reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

Podstawowym aktem prawnym, regulującym prowadzenie działalności gospodarczej na Ukrainie, jest Konstytucja Ukrainy. Art. 42 Konstytucji Ukrainy gwarantuje obywatelom ukraińskim prawo do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie dopuszczalnym przez prawodawstwo tego kraju. Z kolei jej art. 26 rozszerza to prawo na cudzoziemców legalnie przebywających w tym kraju (z wyjątkami przewidzianymi w przepisach szczegółowych).

Inwestorzy zagraniczni mogą prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie bez ograniczeń, korzystając z tych samych praw, co ukraińskie podmioty gospodarcze.
Zgodnie z ukraińskimi przepisami, działalność gospodarczą na Ukrainie mogą prowadzić zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie (WPHI) podaje, że najbardziej popularną wśród polskich inwestorów formą prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Posiada ona osobowość prawną. Kapitał statutowy takiej spółki podzielony jest na udziały o wartości określonej w dokumentach założycielskich – kapitał statutowy nie może być niższy niż 100 płac minimalnych na dzień utworzenia spółki.

Wysokość płac minimalnych określana jest corocznie ustawą budżetową. Złożyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą zarówno osoby prawne, jak i fizyczne.

Zobacz: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Spółka akcyjna

Ukraińskie prawo wyróżnia dwa rodzaje spółek akcyjnych:

• Spółka akcyjna typu prywatnego, w której liczba akcjonariuszy nie może przekraczać 100. Tego typu spółka może dokonywać wyłącznie prywatnej emisji akcji. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo zainteresuje się publiczną emisją akcji konieczne jest wprowadzenie zmian do statutu spółki.

• Spółka akcyjna typu publicznego, której kapitał statutowy jest podzielony na określoną liczbę akcji o równej wartości nominalnej. Odpowiada ona samodzielnie za swoje zobowiązania. Z kolei odpowiedzialność jej akcjonariuszy jest ograniczona do wysokości posiadanych akcji.

Spółka z rozszerzoną odpowiedzialnością

W tego rodzaju spółce fundusz statutowy podzielony jest na udziały o konkretnej wartości, a udziałowcy odpowiadają za zobowiązania spółki swoim własnym majątkiem do wysokości stanowiącej wielokrotność udziałów każdego z nich.

Spółka pełna

Jest to odpowiednik polskiej spółki jawnej. W spółce pełnej udziałowcy prowadzą wspólną działalność gospodarczą w imieniu spółki i ponoszą odpowiedzialność za jej zobowiązania całym swoim majątkiem.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama