reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Dotacje > Dotacje > Dotacja na założenie firmy – jak rozliczyć?

Dotacja na założenie firmy – jak rozliczyć?

Podatnicy otrzymujący dotacje z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej mają wątpliwości, jak je rozliczyć w przychodach, a sfinansowane nimi wydatki w kosztach. Fakt zaliczenia tzw. dotacji nieinwestycyjnych do przychodów podatnika nie oznacza, że będą one opodatkowane. Przedstawiamy krok po kroku rozliczenie dotacji otrzymanej na rozpoczęcie działalności.

Krok 1. Ustalamy, czy otrzymana dotacja jest przychodem z działalności gospodarczej

Przychodem z działalności gospodarczej są m.in. dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (art. 14 ust. 2 pkt 2 updof). Ustawodawca różnicuje zatem skutki podatkowe otrzymanych dotacji w zależności od celu, na jaki zostały one przeznaczone, tj.:

● dotacje otrzymane na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych (tzw. cele nieinwestycyjne) – zaliczane są do przychodów z działalności gospodarczej,

● dotacje otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków poniesionych przez podatnika na zakup lub wytworzenie we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych (tzw. cele inwestycyjne) – nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Fakt zaliczenia tzw. dotacji nieinwestycyjnych do przychodów podatnika nie oznacza, że będą one opodatkowane. W art. 21 ust. 1 pkt 121 updof przewidziano dla nich zwolnienie z opodatkowania. Z przepisu tego wynika, że zwolnione z podatku dochodowego są:

jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności, o których mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

A zatem dotacja otrzymana przez osobę bezrobotną z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej jako dotacja, o której mowa w art. 46 ust. 1 pkt 2 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, w części przeznaczonej na cele nieinwestycyjne stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, zwolniony od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 121 updof. Dotacja w części przeznaczonej na cele inwestycyjne nie stanowi w ogóle przychodu z działalności gospodarczej, na podstawie przywołanego wcześniej art. 14 ust. 2 pkt 2 updof.

Zobacz serwis: Zarządzanie

Przeczytaj w INFORLEX.PL Biznes cały artykuł: Jak rozliczyć dotację otrzymaną na rozpoczęcie działalności gospodarczej – krok po kroku

W artykule m.in.:

  • Szczegółowy opis kolejnych kroków rozliczenia dotacji
  • Praktyczne przykłady

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama