reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy

Fakty i mity o prowadzeniu własnej firmy

Jeśli myślisz o założeniu własnej firmy, zastanawiasz się nad zaletami i wadami takiej decyzji, wówczas porównujesz tę formę z pracą na etacie. Krótkie zestawienie faktów i mitów na temat prowadzenia biznesu pozwoli lepiej skonfrontować wspomniane formy pracy.

Prowadząc działalność o wszystkim decydujemy sami – zawsze jesteśmy swoimi szefami

MIT. Często spotkasz się z twierdzeniem, że jak się prowadzi firmę, to nie ma szefa. To nie do końca tak. Wyobraź sobie firmę, na przykład szkoleniową, która właśnie startuje, chce organizować szkolenia dla biznesu i zdobywa pierwszego klienta: dużą firmę deweloperską. To jej jedyny klient. Od niego zależy być albo nie być nowego biznesu, przynajmniej na tym etapie. W tym momencie ta duża firma, ten zleceniodawca staje się "przełożoną", staje się "szefem". Planujesz szkolenia i musisz być do dyspozycji zleceniodawcy, dopasowywać program, często podporządkowywać się jej zachciankom.

Zobacz: Pomysły na firmę - skąd czerpać

Branża internetowa. Coca Cola zleca Ci prowadzenie jej profilu na portalu Facebook. Życzy sobie, żeby propozycje nowych postów były przesyłane im we wtorki i czwartki o 12, a publikowane w środy i piątki o 15. Między 15 a 18 powinieneś być online i reagować na to, co napisali użytkownicy. Czy nadal jesteś swoim szefem? Do pewnego stopnia tak, ale już nie o każdej porze możesz wyrwać się z pracy i pograć w tenisa.

Z przekonaniem, że nie ma szefa, trzeba więc uważać - to zależy do kogo kierujesz swoje towary albo usługi: jeśli masz wielu drobnych klientów, to takie przekonanie będzie bardziej prawdziwe. Jeśli zależysz od jednego lub kilku dużych to…niekoniecznie.

Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą za ewentualne długi odpowiada całym majątkiem

FAKT. Tak, trzeba o tym pamiętać - z pewnością nie jest to zaleta. Podczas, gdy np. wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przypadku powstania długów, odpowiadają przed wierzycielami tylko do wysokości swoich wkładów, czyli nie mogą stracić więcej niż zainwestowali, to właściciele jednoosobowych firm odpowiadają w analogicznej sytuacji całym swoim majątkiem. Rozwiązanie? Nie dopuścić do powstania długów, których nie możesz obsługiwać z bieżących przychodów. Albo ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej.

W trakcie prowadzenia firmy czeka nas wiele formalności

FAKT. Trzeba przestrzegać terminów, dotyczących podatków, składek, oświadczeń. Dość łatwo się pomylić, więc warto zapewnić sobie wsparcie specjalisty np. księgowej.

Księgowość małej jednoosobowej firmy musi prowadzić osoba, która ma do tego odpowiednie uprawnienia

MIT. Tylko spółki z o.o. muszą prowadzić tzw. pełną księgowość (oraz inne po przekroczeniu rocznego obrotu w wysokości 1,2 mln euro).
Jednak, jak już wspomnieliśmy, ponieważ poza uproszczoną podatkową księgą przychodów i rozchodów indywidualny przedsiębiorca zobowiązany jest prowadzić także:
- ewidencję środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych
- ewidencję wyposażenia
- ewidencję sprzedaży
- ewidencję przebiegu pojazdu
- karty przychodów (pracowników)
…to warto powierzyć te obowiązki specjaliście, bo w przeciwnym razie może nie starczyć czasu na biznes…

Porównaj: Sposoby na rozpoczęcie własnej działalności

Autor: Piotr Chmielewski

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Instytut Strategii

Ekspert w zakresie warsztatów dla firm

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Prowadzenia własnej działalności - fakty i mity.
Prowadzenia własnej działalności - fakty i mity.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dowson Holdings Limited

Optymalizacja podatkowa, konta i spółki zagraniczne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama