REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyki biznesowe promujemy wzorcowo

REKLAMA

REKLAMA

Polska dobrze radzi sobie z popularyzacją praktyk biznesowych - wynika z raportu OECD przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Realizacja zaleceń przedstawionych w dokumencie pozwoli na wzrost konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych.

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podkreśliła, że kluczowym wyzwaniem dla Polski jest tworzenie gospodarki opartej na wiedzy, efektywnie wykorzystującej zasoby środowiska. – Naszym priorytetem jest przede wszystkim wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacyjnych projektów, które pozwolą polskim firmom konkurować na rynkach międzynarodowych - powiedziała.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceszefowa resortu gospodarki zaznaczyła, że polityka wspierania przedsiębiorczości nastawiona jest również na konkretne działania legislacyjne. - Chcemy tworzyć przyjazne otoczenie prawno-instytucjonalne dla biznesu, przede wszystkim dla sektora MSP – powiedziała. Ponadto dodała, że jednym z filarów nowego podejścia do tworzenia prawa jest zaufanie państwa do obywateli. – Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł złożyć stosowne oświadczenie zamiast dotychczas wymaganych zaświadczeń – dodała.

Wiceminister Henclewska przypomniała również, że w resorcie gospodarki trwają prace nad „Strategią innowacyjności i efektywności gospodarki”. - Zgodnie z zaleceniami OECD przygotowujemy również program wykonawczy do Strategii, który będzie zawierał konkretną mapę zadań i instrumentów, potrzebnych do jej realizacji – zaznaczyła wiceminister.

Zastępca Sekretarza Generalnego OECD Aart de Geus podkreślił, że Raport prezentuje ocenę obecnej sytuacji sektora MŚP, przedsiębiorczości w Polsce oraz środowiska gospodarczego. – Przygotowując nasze rekomendacje braliśmy pod uwagę m.in. warunki ramowe do prowadzenia biznesu, tworzenia nowych firm, jak również politykę strukturalną w tym zakresie – powiedział.

Polecamy: Jak skutecznie budować wizerunek marki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W opinii Aart de Geusa polskie przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji. OECD przekazała jednak swoje rekomendacje dotyczące m.in. usprawnienia i wsparcia polityki na rzecz rozwoju sektora MŚP, zmniejszenia barier w działalności małych i średnich firm oraz przygotowania spójnej strategii. – Bardzo ważnym elementem jest też łatwiejszy dostęp do finansowania oraz promowanie postawy przedsiębiorczości w społeczeństwie – wymienił.

Raport „ Przegląd Polityki Przedsiębiorczości i Rozwoju MŚP na poziomach centralnym i lokalnym w Polsce” na zlecenie Ministerstwa Gospodarki został przygotowany w 2009 r. przez Centrum Przedsiębiorczości, Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Rozwoju Lokalnego działające przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD, Centre for Entrepreneurship, SMEs and Local Development – CFE).

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA