REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

Irina Nowochatko
W jakich formach można prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie?
W jakich formach można prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie?

REKLAMA

REKLAMA

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

Podstawowym aktem prawnym, regulującym prowadzenie działalności gospodarczej na Ukrainie, jest Konstytucja Ukrainy. Art. 42 Konstytucji Ukrainy gwarantuje obywatelom ukraińskim prawo do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie dopuszczalnym przez prawodawstwo tego kraju. Z kolei jej art. 26 rozszerza to prawo na cudzoziemców legalnie przebywających w tym kraju (z wyjątkami przewidzianymi w przepisach szczegółowych).

REKLAMA

Inwestorzy zagraniczni mogą prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie bez ograniczeń, korzystając z tych samych praw, co ukraińskie podmioty gospodarcze.
Zgodnie z ukraińskimi przepisami, działalność gospodarczą na Ukrainie mogą prowadzić zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie (WPHI) podaje, że najbardziej popularną wśród polskich inwestorów formą prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Posiada ona osobowość prawną. Kapitał statutowy takiej spółki podzielony jest na udziały o wartości określonej w dokumentach założycielskich – kapitał statutowy nie może być niższy niż 100 płac minimalnych na dzień utworzenia spółki.

Wysokość płac minimalnych określana jest corocznie ustawą budżetową. Złożyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą zarówno osoby prawne, jak i fizyczne.

Zobacz: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka akcyjna

Ukraińskie prawo wyróżnia dwa rodzaje spółek akcyjnych:

REKLAMA

• Spółka akcyjna typu prywatnego, w której liczba akcjonariuszy nie może przekraczać 100. Tego typu spółka może dokonywać wyłącznie prywatnej emisji akcji. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo zainteresuje się publiczną emisją akcji konieczne jest wprowadzenie zmian do statutu spółki.

• Spółka akcyjna typu publicznego, której kapitał statutowy jest podzielony na określoną liczbę akcji o równej wartości nominalnej. Odpowiada ona samodzielnie za swoje zobowiązania. Z kolei odpowiedzialność jej akcjonariuszy jest ograniczona do wysokości posiadanych akcji.

Spółka z rozszerzoną odpowiedzialnością

W tego rodzaju spółce fundusz statutowy podzielony jest na udziały o konkretnej wartości, a udziałowcy odpowiadają za zobowiązania spółki swoim własnym majątkiem do wysokości stanowiącej wielokrotność udziałów każdego z nich.

Spółka pełna

Jest to odpowiednik polskiej spółki jawnej. W spółce pełnej udziałowcy prowadzą wspólną działalność gospodarczą w imieniu spółki i ponoszą odpowiedzialność za jej zobowiązania całym swoim majątkiem.

Spółka komandytowa

Jest to spółka, w której poza jednym lub kilkoma udziałowcami, którzy w imieniu spółki prowadzą działalność gospodarczą i ponoszą z tego tytułu pełną odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Udziałowcami spółki komandytowej są również podmioty, których odpowiedzialność za działalność spółki ograniczona jest do wysokości ich wkładu.

Zobacz: Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Inne możliwości prowadzenia biznesu

WPHI w Kijowie podaje, że istnieje także możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę zagranicznego bez utworzenia spółki, tylko za pośrednictwem zawarcia umowy o wspólnej działalności z ukraińskim partnerem.

REKLAMA

Słabą stroną takiego rozwiązania jest to, że funkcjonowanie tej formy działalności gospodarczej nie jest szczegółowo uregulowane w ukraińskich przepisach prawnych. Wiąże się to z ryzykiem dowolnej interpretacji przepisów przez ukraińską administrację.

Inwestor może się pokusić również o wykupienie całości lub części udziałów w już istniejącej ukraińskiej firmie. Kolejną możliwością działania jest otworzenie filii lub przedstawicielstwa firmy na Ukrainie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA