REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy

Instytut Strategii
Ekspert w zakresie warsztatów dla firm
Prowadzenia własnej działalności - fakty i mity.
Prowadzenia własnej działalności - fakty i mity.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, zastanawiasz się nad zaletami i wadami takiej decyzji, wówczas porównujesz tę formę z pracą na etacie. Krótkie zestawienie faktów i mitów na temat prowadzenia biznesu pozwoli lepiej skonfrontować wspomniane formy pracy.

Prowadząc działalność o wszystkim decydujemy sami – zawsze jesteśmy swoimi szefami

MIT. Często spotkasz się z twierdzeniem, że jak się prowadzi firmę, to nie ma szefa. To nie do końca tak. Wyobraź sobie firmę, na przykład szkoleniową, która właśnie startuje, chce organizować szkolenia dla biznesu i zdobywa pierwszego klienta: dużą firmę deweloperską. To jej jedyny klient. Od niego zależy być albo nie być nowego biznesu, przynajmniej na tym etapie. W tym momencie ta duża firma, ten zleceniodawca staje się "przełożoną", staje się "szefem". Planujesz szkolenia i musisz być do dyspozycji zleceniodawcy, dopasowywać program, często podporządkowywać się jej zachciankom.

REKLAMA

Zobacz: Pomysły na firmę - skąd czerpać

REKLAMA

Branża internetowa. Coca Cola zleca Ci prowadzenie jej profilu na portalu Facebook. Życzy sobie, żeby propozycje nowych postów były przesyłane im we wtorki i czwartki o 12, a publikowane w środy i piątki o 15. Między 15 a 18 powinieneś być online i reagować na to, co napisali użytkownicy. Czy nadal jesteś swoim szefem? Do pewnego stopnia tak, ale już nie o każdej porze możesz wyrwać się z pracy i pograć w tenisa.

Z przekonaniem, że nie ma szefa, trzeba więc uważać - to zależy do kogo kierujesz swoje towary albo usługi: jeśli masz wielu drobnych klientów, to takie przekonanie będzie bardziej prawdziwe. Jeśli zależysz od jednego lub kilku dużych to…niekoniecznie.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą za ewentualne długi odpowiada całym majątkiem

FAKT. Tak, trzeba o tym pamiętać - z pewnością nie jest to zaleta. Podczas, gdy np. wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku powstania długów, odpowiadają przed wierzycielami tylko do wysokości swoich wkładów, czyli nie mogą stracić więcej niż zainwestowali, to właściciele jednoosobowych firm odpowiadają w analogicznej sytuacji całym swoim majątkiem. Rozwiązanie? Nie dopuścić do powstania długów, których nie możesz obsługiwać z bieżących przychodów. Albo ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W trakcie prowadzenia firmy czeka nas wiele formalności

FAKT. Trzeba przestrzegać terminów, dotyczących podatków, składek, oświadczeń. Dość łatwo się pomylić, więc warto zapewnić sobie wsparcie specjalisty np. księgowej.

Księgowość małej jednoosobowej firmy musi prowadzić osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia

MIT. Tylko spółki z o.o. muszą prowadzić tzw. pełną księgowość (oraz inne po przekroczeniu rocznego obrotu w wysokości 1,2 mln euro).
Jednak, jak już wspomnieliśmy, ponieważ poza uproszczoną podatkową księgą przychodów i rozchodów indywidualny przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić także:
- ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
- ewidencję wyposażenia
- ewidencję sprzedaży
- ewidencję przebiegu pojazdu
- karty przychodów (pracowników)
…to warto powierzyć te obowiązki specjaliście, bo w przeciwnym razie może nie starczyć czasu na biznes…

Porównaj: Sposoby na rozpoczęcie własnej działalności

Autor: Piotr Chmielewski

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  Polskie firmy co roku wyrzucają do kosza miliony złotych! Recykling oprogramowania jest możliwy

  W zasobach wielu firm i instytucji publicznych zalegają niekiedy nawet setki sztuk niewykorzystywanych licencji wieczystych na oprogramowanie wartych dziesiątki, a czasem i setki tysięcy złotych. Nieliczne podmioty decydują się na ich odsprzedaż – a szkoda, bo to przedsięwzięcie nie tylko zgodne z prawem, ale i mogące stanowić jeden z elementów optymalizacji kosztowej działalności każdej organizacji.

  REKLAMA

  Będą przepisy regulujące zasady wykonywania działalności kosmicznej

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowało projekt ustawy o działalności kosmicznej. Nowa ustawa będzie regulowała m.in. zasady wykonywania działalności kosmicznej, jak również warunki i tryb wydawania zezwolenia na prowadzenie działalności kosmicznej. Działalność kosmiczna będzie mogła być wykonywana wyłącznie po uzyskaniu zezwolenia udzielanego przez Prezesa Polskiej Agencji Kosmicznej (PAK).

  PIT kasowy coraz bliżej. Rząd chce w II kw. przyjąć projekt ustawy. Ale nie wszyscy przedsiębiorcy będą mogli wybrać PIT kasowy

  Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 500 tys. zł oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.

  REKLAMA