REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Weryfikacja partnera gospodarczego na Ukrainie

Irina Nowochatko
W celu sprawdzenia wiarygodności ukraińskiego kontrahenta należy udać się do urzędu rejestracyjnego właściwego do siedziby danej osoby prawnej lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy indywidualnego.
W celu sprawdzenia wiarygodności ukraińskiego kontrahenta należy udać się do urzędu rejestracyjnego właściwego do siedziby danej osoby prawnej lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy indywidualnego.

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęło się, że prowadzenie biznesu na rynku ukraińskim jest związane z dużym ryzykiem. Powodem takiego myślenia jest między innymi niestabilna sytuacja polityczna w tym kraju i bojaźń o nawiązanie relacji biznesowych z nieuczciwym kontrahentem. Wbrew pozorom przeprowadzenie oceny wiarygodności partnera gospodarczego na Ukrainie nie jest bardziej skomplikowane niż w Polsce.

Na Ukrainie informacji na temat zarejestrowanych osób prawnych i fizycznych udzielają organy rejestrujące, które są odpowiednikiem polskiego Krajowego Rejestru Sądowego.
Dostęp do tych danych reguluje rozporządzenie Państwowego Komitetu ds. Polityki Regulacyjnej i Przedsiębiorczości nr 97 z dnia 20 października 2005 roku „O zatwierdzeniu określonych aktów normatywnych w zakresie udostępniania informacji z Jednolitego rejestru osób prawnych oraz osób fizycznych – indywidualnych przedsiębiorców.”

REKLAMA

Gdzie szukać informacji?

W celu sprawdzenia wiarygodności ukraińskiego kontrahenta należy udać się do urzędu rejestracyjnego właściwego do siedziby danej osoby prawnej lub miejsca zamieszkania przedsiębiorcy indywidualnego.

Takim organem jest komitet wykonawczy rady miasta obwodowego lub rejonowego. A w przypadku Kijowa i Sewastopolu – takiej informacji udziela Rejonowa Administracja Państwowa.

Zobacz: Kursy dla kierowców przewożących niebezpieczne towary - porada

Informacje te są jawne i ogólnodostępne. Wyjątek stanowią dane zawarte w przepisach szczegółowych. Do nich należy m.in. numer identyfikacji podatkowej osób fizycznych.
Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Kijowie podaje, że dane zawarte w rejestrze mogą być uzyskane w formie wyciągu z rejestru lub zaświadczeniu o występowaniu lub braku danych informacji w rejestrze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile kosztuje weryfikacja kontrahenta?

Przedsiębiorca, który będzie chciał uzyskać taki wyciąg z ukraińskiego rejestru zapłaci trzy minimalne dochody miesięczne niepodlegające opodatkowaniu. Ponadto do tej opłaty zostanie doliczono po 20 proc. jednego minimalnego dochodu miesięcznego niepodlegającego opodatkowaniu za każdy arkusz papieru.

Z kolei zaświadczenie będzie kosztowało tyle, co jeden dochód minimalny niepodlegający opodatkowaniu.

W przypadku braku przeciwwskazań wyżej wymienione dokumenty udostępnia się w ciągu pięciu dni od momentu złożenia odpowiedniego wniosku.

Zobacz: Działalność w zakresie skupu mleka - wymogi

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA