REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. VI

Kira Radlińska
Ekspert z zakresu oceny oddziaływania inwestycji na środowisko
Zakładanie firmy przy pomocy środków unijnych.
Zakładanie firmy przy pomocy środków unijnych.

REKLAMA

REKLAMA

Po podpisaniu umowy oraz po założeniu własnej działalności gospodarczej i całym tym cyrku związanym z dotrzymaniem terminów przyszedł czas na rozliczenie się z publicznych pieniędzy!

Oczywiście radzę się dobrze do tego przygotować zanim wybierzemy się w tym celu do Urzędu Pracy. Trzeba przede wszystkim wziąć jeszcze raz do ręki naszą ukochaną umowę i przeczytać jakie dokumenty trzeba zanieść do urzędu aby się rozliczyć.

REKLAMA

Tak więc są to przede wszystkim dokumenty potwierdzające założenie firmy takie jak zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz potwierdzenie z GUS nadanego numeru REGON. Oba dokumenty dostajemy przeciętnie po 3 – 4 tygodniach od chwili złożenia wniosku o zarejestrowanie firmy

Następnie chcą od nas (tak przynajmniej było w mojej umowie) zaświadczeń z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i z Urzędu Skarbowego, że figurujemy w ich rejestrach i że nie zalegamy ze składkami tudzież podatkiem.

Wydanie każdego z tych dokumentów to od 2 tygodni – jeśli urzędnicy nas lubią i mają dobry humor, do 4 tygodni – jeśli nie zaskarbiliśmy sobie przychylności urzędników. W moim przypadku były to 2 tygodnie. Tak więc mimo początkowych tarć na linii ja – US oraz ja-ZUS urzędnicy się postarali. Ale nie polecam zostawiania tego na ostatnią chwilę. Trzeba spojrzeć w umowie do kiedy mamy się rozliczyć ostatecznie z przyznanej dotacji i miesiąc przed tym terminem udać się osobiście do US i ZUS aby złożyć podania o takie zaświadczenia. Warto też osobiście się po nie zgłosić. W dzisiejszych czasach nie wiadomo jak długo będą one szły pocztą więc moim zdaniem nie warto ryzykować. 

Zobacz serwis: Finanse na start

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Następnie oprócz ww. zaświadczeń w trakcie rozliczania dotacji trzeba przedstawić potwierdzenia wydanych pieniędzy publicznych. Najlepiej mieć faktury VAT, ale jeśli jeszcze nie mogliśmy ich otrzymać (bo np. nie mieliśmy NIP-u czy REGON-u) to powinny wystarczyć imienne rachunki.

Wszystkie posiadane dowody wpłaty trzeba spisać w tabelce której wzór jest jednym z załączników do wcześniej podpisanej umowy. Więc nic prostszego jak wpisać do tabelki numery faktur oraz rzeczy za nie kupione. Jeśli ktoś w ramach dotacji kupował sprzęt używany to ma niestety dodatkową „robotę papierkową”. Na stosownych wzorach trzeba złożyć oświadczenia że przed zakupem przez nas sprzęt nie był finansowany ze środków publicznych. Jest to o tyle kłopotliwe, że niektóre sprzęty kupuje się przez Internet a na tym oświadczeniu musi się własnoręcznie podpisać sprzedający.

Tak więc w ramach dotacji czy jakichkolwiek innych środków publicznych nie polecam kupowania używanego sprzętu. Może się to wiązać nie tylko z dodatkową papierologią ale i z kłopotami jeśli sprzedający nam nie napisał (nie powiedział) prawdy a okaże się że sprzęt był już dotowany z pieniędzy publicznych. Wtedy my mamy problem bo pieniądze wydane na ten sprzęt będziemy musieli oddać. Tak więc nie ma to jak nowe!

REKLAMA

Jeśli podpisywaliśmy jakieś umowy o dzieło np. na wykonanie strony internetowej czy na zaprojektowanie logo firmy to w Urzędzie Pracy podczas rozliczenia oprócz rachunku wystawionego przez wykonawcę trzeba przedstawić umowę o dzieło (umowę-zlecenie) jaką podpisaliśmy z wykonawcą.

Gdy już skompletujemy wszystkie ww. dokumenty to teraz trzeba zrobić ich kserokopie, bo jak doczytamy się w umowie, trzeba przedstawić oryginały oraz kopie wszystkich dokumentów. Oryginały wracają do nas, natomiast urzędnik nas rozliczający na kopii przystawia pieczątkę „za zgodność z oryginałem, potwierdzam” lub coś w tym stylu. 

Zobacz: Kapitał na biznes - 8 sposobów na jego zdobycie

Jeśli okaże się że suma faktur jest wyższa od przyznanej dotacji to nie liczmy na to że urząd nam dopłaci. Jeśli jednak wydaliśmy mniej albo jakaś faktura zostanie nieznana, to różnicę będzie trzeba oddać. A gdy będziemy musieli oddać jakąś kwotę to wtedy będziemy się martwić. Chociaż niekoniecznie bo na zwrot niewydajnych pieniędzy będziemy mieć ok. 30 dni. Jednak o tym dowiemy się kilka tygodni później z pisma jakie do nas przyśle Urząd.

Na razie cieszmy się, że dotacja została rozliczona w terminie! I działajmy prężnie jako świeżo upieczeni przedsiębiorcy! Czego sobie i Państwu życzę.

O Autorze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA