REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formy prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie

Irina Nowochatko
W jakich formach można prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie?
W jakich formach można prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie?

REKLAMA

REKLAMA

W 2008 roku inwestorzy zagraniczni ulokowali na Ukrainie ponad 10,9 mln dolarów, z czego około 80 proc. inwestycji pochodziło z krajów Unii Europejskiej. Polskie firmy także coraz odważniej wyruszają na podbój tego rynku.

Podstawowym aktem prawnym, regulującym prowadzenie działalności gospodarczej na Ukrainie, jest Konstytucja Ukrainy. Art. 42 Konstytucji Ukrainy gwarantuje obywatelom ukraińskim prawo do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie dopuszczalnym przez prawodawstwo tego kraju. Z kolei jej art. 26 rozszerza to prawo na cudzoziemców legalnie przebywających w tym kraju (z wyjątkami przewidzianymi w przepisach szczegółowych).

REKLAMA

Inwestorzy zagraniczni mogą prowadzić działalność gospodarczą na Ukrainie bez ograniczeń, korzystając z tych samych praw, co ukraińskie podmioty gospodarcze.
Zgodnie z ukraińskimi przepisami, działalność gospodarczą na Ukrainie mogą prowadzić zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie (WPHI) podaje, że najbardziej popularną wśród polskich inwestorów formą prowadzenia działalności gospodarczej na Ukrainie jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Posiada ona osobowość prawną. Kapitał statutowy takiej spółki podzielony jest na udziały o wartości określonej w dokumentach założycielskich – kapitał statutowy nie może być niższy niż 100 płac minimalnych na dzień utworzenia spółki.

Wysokość płac minimalnych określana jest corocznie ustawą budżetową. Złożyć spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością mogą zarówno osoby prawne, jak i fizyczne.

Zobacz: Własny biznes - papierologia bez dochodu?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka akcyjna

Ukraińskie prawo wyróżnia dwa rodzaje spółek akcyjnych:

REKLAMA

• Spółka akcyjna typu prywatnego, w której liczba akcjonariuszy nie może przekraczać 100. Tego typu spółka może dokonywać wyłącznie prywatnej emisji akcji. W przypadku, gdy przedsiębiorstwo zainteresuje się publiczną emisją akcji konieczne jest wprowadzenie zmian do statutu spółki.

• Spółka akcyjna typu publicznego, której kapitał statutowy jest podzielony na określoną liczbę akcji o równej wartości nominalnej. Odpowiada ona samodzielnie za swoje zobowiązania. Z kolei odpowiedzialność jej akcjonariuszy jest ograniczona do wysokości posiadanych akcji.

Spółka z rozszerzoną odpowiedzialnością

W tego rodzaju spółce fundusz statutowy podzielony jest na udziały o konkretnej wartości, a udziałowcy odpowiadają za zobowiązania spółki swoim własnym majątkiem do wysokości stanowiącej wielokrotność udziałów każdego z nich.

Spółka pełna

Jest to odpowiednik polskiej spółki jawnej. W spółce pełnej udziałowcy prowadzą wspólną działalność gospodarczą w imieniu spółki i ponoszą odpowiedzialność za jej zobowiązania całym swoim majątkiem.

Spółka komandytowa

Jest to spółka, w której poza jednym lub kilkoma udziałowcami, którzy w imieniu spółki prowadzą działalność gospodarczą i ponoszą z tego tytułu pełną odpowiedzialność całym swoim majątkiem. Udziałowcami spółki komandytowej są również podmioty, których odpowiedzialność za działalność spółki ograniczona jest do wysokości ich wkładu.

Zobacz: Jak założyć w Warszawie firmę przez interne?t - krok po kroku

Inne możliwości prowadzenia biznesu

WPHI w Kijowie podaje, że istnieje także możliwość prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorcę zagranicznego bez utworzenia spółki, tylko za pośrednictwem zawarcia umowy o wspólnej działalności z ukraińskim partnerem.

REKLAMA

Słabą stroną takiego rozwiązania jest to, że funkcjonowanie tej formy działalności gospodarczej nie jest szczegółowo uregulowane w ukraińskich przepisach prawnych. Wiąże się to z ryzykiem dowolnej interpretacji przepisów przez ukraińską administrację.

Inwestor może się pokusić również o wykupienie całości lub części udziałów w już istniejącej ukraińskiej firmie. Kolejną możliwością działania jest otworzenie filii lub przedstawicielstwa firmy na Ukrainie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA