jest średnim przedsiębiorstwem.
Dość istotne znaczenie ma również ustalenie związków i relacji z innymi przedsiębiorstwami, co pozwala podzielić przedsiębiorstwa na 3 kategorie:
- przedsiębiorstwa niezależne (w pełni samodzielne, posiadające mniej niż 25% kapitału lub głosów w innych przedsiębiorstwach a/lub inne przedsiębiorstwa posiadają poniżej 25% kapitału lub głosów w tym przedsiębiorstwie),
- przedsiębiorstwa partnerskie (przedsiębiorstwo posiada co najmniej 25%, lecz nie więcej niż 50% kapitału lub głosów w drugim przedsiębiorstwie, a/lub drugie przedsiębiorstwo posiada co najmniej 25%, lecz nie więcej niż 50% kapitału lub głosów w naszym przedsiębiorstwie),
- przedsiębiorstwa związane (przedsiębiorstwo posiada ponad 50% głosów udziałowców lub wspólników w innym przedsiębiorstwie, a/lub inne przedsiębiorstwo posiada ponad 50% głosów w naszym przedsiębiorstwie).
Polecamy: Nabór wniosków 2012 - terminy
Tak więc przedsiębiorco, jeśli chcesz sprawnie i efektywnie prowadzić swoją działalność gospodarczą oraz aktywnie korzystać z możliwych zewnętrznych form finansowania przedsiębiorstw, musisz dokładnie sprecyzować jakiej wielkości przedsiębiorstwem zarządzasz. Z pewnością pozwoli Ci to uniknąć wielu formalnych problemów na drodze rozwoju Twojej działalności.
Agata Harasna
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.