REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy

Instytut Strategii
Ekspert w zakresie warsztatów dla firm
Prowadzenia własnej działalności - fakty i mity.
Prowadzenia własnej działalności - fakty i mity.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, zastanawiasz się nad zaletami i wadami takiej decyzji, wówczas porównujesz tę formę z pracą na etacie. Krótkie zestawienie faktów i mitów na temat prowadzenia biznesu pozwoli lepiej skonfrontować wspomniane formy pracy.

Prowadząc działalność o wszystkim decydujemy sami – zawsze jesteśmy swoimi szefami

MIT. Często spotkasz się z twierdzeniem, że jak się prowadzi firmę, to nie ma szefa. To nie do końca tak. Wyobraź sobie firmę, na przykład szkoleniową, która właśnie startuje, chce organizować szkolenia dla biznesu i zdobywa pierwszego klienta: dużą firmę deweloperską. To jej jedyny klient. Od niego zależy być albo nie być nowego biznesu, przynajmniej na tym etapie. W tym momencie ta duża firma, ten zleceniodawca staje się "przełożoną", staje się "szefem". Planujesz szkolenia i musisz być do dyspozycji zleceniodawcy, dopasowywać program, często podporządkowywać się jej zachciankom.

REKLAMA

Zobacz: Pomysły na firmę - skąd czerpać

REKLAMA

Branża internetowa. Coca Cola zleca Ci prowadzenie jej profilu na portalu Facebook. Życzy sobie, żeby propozycje nowych postów były przesyłane im we wtorki i czwartki o 12, a publikowane w środy i piątki o 15. Między 15 a 18 powinieneś być online i reagować na to, co napisali użytkownicy. Czy nadal jesteś swoim szefem? Do pewnego stopnia tak, ale już nie o każdej porze możesz wyrwać się z pracy i pograć w tenisa.

Z przekonaniem, że nie ma szefa, trzeba więc uważać - to zależy do kogo kierujesz swoje towary albo usługi: jeśli masz wielu drobnych klientów, to takie przekonanie będzie bardziej prawdziwe. Jeśli zależysz od jednego lub kilku dużych to…niekoniecznie.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą za ewentualne długi odpowiada całym majątkiem

FAKT. Tak, trzeba o tym pamiętać - z pewnością nie jest to zaleta. Podczas, gdy np. wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku powstania długów, odpowiadają przed wierzycielami tylko do wysokości swoich wkładów, czyli nie mogą stracić więcej niż zainwestowali, to właściciele jednoosobowych firm odpowiadają w analogicznej sytuacji całym swoim majątkiem. Rozwiązanie? Nie dopuścić do powstania długów, których nie możesz obsługiwać z bieżących przychodów. Albo ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie prowadzenia firmy czeka nas wiele formalności

FAKT. Trzeba przestrzegać terminów, dotyczących podatków, składek, oświadczeń. Dość łatwo się pomylić, więc warto zapewnić sobie wsparcie specjalisty np. księgowej.

Księgowość małej jednoosobowej firmy musi prowadzić osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia

MIT. Tylko spółki z o.o. muszą prowadzić tzw. pełną księgowość (oraz inne po przekroczeniu rocznego obrotu w wysokości 1,2 mln euro).
Jednak, jak już wspomnieliśmy, ponieważ poza uproszczoną podatkową księgą przychodów i rozchodów indywidualny przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić także:
- ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
- ewidencję wyposażenia
- ewidencję sprzedaży
- ewidencję przebiegu pojazdu
- karty przychodów (pracowników)
…to warto powierzyć te obowiązki specjaliście, bo w przeciwnym razie może nie starczyć czasu na biznes…

Porównaj: Sposoby na rozpoczęcie własnej działalności

Autor: Piotr Chmielewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA