REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pomoc w zaciąganiu kredytów dla firm w programie COSME

Subskrybuj nas na Youtube
Pomoc w zaciąganiu kredytów dla firm w programie COSME/fot. Fotolia
Pomoc w zaciąganiu kredytów dla firm w programie COSME/fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

COSME to program Unii Europejskiej na rzecz konkurencyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw przewidziany na lata 2014–2020. Dzięki niemu firmy otrzymają kredyty bez konieczności zabezpieczenia ich majątkiem dzięki zastosowaniu 80 % gwarancji BGK zabezpieczonej regwarancją EFI.

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisały pierwszą transakcję w ramach programu wspierającego konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw (COSME) korzystając ze wsparcia Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych (z ang.: EFSI), za pośrednictwem którego Komisja Europejska oraz Grupa Europejskiego Banku Inwestycyjnego wdraża Plan Inwestycyjny dla Europy. Dzięki umowie BGK uzyska regwarancję umożliwiającą wygenerowanie akcji kredytowej wśród małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce na kwotę 1 mld złotych w ciągu kolejnych dwóch lat.

Zobacz: Dotacje unijne na projekty z zakresu inwestycji w energię odnawialną - OZE

Firmy otrzymają kredyty bez konieczności zabezpieczania ich majątkiem dzięki zastosowaniu 80% gwarancji BGK zabezpieczonej regwarancją EFI udzielonej w ramach programu COSME. Umowa z EFI umożliwi BGK uruchomienie nowego produktu gwarancyjnego oraz pobudzenie akcji kredytowej na korzystnych warunkach dla ok. 5000 małych i średnich przedsiębiorstw. Program COSME zarządzany przez Europejski Fundusz Inwestycyjny uzyskał finansowe wsparcie Komisji Europejskiej.

Zobacz: Uzyskanie dotacji z UE w 2015 roku będzie łatwiejsze?

Podczas przemówienia w trakcie uroczystości podpisania w Warszawie, Zastępca Prezesa Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, Marjut Santoni, stwierdziła: „Cieszę się z podpisania z BGK pierwszej umowy COSME w ramach Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych. EFSI umożliwi zwiększenie naszego wsparcia dla lokalnych firm oraz pomocy dla przedsiębiorców w uruchamianiu i rozwijaniu ich firm. Jestem przekonana, że praca z BGK, naszym wieloletnim partnerem, wspomoże  tysiące polskich przedsiębiorstw z ograniczonym dostępem do finansowania ze względu na brak zabezpieczenia w celu ich wzrostu oraz stworzenia miejsc pracy”.

Komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości oraz małych i średnich przedsiębiorstw, Elżbieta Bieńkowska powiedziała: „Umowa ta jeszcze raz pokazuje zaangażowanie Komisji Europejskiej w pomoc mającą na celu rozwój małych firm. Poprawiając dostęp do finansowania dla MŚP, wspieramy inwestycje we wzrost i miejsca pracy w Polsce oraz Unii Europejskiej."

Zobacz: Dotacje na inwestycje z zakresu infrastruktury drogowej 2014 – 2020

Odpowiedzialny z ramienia Ministerstwa Finansów za współpracę z Grupą EBI Podsekretarz Stanu Artur Radziwiłł stwierdził: “Podpisana dzisiaj umowa, mająca zapewnić gwarancje na finansowanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, stanowi przykład działań, które w praktyczny sposób przyczyniają się do wzrostu konkurencyjności gospodarki i wzrostu poziomu inwestycji. Funkcjonowanie MŚP ma bowiem kluczowe znaczenie dla kondycji całej gospodarki i jej zdolności do reagowania na pojawiające się wyzwania. Wspólny projekt EFI oraz BGK doskonale wpisuje się także w działania przewidziane w Planie Inwestycyjnym dla Europy przedstawionym przez Komisję Europejską w grudniu ub.r., a umowa ta jest pierwszym projektem realizowanym w Polsce przy wsparciu Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, który został formalnie ustanowiony na początku lipca br. Liczymy na to, iż umowa stanowi dopiero początek serii podobnych projektów realizowanych przy wsparciu tego Funduszu.”

Prezes BGK, Dariusz Kacprzyk, dodał: „Umowa z EFI jest konsekwencją realizacji strategii BGK w zakresie wsparcia sektora MŚP w Polsce. COSME uzupełni istniejącą ofertę gwarancyjną BGK, z której w ciągu dwóch lat skorzystało ponad 86 tysięcy małych i średnich firm. Dzięki tej umowie BGK zaoferuje przedsiębiorcom atrakcyjne gwarancje, które będą stanowić zabezpieczenie kredytów obrotowych lub inwestycyjnych. Traktujemy umowę z EFI jako początek wieloletniej współpracy w zakresie działalności gwarancyjnej.”

Zobacz również: Jak pozyskać dotacje unijne z budżetu 2015 - 2020?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Ilona Antoniszyn-Klik zwróciła uwagę, że: „działania na rzecz zapewnienia jak najszerszego udziału polskich podmiotów w programach UE takich jak COSME oraz korzystania z oferowanych na poziomie unijnym instrumentów finansowych znajdują się w polu zainteresowań Ministra Gospodarki już od wielu lat. To dlatego obecnie realizujemy drugi program wieloletni w tym zakresie (pierwszy dotyczył udziału w programie CIP) oraz finansujemy działalność ośrodków Enterprise Europe Network oraz Krajowego Punktu Kontaktowego ds. instrumentów finansowych programów UE, który współuczestniczył w inicjowaniu ogłaszanego dziś projektu”.

Obecny na uroczystości Wiceprezes Związku Banków Polskich, dr Mieczysław Groszek ocenił: „Środowisko bankowe pozytywnie ocenia zaproponowany przez BGK produkt. Z naszych wstępnych informacji z rynku wynika, że już pierwszych 10 banków jest zainteresowanych współpracą, a kwota szacowanej akcji kredytowej dla MŚP czterokrotnie przekroczyłaby zakontraktowany dzisiaj limit. Polskie banki chętnie współpracują i z BGK i z EFI. W wyniku instrumentów gwarancyjnych obu tych partnerów na polskim rynku uruchomiono (od 2011 r.) do 2015 r. finansowanie w wysokości ponad 45 mld zł, z których skorzystało już ponad 100 tys. polskich firm, a w projektach tych uczestniczy ponad dwadzieścia polskich banków - zarówno komercyjnych, jak i spółdzielczych.”

Jest to pierwsza transakcja w ramach programu COSME podpisana dzięki wsparciu EFSI. Pokazuje ona gotowość Grupy EBI, by szybko reagować na wezwania ze strony państw członkowskich, Komisji Europejskiej oraz Parlamentu Europejskiego, którzy apelują o  pilne wszczęcie konkretnych inicjatyw w ramach EFSI oraz przyspieszenie udzielania kredytów i gwarancji, co zwiększy liczbę miejsc pracy oraz wzrost w Unii Europejskiej.

Zobacz również: Dotacja na bieżącą działalność firmy

O programie na rzecz konkurencyjności przedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw (COSME)

COSME to program Unii Europejskiej na rzecz konkurencyjności oraz małych i średnich przedsiębiorstw przewidziany na lata 2014–2020. Z całkowitym budżetem na poziomie 2,3 mld euro COSME pobudza akcję kredytową i inwestycje kapitałowe dla małych i średnich przedsiębiorstw w Europie. COSME wspiera gwarancje oraz regwarancje na rzecz instytucji finansowych w celu udzielenia im pomocy w zwiększeniu akcji kredytowej oraz finansowania leasingu na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw. Program ten obejmuje również sekurytyzację portfeli finansowania dłużnego małych i średnich przedsiębiorstw. COSME inwestuje również w fundusze kapitałowe podwyższonego ryzyka na rzecz małych i średnich przedsiębiorstw, głównie na etapie ekspansji i wzrostu.  Program COSME jest rozwinięciem Programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (CIP) (2007–2013), który pomógł zmobilizować kredyty na kwotę 18 mld euro oraz 3 mld euro kapitału wysokiego ryzyka na rzecz ponad 350 tysięcy małych i średnich przedsiębiorstw w Europie.

Zobacz: Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?

O EFI

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) jest częścią grupy Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Jego główną misją jest wspieranie europejskich mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP) poprzez udzielanie im pomocy w dostępie do finansowania. EFI projektuje i rozwija kapitał wzrostu i wysokiego ryzyka, instrumenty gwarancyjne oraz mikrofinansowania, które są wyraźnie nakierowane na ten segment rynku. W tej roli, EFI realizuje cele Unii Europejskiej mające na celu wspieranie innowacji, badań i rozwoju, przedsiębiorczości oraz zatrudnienia. Całkowite zaangażowanie EFI na rzecz funduszy niepublicznych instrumentów kapitałowych wynosiło na koniec 2014 roku ponad 8,8 miliarda euro. Przy inwestycjach w ponad 500 funduszy, EFI jest wiodącym graczem na europejskich rynku inwestycyjnym ze względu na skalę oraz zakres swoich inwestycji, szczególnie w segmentach wysokiej technologii oraz stadiów początkowych.  Portfel gwarancji kredytów EFI wynosi łącznie ponad 5,6 miliarda euro w ponad 350 operacjach na koniec 2014 roku, plasując go jako głównego europejskiego gwaranta małych i średnich przedsiębiorstw oraz wiodącego gwaranta mikrofinansowania.

O BGK

BGK, jeden z akcjonariuszy EFI, jest jedynym państwowym bankiem rozwoju w Polsce. BGK inicjuje i wdraża programy na rzecz wzrostu gospodarczego w Polsce. Stanowi centrum kompetencji w finansowaniu projektów infrastrukturalnych, eksportowych, spółek komunalnych oraz samorządu lokalnego. Bank rozwija systemy poręczeń i gwarancji mających na celu rozwój przedsiębiorczości. Uczestniczy w programach mających na celu poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz dostępu do mieszkań dla Polaków. Bank zarządza programami europejskimi oraz rozdziela fundusze europejskie w skali krajowej i regionalnej. Jest wiodącą instytucją w procesie konsolidacji finansów publicznych.

Zobacz: Wsparcie pomostowe i szkolenia dla nowych przedsiębiorców

O Krajowym Punkcie Kontaktowym ds. Instrumentów Finansowych Programów UE

KPK ułatwia polskim przedsiębiorcom i instytucjom finansowym dostęp do preferencyjnego finansowania, generowanego dzięki wsparciu Unii Europejskiej. KPK prowadzi działalność informacyjną, promocyjną oraz doradczą. Obsługuje wszystkie programy  ramowe UE, w których uwzględnione zostały instrumenty finansowe dla biznesu, w tym także wsparte w ramach tzw. Plan Junckera. Usługi KPK świadczone są bezpłatnie, na terenie całego kraju. KPK działa na podstawie uchwały Rady Ministrów, działalność ta realizowana jest od 2007r. na podstawie specjalnego porozumienia przez Związek Banków Polskich, a nadzorowana i finansowana przez Ministra Gospodarki.

Zobacz: Dotacja na zakup działki dla firmy

Źródło: ec.europa.eu/polska

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA