REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy za unijne pieniądze można założyć przedszkole?

Dotacja na przedszkole
Dotacja na przedszkole
Akademia Fotografii Dziecięcej

REKLAMA

REKLAMA

Program Operacyjny Kapitał Ludzki stwarza wiele możliwości dla osób przedsiębiorczych, które pragną założyć własną działalność gospodarczą z wykorzystaniem pieniędzy pochodzących z Unii Europejskiej. Ciekawym pomysłem na biznes może być założenie przedszkola. Jak zatem postarać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie tego typu działalności można starać się w ramach Poddziałania 9.1.1. „Zmniejszanie nierówności w stopniu upowszechniania edukacji przedszkolnej” Priorytetu IX PO KL „Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach”. Jest to propozycja dla osób odważnych, które chcą rozpocząć zupełnie nowe przedsięwzięcie, ale także dla podmiotów już prowadzących tego rodzaju działalność.

REKLAMA

W ramach Poddziałania 9.1.1 można pozyskać dofinansowanie zarówno na utworzenie nowego oddziału przedszkolnego jak i na wsparcie jednostek już istniejących.

W pierwszym przypadku konieczne staje się wykazanie potrzeby realizacji takiego projektu na danym obszarze. Obszar ten powinien charakteryzować się niskim wskaźnikiem dzieci objętych edukacją przedszkolną, co typowe jest dla terenów wiejskich.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

W drugim przypadku celem jest wzrost odsetki dzieci objętych edukacją na poziomie przedszkolnym, a pomoc przyznawana jest m.in. na niedopuszczenie do likwidacji jednostek zagrożonych takim procesem, wydłużanie godzin pracy, przyjęcie większej liczby dzieci, zatrudnianie dodatkowego personelu, a także na realizację kampanii o charakterze informacyjnym i promocyjnym na temat upowszechniania edukacji przedszkolnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jak założyć żłobek?

Jaki wkład własny?

Jednostki zainteresowane tego typu działalnością mogą liczyć na 85% poziom dofinansowania ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Podmioty, które starają się o dofinansowanie muszą wnieść wkład własny w wysokości od 1,5% do 15% wartości projektu, a także zaznaczyć w projekcie, które koszty zostaną sfinansowane w ramach tego wkładu. Należy jednak podkreślić, że wkład własny może zostać przekazany również w formie niepieniężnej, np. poprzez przeznaczenie lokalu na realizację danego projektu. O dofinansowanie w ramach Poddziałania 9.1.1 mogą starać się wszystkie podmioty oprócz osób fizycznych, włączając jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego, nieposiadające osobowości prawnej, działające na podstawie udzielonego pełnomocnictwa w imieniu i na rzecz jednostki samorządu terytorialnego.

Jaka grupa docelowa?

REKLAMA

Grupami docelowymi, do których powinien być skierowany projekt są dzieci w wieku przedszkolnym tj. od 3 do 5 lat, ich rodzice, istniejące przedszkola oraz inne jednostki oferujące wychowanie przedszkolne. Także w przypadku, gdy przedszkole posiada ofertę edukacyjną dla dzieci 6-letnich, mogą stanowić one grupę docelową w ramach projektu.

Maksymalny okres realizacji projektu wynosi 24 miesiące. Data rozpoczęcia realizacji musi być nie wcześniejsza niż dzień rozpoczęcia konkursu, jednak w takim przypadku beneficjent ponosi na własne ryzyko wszelkie koszty związane z realizacją projektu aż do momentu podpisania umowy. Minimalna wartość projektu to 100 000 PLN, a w przypadku projektów dotyczących innych form wychowania przedszkolnego – 50 000 PLN.

Porównaj: Podatkowe rozliczenie otrzymanej dotacji

Do pożądanych rezultatów twardych realizowanego projektu można zaliczyć liczbę ośrodków wychowania przedszkolnego, które otrzymały wsparcie; liczbę dzieci, które zostały nim objęte; liczbę utworzonych ośrodków wychowania przedszkolnego. Natomiast oczekiwane rezultaty miękkie obejmują wzrost świadomości rodziców i społeczeństwa na temat korzyści jakie oferuje edukacja przedszkolna oraz poszerzenie wiedzy w zakresie innych dostępnych form wychowania przedszkolnego.

Nabory wniosków - gdzie składać?

REKLAMA

Nabory wniosków ogłaszane są w każdym województwie oddzielnie. Wojewódzkie Urzędy Pracy, oprócz dokonywania oceny formalnej i merytorycznej wniosków, starają się przyznawać dodatkowe punkty za spełnienie określonych kryteriów strategicznych.

I tak np. w województwie Wielkopolskim, premia 10 punktowa jest przyznawana za dostosowanie budynku przedszkola do potrzeb niepełnosprawnych, a 20 punktowa za realizację projektu w powiecie, w którym wskaźnik dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym nie przekracza wartości 40%. W województwie Pomorskim 5 punktów premii można otrzymać za m.in. realizację projektu na terenach gmin wiejskich, miejsko-wiejskich lub miast do 25 tysięcy mieszkańców, obranie grupy docelowej wyłącznie z jednego powiatu, zgodnie z kierunkami działań lub typami projektów, które zostały wskazane w Powiatowym Programie Na Rzecz Zatrudnienia i Spójności Społecznej bądź realizację wyłącznie innych form wychowania przedszkolnego. Jeszcze inne kryteria strategiczne zostały określone dla województwa Małopolskiego. By zdobyć dodatkowe 5 punktów, projekt musi być komplementarny z inwestycjami, które zostały zrealizowane (np. w ramach ZPORR) lub z takimi, które są w trakcie realizacji. 10 punktów można otrzymać realizując projekt na obszarze o wskaźniku upowszechnienia edukacji przedszkolnej w przedziale 10 do 20%, a 20 punktów, jeżeli wskaźnik ten jest niższy niż 10%.

Polecamy: ABC funduszy unijnych

Jak wynika z przytoczonych przykładów, w zależności od województwa premiuje się inne działania, dlatego warto dokładnie zapoznać się z kryteriami strategicznymi, ustalanymi przez Wojewódzkie Urzędy Pracy i zwiększyć przez to swoje szanse w konkursie. Warto również pamiętać, że w ramach pozyskanych środków można finansować w głównej mierze tzw. wydatki „miękkie”. Do takich wydatków zaliczamy np. koszty administracyjne, koszty wynajmu budynku lub pomieszczenia, koszty zakupu usług, środki przeznaczane na wynagrodzenia dla personelu. Tzw. koszty twarde stanowią do 10% wartości projektu i mogą zostać przeznaczone np. na dostosowanie budynków i pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jeżeli zaś chcielibyśmy pozyskać fundusze na budowę budynku bądź pomieszczenia, dotacji powinniśmy szukać w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych.

Kilka województw zamknęło już przyjmowanie wniosków w ramach Poddziałania 9.1.1, jednak w niektórych nie zakończono jeszcze naboru bądź został on zawieszony do odwołania. Dlatego też w dalszym ciągu można uzyskać dofinansowanie na tego typu działalność bądź też na wsparcie istniejącej jednostki. Jak zwykle warto skorzystać z pieniędzy oferowanych w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki i przy niewielkim wkładzie własnym zapoczątkować nowe przedsięwzięcie.

Magdalena Pawłowska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

Kto może wystąpić o umorzenie lub odroczenie terminu płatności składek z powodu powodzi?

Których przedsiębiorców dotyczy odroczony termin płatności? Czy wystarczy samo zarejestrowanie firmy na terenie objętym klęską żywiołową? Co w przypadku problemów ze złożeniem dokumentów? ZUS odpowiada na najważniejsze pytania.

Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

REKLAMA

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

REKLAMA

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA