REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej- cz.II

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Fundusze unijne pomagają w prowadzeniu firmy.
Fundusze unijne pomagają w prowadzeniu firmy.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Zanim zabrałam się za wypełnianie wniosku jeszcze raz dokładnie przeczytałam ze zrozumieniem regulamin. Chciałam się upewnić że się kwalifikuję. Poza tym przeczytanie takiego regulaminu jest istotne, ponieważ skoro nie ma instrukcji wypełnienia wniosku to może w regulaminie są wskazówki. Nie pomyliłam się. Wskazówki są i to bardzo istotne.

Wypełniamy wniosek...

Na stronach internetowych Urzędu Pracy znajduje się regulamin oraz wniosek w wersji PDF oraz Word. Oba dokumenty można ściągnąć na swój komputer albo wydrukować. Regulamin i Wniosek są też dostępne w Urzędzie Pracy w wersji papierowej. Wystarczy tylko zapytać gdzie można te dokumenty otrzymać. Wniosek można wydrukować i ręcznie wypełnić czytelnym pismem ale uważam, że bezpieczniej i wygodniej jest zapisać sobie wersje Word na swoim komputerze i powoli wypełniać.

REKLAMA

REKLAMA

Zanim jednak wypełnimy wniosek przejrzyjmy sam formularz przeczytajmy jakich informacji będziemy musieli udzieli i jeśli są jakieś wątpliwości lub pytania to przecież zawsze można zadzwonić do UP i zapytać albo przyjść osobiście i zapytać. Urzędnicy mają obowiązek udzielenia nam informacji. Ja zauważyłam, że wszystkim zainteresowanym wszelkie wątpliwości były uprzejmie i cierpliwie tłumaczone, więc proszę się nie bać pytać.

Przeglądając wniosek warto sobie też na osobnej kartce papieru wypisać wszystkie załączniki jakie będziemy musieli złożyć wraz z wnioskiem. Są one przy poszczególnych punktach wypisane. Są to dokumenty potwierdzające wykształcenie, dokumenty potwierdzające przebieg pracy zawodowej. Jeśli działalność gospodarczą chcemy zarejestrować w mieszkaniu to trzeba dołączyć kserokopię aktu notarialnego.

Zobacz: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

Jeśli jesteśmy współwłaścicielami mieszkania to trzeba przedstawić oświadczenie drugiej osoby lub pozostałych osób mających prawa do lokali które to oświadczenie jest zgodą na zarejestrowanie naszej działalności gospodarczej w danym lokalu. Ważne jest też aby dołączyć potwierdzenie o zameldowaniu na pobyt stały lub czasowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli już jakieś zaprzyjaźnione firmy wykazują zainteresowanie naszą przyszłą działalnością gospodarczą to warto je poprosić o tzw. listy intencyjne. Są to krótkie pisma w których szef firmy lub osoba decyzyjna piszą, że gdy założymy działalność gospodarczą to rozważą podjęcie współpracy z naszą firmą. Mając już listę załączników warto je zgromadzić i zrobić kserokopie, ponieważ to kserokopie będą dołączane do wniosku.

Z długopisem w dłoni...

Teraz przystępujemy do rzeczywistego wypełniania wniosku . Przypominam, że wypełniamy wniosek dostępny na stronach Urzędu Pracy w Warszawie. Poszczególne wnioski w konkretnych miastach mogą się od siebie różnić.

REKLAMA

Strona pierwsza. W zaznaczonych miejscach wypełniamy swoje dane osobowe. Poniżej wpisujemy PKD (Polska Klasyfikacja Działalności). Proszę Pamiętać, że można podać maksymalnie 5 numerów. Musimy je dostosować do tego czym będzie się zajmowała nasza firma. Pod PKD jest miejsce na wpisanie kwoty. Tą rubrykę wypełniamy na samym końcu ponieważ musi być ona zgodna z tym co napiszemy w tabelce w dalszej części wniosku. Punkt 10 i 12 – warto w nich informacje uporządkować chronologicznie aby uniknąć chaosu. W takich punktach jak pkt. 13, 14, 15 nie wystarczy napisać suche tak lub nie. Trzeba też w kilku zdaniach uzasadnić.

Część druga „Opis planowanego przedsięwzięcia” w tych punktach trzeba w miarę dokładnie opisać działalność jaką zamierzamy prowadzić. Trzeba pamiętać, aby opis był spójny i żeby wszystkie punkty były ze sobą powiązane – aby dotyczyły tego samego przedsięwzięcia. Może to banalne, ale często zdarza się tak, że niektórzy potencjalni beneficjenci opisują swoje przedsięwzięcia w taki dziwny sposób, że czytając te opisy ma się wrażenie że każdy punkt opisuje inny biznes.

W punkcie 5 części drugiej opisujemy miejsce prowadzenia działalności gospodarczej. Proszeni jesteśmy także o załączenie dokumentów potwierdzających. Dokumenty mają potwierdzać prawo do lokalu. W przypadku własnego mieszkania powinno to być ksero aktu notarialnego lub inny dokument równoważny. Ponieważ różne są przepisy na podstawie których można mieć prawa do danego lokalu, to o szczegóły warto dopytać w urzędzie.

Jeśli jesteśmy współwłaścicielami nieruchomości to trzeba dołączyć oświadczenie współwłaściciela o tym, że wyraża zgodę na zarejestrowanie działalności gospodarczej we wspólnym lokalu. Jeśli to będzie lokal dzierżawiony czy wynajmowany to oczywiście trzeba przedstawić odpowiednie umowy lub inne dokumenty potwierdzające prawo do lokalu i zgodę na zarejestrowanie w tym lokalu działalności gospodarczej.

Punkt 7 dotyczy tych firm, które będą zatrudniać pracowników . Jeśli będziemy prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą to trzeba to napisać, że podziału nie będzie, bo wszystkim sami się zajmiemy. A jeśli nie wszystko sami będziemy robić to warto napisać, że np. zrobienie strony internetowej i opiekę nad nią zlecimy specjalistycznej firmie lub osobie na umowę o dzieło. Tak samo postępujemy w przypadku outsourcingu (czyli wydzielamy na zewnątrz, czyli poza firmę) usługi księgowe czy jakiekolwiek inne usługi.

Zobacz: Jak pozyskać fundusz podwyższonego ryzyka

W punkcie 8 części II wpisujemy wszystkich dostawców po kolei . Jeśli dużo drukujemy, to będziemy mieć dostawcę tonera i papieru. Korzystanie z Internetu także odbywa się za pomocą dostawcy – operatora. Korzystamy z telefonu stacjonarnego czy komórkowego? To ten komu płacimy rachunek jest dla nas dostawcą danej usługi. W punkcie 10 trzeba opisać co zamierzamy robić w najbliższych latach. Oczywiście zakładamy, że firma przetrwa rok i będzie się dalej rozwijała…

W następnym artykule omówię część III wniosku opisującą stan przygotowania do prowadzenia działalności oraz część IV – analizę SWOT, a także części V i VI – czyli części ekonomiczne oraz część VII – załączniki a także część VIII – oświadczenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy inwestorzy w spółki memowe są bardziej skłonni do inwestowania w kryptowaluty czy w akcje?

  Czy inwestorzy którzy wcześniej kupowali akcje memowej spółki GameStop mogą być zainteresowani bardziej tradycyjną giełdą? Jakie są główne trendy dominujące wśród osób wybierających inwestowanie w te nowe instrumenty?

  Benzyna E10 od 2024 roku w Polsce. Wyszukiwarka modeli, roczników i silników samochodów dostosowanych do nowego paliwa

  Jak informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska już od 1 stycznia 2024 r. na stacjach paliw w Polsce będzie wprowadzane sukcesywnie nowe paliwo - benzyna silnikowa 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów – tzw. E10. Benzyna silnikowa E10 zastąpi na stacjach paliw benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Benzyna silnikowa E5, która zostanie zastąpiona benzyną E10, zawiera maksymalnie do 5% objętościowo biokomponentów (bioetanolu), podczas gdy benzyna E10 będzie zawierała maksymalnie do 10% objętościowo biokomponentów. Ta zmiana nie wymaga dodatkowych działań od większości właścicieli pojazdów. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa.

  Crowdfunding. Co się zmieniło po 10 listopada 2023 roku?

  Zmiany, które weszły w życie dnia 10 listopada 2023 r. znacząco ograniczyły katalog podmiotów świadczących usługi finansowania społecznościowego.

  Najlepszy sposób na oszczędności 2023: złoto. Ile trzeba mieć, by ulokować, jak kupować sztabki i monety

  Od kiedy w złoto można inwestować przez Internet, kupując nawet mikrosztabki, na dodatek „kawałek po kawałku”, lokowaniem w złoto swoich oszczędności interesuje się coraz więcej Polaków. I to oni są wygranymi w 2023 roku na rynku oszczędzających.

  REKLAMA

  Rośnie liczba zadłużonych wobec ZUS. "Płatnicy popadają z roku na rok w większe kłopoty finansowe"

  Prawie 672 tys. - tylu aktywnych płatników było zadłużonych w ZUS na koniec lipca. A łączna kwota zadłużenia wyniosła 19 mld zł. Jak to komentują eksperci? Jakie są prognozy? 

  Ewidencja odpadów na przełomie 2023 i 2024 roku

  W związku ze zbliżającym się końcem roku, przypominamy najważniejsze informacje związane z prowadzeniem ewidencji odpadów na przełomie 2023 i 2024 r.

  Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

  Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

  Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

  Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

  REKLAMA

  Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

  Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

  Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

  Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

  REKLAMA