REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne - prawidłowa klasyfikacja przedsiębiorstwa

Pieniądze, euro.
Pieniądze, euro.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy mający siedzibę na terenie naszego kraju zyskali możliwość wykorzystania unijnych dofinansowań. Jednak ze względu na różnorodne warianty otrzymania pomocy ważne jest prawidłowe sklasyfikowanie swojego przedsiębiorstwa.

Dotacje unijne a klasyfikacja

REKLAMA

Definicja powszechnie używana w krajach UE, zawarta w załączniku nr 1 Rozporządzenia Komisji (WE) NR 800/2008 (zgodna z definicją w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku) zakłada podział na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. O przynależności do jednej z trzech grup decyduje średnioroczny stan zatrudnienia, roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów  i usług oraz suma aktywów bilansu. Dwa ostatnie kryteria mogą zostać wybrane wymiennie (przekroczenie jedynie jednej z nich nie zmienia statusu przedsiębiorstwa), natomiast liczba pracowników musi być wybrana obowiązkowo.

REKLAMA

Na liczbę pracowników w danej firmie składają się osoby zatrudnione w pełnym i niepełnym wymiarze godzin oraz sezonowo (pracownicy, osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, kierownictwo, wspólnicy prowadzący regularną działalność i uczestniczący w zyskach). Należy pamiętać, iż praktykanci oraz osoby przebywające na urlopie macierzyńskim i wychowawczym nie są wliczani do liczby pracowników danej firmy. Roczny obrót to dochód uzyskany ze sprzedaży produktów i świadczonych usług w danym roku po odjęciu rabatów. Obliczany jest bez uwzględnienia podatku VAT, a także innym podatków pośrednich.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Do mikroprzedsiębiorstw zalicza się przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 osób, których roczny obrót i/lub suma aktywów bilansów nie przekracza 2 mln euro. Za małe przedsiębiorstwo uważa się przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników, którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny wynosi maksymalnie 10 mln euro. Z kolei przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 250 osób, mające roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający 50 milionów euro i/lub sumę aktywów bilansu rocznego nieprzekraczającą 43 milionów euro nazwane jest średnim przedsiębiorstwem.

Dość istotne znaczenie ma również ustalenie związków i relacji z innymi przedsiębiorstwami, co pozwala podzielić przedsiębiorstwa na 3 kategorie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przedsiębiorstwa niezależne (w pełni samodzielne, posiadające mniej niż 25% kapitału lub głosów w innych przedsiębiorstwach a/lub inne przedsiębiorstwa posiadają poniżej 25% kapitału lub głosów w tym przedsiębiorstwie),
  • przedsiębiorstwa partnerskie (przedsiębiorstwo posiada co najmniej 25%, lecz nie więcej niż 50% kapitału lub głosów w drugim przedsiębiorstwie, a/lub drugie przedsiębiorstwo posiada co najmniej 25%, lecz nie więcej niż 50% kapitału lub głosów w naszym przedsiębiorstwie),
  • przedsiębiorstwa związane (przedsiębiorstwo posiada ponad 50% głosów udziałowców lub wspólników w innym przedsiębiorstwie, a/lub inne przedsiębiorstwo posiada ponad 50% głosów w naszym przedsiębiorstwie).

Polecamy: Nabór wniosków 2012 - terminy

Tak więc przedsiębiorco, jeśli chcesz sprawnie i efektywnie prowadzić swoją działalność gospodarczą oraz aktywnie korzystać z możliwych zewnętrznych form finansowania przedsiębiorstw, musisz dokładnie sprecyzować jakiej wielkości przedsiębiorstwem zarządzasz. Z pewnością pozwoli Ci to uniknąć wielu formalnych problemów na drodze rozwoju Twojej działalności.

Agata Harasna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA