REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dotacje unijne - prawidłowa klasyfikacja przedsiębiorstwa

Pieniądze, euro.
Pieniądze, euro.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wraz ze wstąpieniem Polski do Unii Europejskiej przedsiębiorcy mający siedzibę na terenie naszego kraju zyskali możliwość wykorzystania unijnych dofinansowań. Jednak ze względu na różnorodne warianty otrzymania pomocy ważne jest prawidłowe sklasyfikowanie swojego przedsiębiorstwa.

Dotacje unijne a klasyfikacja

REKLAMA

Definicja powszechnie używana w krajach UE, zawarta w załączniku nr 1 Rozporządzenia Komisji (WE) NR 800/2008 (zgodna z definicją w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 roku) zakłada podział na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. O przynależności do jednej z trzech grup decyduje średnioroczny stan zatrudnienia, roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów  i usług oraz suma aktywów bilansu. Dwa ostatnie kryteria mogą zostać wybrane wymiennie (przekroczenie jedynie jednej z nich nie zmienia statusu przedsiębiorstwa), natomiast liczba pracowników musi być wybrana obowiązkowo.

REKLAMA

Na liczbę pracowników w danej firmie składają się osoby zatrudnione w pełnym i niepełnym wymiarze godzin oraz sezonowo (pracownicy, osoby pracujące dla przedsiębiorstwa, kierownictwo, wspólnicy prowadzący regularną działalność i uczestniczący w zyskach). Należy pamiętać, iż praktykanci oraz osoby przebywające na urlopie macierzyńskim i wychowawczym nie są wliczani do liczby pracowników danej firmy. Roczny obrót to dochód uzyskany ze sprzedaży produktów i świadczonych usług w danym roku po odjęciu rabatów. Obliczany jest bez uwzględnienia podatku VAT, a także innym podatków pośrednich.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Do mikroprzedsiębiorstw zalicza się przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 10 osób, których roczny obrót i/lub suma aktywów bilansów nie przekracza 2 mln euro. Za małe przedsiębiorstwo uważa się przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 50 pracowników, którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny wynosi maksymalnie 10 mln euro. Z kolei przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 250 osób, mające roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych nieprzekraczający 50 milionów euro i/lub sumę aktywów bilansu rocznego nieprzekraczającą 43 milionów euro nazwane jest średnim przedsiębiorstwem.

Dość istotne znaczenie ma również ustalenie związków i relacji z innymi przedsiębiorstwami, co pozwala podzielić przedsiębiorstwa na 3 kategorie:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • przedsiębiorstwa niezależne (w pełni samodzielne, posiadające mniej niż 25% kapitału lub głosów w innych przedsiębiorstwach a/lub inne przedsiębiorstwa posiadają poniżej 25% kapitału lub głosów w tym przedsiębiorstwie),
  • przedsiębiorstwa partnerskie (przedsiębiorstwo posiada co najmniej 25%, lecz nie więcej niż 50% kapitału lub głosów w drugim przedsiębiorstwie, a/lub drugie przedsiębiorstwo posiada co najmniej 25%, lecz nie więcej niż 50% kapitału lub głosów w naszym przedsiębiorstwie),
  • przedsiębiorstwa związane (przedsiębiorstwo posiada ponad 50% głosów udziałowców lub wspólników w innym przedsiębiorstwie, a/lub inne przedsiębiorstwo posiada ponad 50% głosów w naszym przedsiębiorstwie).

Polecamy: Nabór wniosków 2012 - terminy

Tak więc przedsiębiorco, jeśli chcesz sprawnie i efektywnie prowadzić swoją działalność gospodarczą oraz aktywnie korzystać z możliwych zewnętrznych form finansowania przedsiębiorstw, musisz dokładnie sprecyzować jakiej wielkości przedsiębiorstwem zarządzasz. Z pewnością pozwoli Ci to uniknąć wielu formalnych problemów na drodze rozwoju Twojej działalności.

Agata Harasna

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA