reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. V

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. V

W chwili kiedy na stronie internetowej zobaczymy, że nasz nr PESEL jest w linku zawierającym wnioski zaopiniowane pozytywnie, to możemy sobie powiedzieć "uff". Ale tylko takie małe. Teraz dopiero trzeba się skoncentrować i zaplanować wszystkie działania.

Szczegółowy harmonogram nam się ułoży dopiero po informacji z Urzędu Pracy że jesteśmy beneficjentami i zapraszają nas do podpisania umowy. A że ja byłam niecierpliwa, to z własnej inicjatywy napisałam do Urzędu Pracy z zapytaniem kiedy i z kim powinnam się kontaktować skoro przyznano mi dotację? Wskazano mi właściwą osobę. Umówiłam się na podpisanie umowy.

Tutaj pamiętać należy że koniecznie trzeba ze sobą wziąć dowód osobisty. Inaczej nici z podpisania umowy. Ale wróćmy do meritum sprawy. Zanim podpiszemy umowę i wszystkie załączniki radzę przeczytać umowę dokładnie a przede wszystkim ZE ZROZUMIENIEM, wypytać o wszystkie rzeczy których nie jesteśmy pewni a dopiero później jeśli wszystkie nasze wątpliwości zostały rozwiane to podpisujemy umowę. 

W domu polecam jeszcze raz przeczytać umowę a szczególnie wszystkie paragrafy dotyczące terminów. Czyli co do jakiego terminu musimy zrobić. Teraz warto usiąść z umową w jednej ręce i z kalendarzem w drugiej i planować co po kolei będziemy robili. Po pierwsze trzeba zarejestrować firmę w Urzędzie Gminy (Dzielnicy). Następnie udać się do ZUS i US ale biegusiem w podskokach na jednej nodze. A później realizować wydatki w ramach dotacji. Za wszystkie zakupy domagać się faktury VAT! Albo co najmniej imiennego rachunku, aby później mieć czym rozliczać dotację. 

Zobacz: Jak finansować nową firmę funduszami pożyczkowymi?

A więc po kolei.

Najpierw trzeba udać się do właściwego urzędu gminy i złożyć wniosek o rejestrację działalności gospodarczej. Ale nie łudźcie się, że jedno okienko działa, bo NIE DZIAŁA!!! Ja się tak łudziłam, dodatkowo Pani w Urzędzie Dzielnicy wprowadziła mnie w błąd mówiąc, że „jedno okienko działa i że po złożeniu u niej dokumentów czekam tylko na pismo z GUS z nadanym numerem REGON”. NIETETY JEST TO NIEPRAWDA. To już wiem z doświadczenia.

Dostałam wezwanie z ZUS i z US z „uprzejmą prośbą o natychmiastowe przybycie i złożenie stosownych dokumentów”. Na szczęście dla mnie skończyło się tylko na pouczeniu oraz dodatkowej papierologii. Oczywiście zgłosiłam uwagę do Urzędu Dzielnicy, który mnie przeprosił za wprowadzenie w błąd. Od tamtej pory przy okienku w którym składa się podania o rejestrację działalności gospodarczej umieszczona jest informacja, że w terminie 7 dni należy się udać do ZUS i US aby złożyć stosowne dokumenty. Usatysfakcjonowana, że mojego błędu nie popełnią inni działałam dalej.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama