| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Fundusze unijne > Unijne pożyczki na założenie i rozwój firmy

Unijne pożyczki na założenie i rozwój firmy

Ponad 20 tys. przedsiębiorców skorzystało już z unijnych pożyczek i gwarancji na łączną kwotę 182 mln euro w ramach europejskiego instrumentu mikrofinansowego Progress, tak wynika z ostatniego sprawozdania Komisji Europejskiej dotyczącego wdrożenia tego instrumentu. Pożyczki te udzielane są na założenie i rozwój firmy.

W sprawozdaniu stwierdzono przede wszystkim, że mikrofinansowanie Progress znacznie przyczyniło się do stworzenia nowych miejsc pracy, udostępniając kredyty osobom bezrobotnym i nieaktywnym zawodowo, mającym trudności z zaciągnięciem pożyczki w instytucjach finansowych. Nowy instrument mikrofinansowy, który ma zostać uruchomiony w drugiej połowie 2014 r. w ramach programu na rzecz zatrudnienia i innowacji społecznych (EaSI), będzie opierać się na tych doświadczeniach.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Trudności w dostępie do środków finansowych stanowią jedną z głównych przeszkód dla osób pragnących rozwijać działalność biznesową. W sprawozdaniu wskazano, że 60 proc. użytkowników ostatecznych stanowiły w chwili występowania o pożyczkę osoby bezrobotne lub nieaktywne zawodowo, 36 proc. beneficjentów stanowiły kobiety, a 5,9 proc. nie ukończyło jeszcze 25 roku życia.

Najczęściej ze wsparcia w ramach instrumentu Progress korzystały dwa sektory: rolnictwo i handel – pochodzi z nich ponad połowa wszystkich przedsiębiorstw, którym udzielono wsparcia.

Redakcja poleca: Podatki 2015 - komplet

W uzupełnieniu do sprawozdania opublikowano zewnętrzne badanie wskazujące na niezaspokojony popyt na mikrokredyty w UE oraz potrzebę wypełnienia istniejącej luki na europejskim rynku mikrokredytów, szacowanej wstępnie na ok. 2,7 mld euro. Dlatego też Komisja zachęca państwa członkowskie do większej aktywności w oferowaniu krajowych programów na rzecz instrumentów mikrofinansowych i korzystania w tym celu zwłaszcza ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego lub Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Fundusze Europejskie 2015 r.

Źródło: www.europa.eu/rapid

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »