REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praktyki biznesowe promujemy wzorcowo

REKLAMA

REKLAMA

Polska dobrze radzi sobie z popularyzacją praktyk biznesowych - wynika z raportu OECD przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Gospodarki. Realizacja zaleceń przedstawionych w dokumencie pozwoli na wzrost konkurencyjności polskich firm na rynkach międzynarodowych.

Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska podkreśliła, że kluczowym wyzwaniem dla Polski jest tworzenie gospodarki opartej na wiedzy, efektywnie wykorzystującej zasoby środowiska. – Naszym priorytetem jest przede wszystkim wspieranie przedsiębiorczości oraz innowacyjnych projektów, które pozwolą polskim firmom konkurować na rynkach międzynarodowych - powiedziała.

REKLAMA

REKLAMA

Wiceszefowa resortu gospodarki zaznaczyła, że polityka wspierania przedsiębiorczości nastawiona jest również na konkretne działania legislacyjne. - Chcemy tworzyć przyjazne otoczenie prawno-instytucjonalne dla biznesu, przede wszystkim dla sektora MSP – powiedziała. Ponadto dodała, że jednym z filarów nowego podejścia do tworzenia prawa jest zaufanie państwa do obywateli. – Dzięki temu przedsiębiorca będzie mógł złożyć stosowne oświadczenie zamiast dotychczas wymaganych zaświadczeń – dodała.

Wiceminister Henclewska przypomniała również, że w resorcie gospodarki trwają prace nad „Strategią innowacyjności i efektywności gospodarki”. - Zgodnie z zaleceniami OECD przygotowujemy również program wykonawczy do Strategii, który będzie zawierał konkretną mapę zadań i instrumentów, potrzebnych do jej realizacji – zaznaczyła wiceminister.

Zastępca Sekretarza Generalnego OECD Aart de Geus podkreślił, że Raport prezentuje ocenę obecnej sytuacji sektora MŚP, przedsiębiorczości w Polsce oraz środowiska gospodarczego. – Przygotowując nasze rekomendacje braliśmy pod uwagę m.in. warunki ramowe do prowadzenia biznesu, tworzenia nowych firm, jak również politykę strukturalną w tym zakresie – powiedział.

Polecamy: Jak skutecznie budować wizerunek marki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W opinii Aart de Geusa polskie przedsiębiorstwa są w dobrej kondycji. OECD przekazała jednak swoje rekomendacje dotyczące m.in. usprawnienia i wsparcia polityki na rzecz rozwoju sektora MŚP, zmniejszenia barier w działalności małych i średnich firm oraz przygotowania spójnej strategii. – Bardzo ważnym elementem jest też łatwiejszy dostęp do finansowania oraz promowanie postawy przedsiębiorczości w społeczeństwie – wymienił.

Raport „ Przegląd Polityki Przedsiębiorczości i Rozwoju MŚP na poziomach centralnym i lokalnym w Polsce” na zlecenie Ministerstwa Gospodarki został przygotowany w 2009 r. przez Centrum Przedsiębiorczości, Małych i Średnich Przedsiębiorstw i Rozwoju Lokalnego działające przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD, Centre for Entrepreneurship, SMEs and Local Development – CFE).

Źródło: MG

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA