reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Niskie tempo wykorzystywania funduszy Unii Europejskiej na badania i rozwój 2019

Niskie tempo wykorzystywania funduszy Unii Europejskiej na badania i rozwój 2019

Fundusze z UE na B+R są wykorzystywane bardzo wolno. Czy przyczyną tego stanu rzeczy jest nadmierna biurokracja?

• Tempo wykorzystywania unijnych funduszy na badania i rozwój oraz innowacje jest bardzo niskie - w porównaniu z innymi obszarami środki są wykorzystywane najwolniej, zarówno na poziomie krajowym, jak i regionalnym. 
• Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy jest zbyt duże obciążenie biurokratyczne przedsiębiorców realizujących projekty, niepewność przepisów i słaba płynność finansowa - uważa Konfederacja Lewiatan.
• Dla przedsiębiorców obciążenie biurokratyczne i ryzyko finansowe związane ze źródłem finansowania są na tyle duże, że często decydują się oni na wsparcie dużego, stabilnego inwestora zagranicznego zamiast sięgnięcie po dofinansowanie unijne. 

Kultura organizacyjna administracji dzielącej środki publiczne nie zawsze pasuje do kultury organizacyjnej innowatorów, których ciężko zamknąć w bardzo sztywne ramy projektów, kwalifikowalności wydatków, czy masy dokumentacji niezwiązanej wprost z realizowanym przedsięwzięciem biznesowym.

Polecamy: Kodeks pracy 2019 - komentarz

Tempo wykorzystywania funduszy na B+R oraz innowacje jest bardzo niskie. Efekty wykorzystania tych środków nie są także imponujące, nie tylko nie udaje nam się konkurować na poziomie światowym, ale także nadal nie możemy dogonić Europy w tym obszarze.

- Jedną z przyczyn jest zbyt duże obciążenie biurokratyczne przedsiębiorców realizujących projekty, niepewność przepisów, w oparciu o które projekty funkcjonują, słaba płynność finansowania - ocenia Małgorzata Lelińska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

W ocenie Konfederacji rozwój innowacji wymaga wielu skoordynowanych działań. Faktyczna dostępność środków to jedno, a szeroko pojęty klimat (proklienckie podejście administracji, uproszczenie procedur, sprzyjające prawo) do ich wykorzystania to drugie. Istotne jest także spojrzenie na innowacje w bardzo szerokiej perspektywie. Trudno oczekiwać, że wyłącznie czynnik finansowy będzie decydować o pobudzeniu inwestycji i aktywności firm w tym obszarze. Równolegle trzeba inwestować w wytworzenie w Polsce społecznych zjawisk sprzyjających rozwojowi innowacyjnego myślenia, skłonności do podejmowania ryzyka, wychodzenia poza schematy.

- Należy to stymulować już na etapie edukacji wczesnoszkolnej, kiedy najsilniej obecna jest naturalna ciekawość świata, krytyczne myślenie, kwestionowanie wydawałoby się oczywistych faktów, chęć uczenia się, otwartość na współpracę w różnorodnych zespołach, kształtuje się postawa, pasje, zainteresowania, czy nawet style pracy, które później procentują w dorosłym, przede wszystkim zawodowym życiu. Tym samym na środki unijne wspierające innowacyjność nie powinno patrzeć się wyłącznie przez pryzmat twardych inwestycji, ale także poprzez właściwe wykorzystanie Europejskiego Funduszu Społecznego skierowanego na podnoszenie kompetencji i budowanie kapitału ludzkiego - podkreśla Małgorzata Lelińska, ekspertka Konfederacji Lewiatan.

Zobacz: Fundusze unijne

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

Konfederacja Lewiatan

Zdjęcia

Niskie tempo wykorzystywania funduszy Unii Europejskiej na badania i rozwój 2019 /Fot. Fotolia
Niskie tempo wykorzystywania funduszy Unii Europejskiej na badania i rozwój 2019 /Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama