reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Fundusze unijne > Dotacje unijne na rozwój firmy w 2019 r.

Dotacje unijne na rozwój firmy w 2019 r.

Chcesz rozwijać swoją firmę? Sprawdź, jakie dotacje unijne można uzyskać na rozwój firmy w 2019 r.

Dofinansowanie na badania i rozwój

Dofinansowanie na badania i rozwój, infrastrukturę do badań i wdrażanie innowacji można otrzymać w programach: Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia i w programie regionalnym w województwie, w którym masz siedzibę.

Polecamy: Praktyczny przewodnik po zmianach w VAT. Sprawdź!

Polecamy: AKADEMIA VAT z Radosławem Kowalskim (od 30 sierpnia do 10 września) – Cykl 3 webinariów: 8 wybranych zmian w VAT - praktyczny przegląd dla księgowych, Split payment, Biała lista podatników VAT

Rozwój firmy

Prowadzenie firmy związane jest z potrzebą między innymi kupna nowego sprzętu, rozbudową infrastruktury. Takie wydatki nie muszą się wiązać z dużymi innowacjami, ale pozwalają rozszerzać produkcję czy zwiększyć pole usług. Działają też pozytywnie na atrakcyjność firmy w stosunku firm. Środki dostępne są przede wszystkim w formie pożyczek. Trzeba je zwrócić, ale dostaje się je prościej niż w banku, a warunki spłaty są atrakcyjniejsze. Jeśli będziesz jednak chciał wziąć kredyt w banku, to wtedy Fundusze Europejskie też mogą Ci pomóc. Jak? Dając poręczenie (gwarancję spłaty) takiemu bankowi w Twoim imieniu.

Firma na wsi

Jeśli prowadzisz firmę na wsi, możesz zainteresować się także Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wsparcie uzyskuje się w Lokalnych Grupach Działania.

Elektronizacja

Możesz uzyskać pomoc i finanse np. na utworzenie strony e-usługowej czy handel elektroniczny a także na rozwiązania B2B (business-to-business) łączące systemy Twojej firmy z systemami Twoich partnerów.

Rozwiązania przyjazne środowisku

Dotacje  przeznaczyć np. na termomodernizację budynków firmy, wprowadzanie energooszczędnych technologii czy przebudowę linii produkcyjnej. Jeśli planujesz pozyskiwać energię ze źródeł odnawialnych (np. montując panele słoneczne), to wydatki na ten cel też mogą być częścią projektu. Pamiętaj, że niektóre możliwości dofinansowania w tym obszarze to instrumenty zwrotne, a nie dotacje.

Skontaktuj się z Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich. Aktualne konkursy dla firm na badania o rozwój znajdziesz w Wyszukiwarce Dotacji.O lokalne grupy działania zapytaj w swoim urzędzie gminy. Ich listę znajdziesz też na stronie Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich.

Zobacz: Dotacje

Firma w innym kraju

Wsparcie finansowe w działalności za granicą możesz dostać w krajowych programach: Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia oraz programie regionalnym Twojego województwa.

Najpierw należy wymyślić pomysł na działanie firmy za granicą. Pieniądze przyznane w ramach wsparcia przeznacz się na przygotowanie i realizację tej strategii. Wnioski o wsparcie z Programu Polska Wschodnia składa się do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, a w regionach – do urzędów marszałkowskich.

W Programie Inteligentny Rozwój możesz ponadto dostać dofinansowanie na udział w konkretnych wydarzeniach promocyjnych, tzw. branżowych i ogólnych programach promocji gospodarczej. Wnioski o wsparcie składasz do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Inne możliwości wsparcia

Kolejne możliwości wsparcia pojawiają się także w programach regionalnych województw oraz krajowych programach: Inteligentny Rozwój i Polska Wschodnia. 

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

KPMG Sp. z o.o.

Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama