REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. VI

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Zakładanie firmy przy pomocy środków unijnych.
Zakładanie firmy przy pomocy środków unijnych.

REKLAMA

REKLAMA

Po podpisaniu umowy oraz po założeniu własnej działalności gospodarczej i całym tym cyrku związanym z dotrzymaniem terminów przyszedł czas na rozliczenie się z publicznych pieniędzy!

Oczywiście radzę się dobrze do tego przygotować zanim wybierzemy się w tym celu do Urzędu Pracy. Trzeba przede wszystkim wziąć jeszcze raz do ręki naszą ukochaną umowę i przeczytać jakie dokumenty trzeba zanieść do urzędu aby się rozliczyć.

REKLAMA

Tak więc są to przede wszystkim dokumenty potwierdzające założenie firmy takie jak zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz potwierdzenie z GUS nadanego numeru REGON. Oba dokumenty dostajemy przeciętnie po 3 – 4 tygodniach od chwili złożenia wniosku o zarejestrowanie firmy

Następnie chcą od nas (tak przynajmniej było w mojej umowie) zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i z Urzędu Skarbowego, że figurujemy w ich rejestrach i że nie zalegamy ze składkami tudzież podatkiem.

Wydanie każdego z tych dokumentów to od 2 tygodni – jeśli urzędnicy nas lubią i mają dobry humor, do 4 tygodni – jeśli nie zaskarbiliśmy sobie przychylności urzędników. W moim przypadku były to 2 tygodnie. Tak więc mimo początkowych tarć na linii ja – US oraz ja-ZUS urzędnicy się postarali. Ale nie polecam zostawiania tego na ostatnią chwilę. Trzeba spojrzeć w umowie do kiedy mamy się rozliczyć ostatecznie z przyznanej dotacji i miesiąc przed tym terminem udać się osobiście do US i ZUS aby złożyć podania o takie zaświadczenia. Warto też osobiście się po nie zgłosić. W dzisiejszych czasach nie wiadomo jak długo będą one szły pocztą więc moim zdaniem nie warto ryzykować. 

Zobacz serwis: Finanse na start

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Następnie oprócz ww. zaświadczeń w trakcie rozliczania dotacji trzeba przedstawić potwierdzenia wydanych pieniędzy publicznych. Najlepiej mieć faktury VAT, ale jeśli jeszcze nie mogliśmy ich otrzymać (bo np. nie mieliśmy NIP-u czy REGON-u) to powinny wystarczyć imienne rachunki.

Wszystkie posiadane dowody wpłaty trzeba spisać w tabelce której wzór jest jednym z załączników do wcześniej podpisanej umowy. Więc nic prostszego jak wpisać do tabelki numery faktur oraz rzeczy za nie kupione. Jeśli ktoś w ramach dotacji kupował sprzęt używany to ma niestety dodatkową „robotę papierkową”. Na stosownych wzorach trzeba złożyć oświadczenia że przed zakupem przez nas sprzęt nie był finansowany ze środków publicznych. Jest to o tyle kłopotliwe, że niektóre sprzęty kupuje się przez Internet a na tym oświadczeniu musi się własnoręcznie podpisać sprzedający.

Tak więc w ramach dotacji czy jakichkolwiek innych środków publicznych nie polecam kupowania używanego sprzętu. Może się to wiązać nie tylko z dodatkową papierologią ale i z kłopotami jeśli sprzedający nam nie napisał (nie powiedział) prawdy a okaże się że sprzęt był już dotowany z pieniędzy publicznych. Wtedy my mamy problem bo pieniądze wydane na ten sprzęt będziemy musieli oddać. Tak więc nie ma to jak nowe!

REKLAMA

Jeśli podpisywaliśmy jakieś umowy o dzieło np. na wykonanie strony internetowej czy na zaprojektowanie logo firmy to w Urzędzie Pracy podczas rozliczenia oprócz rachunku wystawionego przez wykonawcę trzeba przedstawić umowę o dzieło (umowę-zlecenie) jaką podpisaliśmy z wykonawcą.

Gdy już skompletujemy wszystkie ww. dokumenty to teraz trzeba zrobić ich kserokopie, bo jak doczytamy się w umowie, trzeba przedstawić oryginały oraz kopie wszystkich dokumentów. Oryginały wracają do nas, natomiast urzędnik nas rozliczający na kopii przystawia pieczątkę „za zgodność z oryginałem, potwierdzam” lub coś w tym stylu. 

Zobacz: Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Jeśli okaże się że suma faktur jest wyższa od przyznanej dotacji to nie liczmy na to że urząd nam dopłaci. Jeśli jednak wydaliśmy mniej albo jakaś faktura zostanie nieznana, to różnicę będzie trzeba oddać. A gdy będziemy musieli oddać jakąś kwotę to wtedy będziemy się martwić. Chociaż niekoniecznie bo na zwrot niewydajnych pieniędzy będziemy mieć ok. 30 dni. Jednak o tym dowiemy się kilka tygodni później z pisma jakie do nas przyśle Urząd.

Na razie cieszmy się, że dotacja została rozliczona w terminie! I działajmy prężnie jako świeżo upieczeni przedsiębiorcy! Czego sobie i Państwu życzę.

O Autorze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA

Ogromne zmiany na rynku pracy w ciągu najbliższych 5 lat

Najbliższe 5 lat na rynku pracy ma przynieść ogromne zmiany. Według Adecco zniknie 83 miliony miejsc pracy, a na ich miejsce powstanie jedynie 69 milionów innych. Jakie posady są zagrożone? 

Nowa usługa finansowa dla prowadzących działalność gospodarczą: gotówka na niski procent

Teraz gotówka na niski procent lub przy spełnieniu dodatkowych warunków całkowicie nieoprocentowana, staje się nową usługą dla przedsiębiorców korzystających w mikrofaktoringu lub dopiero mających w planach skorzystanie z takiego instrumentu. W uproszczeniu ten nowy produkt przypomina zaliczkę tytułem wpływów z przyszłej faktury i pozwala na zachowanie płynności finansowej w okresie gdy jeszcze produkt nie został sprzedany a więc i faktura nie może być wystawiona.

REKLAMA