REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej- cz.II

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Fundusze unijne pomagają w prowadzeniu firmy.
Fundusze unijne pomagają w prowadzeniu firmy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zabrałam się za wypełnianie wniosku jeszcze raz dokładnie przeczytałam ze zrozumieniem regulamin. Chciałam się upewnić że się kwalifikuję. Poza tym przeczytanie takiego regulaminu jest istotne, ponieważ skoro nie ma instrukcji wypełnienia wniosku to może w regulaminie są wskazówki. Nie pomyliłam się. Wskazówki są i to bardzo istotne.

Wypełniamy wniosek...

Na stronach internetowych Urzędu Pracy znajduje się regulamin oraz wniosek w wersji PDF oraz Word. Oba dokumenty można ściągnąć na swój komputer albo wydrukować. Regulamin i Wniosek są też dostępne w Urzędzie Pracy w wersji papierowej. Wystarczy tylko zapytać gdzie można te dokumenty otrzymać. Wniosek można wydrukować i ręcznie wypełnić czytelnym pismem ale uważam, że bezpieczniej i wygodniej jest zapisać sobie wersje Word na swoim komputerze i powoli wypełniać.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim jednak wypełnimy wniosek przejrzyjmy sam formularz przeczytajmy jakich informacji będziemy musieli udzieli i jeśli są jakieś wątpliwości lub pytania to przecież zawsze można zadzwonić do UP i zapytać albo przyjść osobiście i zapytać. Urzędnicy mają obowiązek udzielenia nam informacji. Ja zauważyłam, że wszystkim zainteresowanym wszelkie wątpliwości były uprzejmie i cierpliwie tłumaczone, więc proszę się nie bać pytać.

Przeglądając wniosek warto sobie też na osobnej kartce papieru wypisać wszystkie załączniki jakie będziemy musieli złożyć wraz z wnioskiem. Są one przy poszczególnych punktach wypisane. Są to dokumenty potwierdzające wykształcenie, dokumenty potwierdzające przebieg pracy zawodowej. Jeśli działalność gospodarczą chcemy zarejestrować w mieszkaniu to trzeba dołączyć kserokopię aktu notarialnego.

Zobacz: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Jeśli jesteśmy współwłaścicielami mieszkania to trzeba przedstawić oświadczenie drugiej osoby lub pozostałych osób mających prawa do lokali które to oświadczenie jest zgodą na zarejestrowanie naszej działalności gospodarczej w danym lokalu. Ważne jest też aby dołączyć potwierdzenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli już jakieś zaprzyjaźnione firmy wykazują zainteresowanie naszą przyszłą działalnością gospodarczą to warto je poprosić o tzw. listy intencyjne. Są to krótkie pisma w których szef firmy lub osoba decyzyjna piszą, że gdy założymy działalność gospodarczą to rozważą podjęcie współpracy z naszą firmą. Mając już listę załączników warto je zgromadzić i zrobić kserokopie, ponieważ to kserokopie będą dołączane do wniosku.

Z długopisem w dłoni...

Teraz przystępujemy do rzeczywistego wypełniania wniosku . Przypominam, że wypełniamy wniosek dostępny na stronach Urzędu Pracy w Warszawie. Poszczególne wnioski w konkretnych miastach mogą się od siebie różnić.

REKLAMA

Strona pierwsza. W zaznaczonych miejscach wypełniamy swoje dane osobowe. Poniżej wpisujemy PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Proszę Pamiętać, że można podać maksymalnie 5 numerów. Musimy je dostosować do tego czym będzie się zajmowała nasza firma. Pod PKD jest miejsce na wpisanie kwoty. Tą rubrykę wypełniamy na samym końcu ponieważ musi być ona zgodna z tym co napiszemy w tabelce w dalszej części wniosku. Punkt 10 i 12 – warto w nich informacje uporządkować chronologicznie aby uniknąć chaosu. W takich punktach jak pkt. 13, 14, 15 nie wystarczy napisać suche tak lub nie. Trzeba też w kilku zdaniach uzasadnić.

Część druga „Opis planowanego przedsięwzięcia” w tych punktach trzeba w miarę dokładnie opisać działalność jaką zamierzamy prowadzić. Trzeba pamiętać, aby opis był spójny i żeby wszystkie punkty były ze sobą powiązane – aby dotyczyły tego samego przedsięwzięcia. Może to banalne, ale często zdarza się tak, że niektórzy potencjalni beneficjenci opisują swoje przedsięwzięcia w taki dziwny sposób, że czytając te opisy ma się wrażenie że każdy punkt opisuje inny biznes.

W punkcie 5 części drugiej opisujemy miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Proszeni jesteśmy także o załączenie dokumentów potwierdzających. Dokumenty mają potwierdzać prawo do lokalu. W przypadku własnego mieszkania powinno to być ksero aktu notarialnego lub inny dokument równoważny. Ponieważ różne są przepisy na podstawie których można mieć prawa do danego lokalu, to o szczegóły warto dopytać w urzędzie.

Jeśli jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości to trzeba dołączyć oświadczenie współwłaściciela o tym, że wyraża zgodę na zarejestrowanie działalności gospodarczej we wspólnym lokalu. Jeśli to będzie lokal dzierżawiony czy wynajmowany to oczywiście trzeba przedstawić odpowiednie umowy lub inne dokumenty potwierdzające prawo do lokalu i zgodę na zarejestrowanie w tym lokalu działalności gospodarczej.

Punkt 7 dotyczy tych firm, które będą zatrudniać pracowników . Jeśli będziemy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą to trzeba to napisać, że podziału nie będzie, bo wszystkim sami się zajmiemy. A jeśli nie wszystko sami będziemy robić to warto napisać, że np. zrobienie strony internetowej i opiekę nad nią zlecimy specjalistycznej firmie lub osobie na umowę o dzieło. Tak samo postępujemy w przypadku outsourcingu (czyli wydzielamy na zewnątrz, czyli poza firmę) usługi księgowe czy jakiekolwiek inne usługi.

Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka

W punkcie 8 części II wpisujemy wszystkich dostawców po kolei . Jeśli dużo drukujemy, to będziemy mieć dostawcę tonera i papieru. Korzystanie z Internetu także odbywa się za pomocą dostawcy – operatora. Korzystamy z telefonu stacjonarnego czy komórkowego? To ten komu płacimy rachunek jest dla nas dostawcą danej usługi. W punkcie 10 trzeba opisać co zamierzamy robić w najbliższych latach. Oczywiście zakładamy, że firma przetrwa rok i będzie się dalej rozwijała…

W następnym artykule omówię część III wniosku opisującą stan przygotowania do prowadzenia działalności oraz część IV – analizę SWOT, a także części V i VI – czyli części ekonomiczne oraz część VII – załączniki a także część VIII – oświadczenia.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA