reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacje unijne dla firmy transportowej

Dotacje unijne dla firmy transportowej

Firmy transportowe często starają się o dotacje unijne na zakup samochodów firmowych. Dotacja taka nie może być jednak przyznana. Na jakie dotacje unijne może liczyć firma transportowa?

Dofinansowanie dla firm transportowych

Jeśli o zakup samochodów ubiega się firma transportowa, ich zakup nie jest dopuszczalny (nie jest tzw. kosztem kwalifikowanym). Takie obostrzenie wynika z przepisów rozporządzenia Komisji (WE) 1998/2006 z 15 grudnia 2006 r. w sprawie stosowania art. 87 i 88 Traktatu do pomocy de minimis. Zgodnie z nim wyklucza się pomoc na nabywanie środków transportu przez podmioty gospodarcze wykonujące działalność zarobkową w zakresie transportu drogowego (towarowego i osobowego).

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Na to, czy dana firma jest uznawana za transportową, wskazuje symbol Polskiej Kwalifikacji Działalności (PKD). Jeśli dane przedsiębiorstwo w określeniu przedmiotu wykonywanej działalności ujmuje działalność transportową (zarówno przewóz osób jak i towarów) nie może ubiegać się o dofinansowanie zakupu samochodu.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Zgodnie z przytoczonym przepisem nic nie stoi na przeszkodzie, by firmy transportowe starały się o dofinansowanie z Programów Regionalnych na rozwój firmy (np. poszerzenie działalności o nowe usługi, które nie wiążą się z zakupem pojazdów).

Nieco inaczej wygląda sytuacja jeśli wnioskodawcą jest firma nie prowadząca działalności w zakresie transportu drogowego. W takim przypadku istnieje możliwość sfinansowanie zakupu środka transportu, przede wszystkim specjalistycznego np. samochodu chłodni. Ważne jest, by ten zakup był dobrze uzasadniony i stanowił integralną część projektu wpływającego na rozwój firmy. Projekty te będą finansowane głównie z Programów Regionalnych.

Kompleksowe informacje na temat zasad można uzyskać w punktach informacyjnych dla Programów Regionalnych działających w poszczególnych województwach.

Źródło: Portal Funduszy Europejskich

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama