REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kursy dla kierowców przewożących niebezpieczne towary - porada

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Jak wyglądają kwestie kursów doszkalających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne?
Jak wyglądają kwestie kursów doszkalających dla kierowców przewożących towary niebezpieczne?

REKLAMA

REKLAMA

Przewóz niebezpiecznych substancji może odbywać się wyłącznie z udziałem wykwalifikowanej kadry. Kierowcy muszą ukończyć kursy z zakresu przewozu towarów niebezpiecznych. Jakie wymogi przepisy prawa stawiają przedsiębiorcom organizującym szkolenia?

Kierowca może  przewozić towary o kategorii "niebezpieczne" tylko wtedy, gdy ukończy specjalistyczny kurs. Prawidłowy przebieg takich szkoleń regulują przepisy. Określają one jakie wymagania stawiane są w stosunku do przedsiębiorców wykonujących działalność w obszarze prowadzenia kursów dokształcających. Przepisy wprowadzają również podział na rodzaje kursów, warunki ich przeprowadzania, czas trwania, a także zakres i formę egzaminu. Warto zwrócić uwagę na niektóre kwestie techniczne, np. wzór wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające, zaświadczenia potwierdzającego wpis przedsiębiorcy do tego rejestru, jak również wzór zaświadczenia ADR.

REKLAMA

Przedsiębiorca decydujący się na wykonywanie działalności w zakresie prowadzenia kursów doszkalających powinien spełniać odpowiednie kryteria:

  • kwestia formalna – działanie w ramach określonych przez zbiór przepisów w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych, w szczególności zaś Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzonej w Genewie dnia 30 września 1957 r., wraz ze zmianami obowiązującymi od daty ich wejścia w życie w stosunku do Rzeczypospolitej Polskiej, podanymi do publicznej wiadomości we właściwy sposób, ustawy z dnia 28 października 2002 r. o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, oraz aktów wykonawczych do tej ustawy.
  • kwestia praktyczna – odpowiednie warunki lokalowe gwarantujące przeprowadzenie kursów dokształcających, w tym:
    • pokój wykładowców o powierzchni nie mniejszej niż 10 m²;
    • archiwum o powierzchni nie mniejszej niż 6 m²;
    • miejsce do przeprowadzania ćwiczeń praktycznych;
    • zaplecze sanitarne.

Przedsiębiorca wykonujący działalność gospodarczą w zakresie prowadzenia kursów dokształcających ma obowiązek przeprowadzać zajęcia dydaktyczne w salach wykładowych o powierzchni nie mniejszej niż 30 m². Jeżeli z sali korzysta jednocześnie więcej niż 20 osób, to powierzchnię tą  należy zwiększyć o 1 m² dla każdej dodatkowej osoby. Trzeba również mieć na uwadze, że ćwiczenia praktyczne powinny być przeprowadzane z zachowaniem przepisów przeciwpożarowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.

Polecamy: Przewóz towarów niebezpiecznych - porada

Istnieją następujące rodzaje kursów dokształcających początkowych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas, którego czas trwania wynosi co najmniej 24 godzin lekcyjnych,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach, którego czas trwania wynosi co najmniej 16 godzin lekcyjnych,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 1, którego czas trwania wynosi co najmniej 8 godzin lekcyjnych,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 7, którego czas trwania wynosi co najmniej 8 godzin lekcyjnych.

Oprócz tego istnieją następujące rodzaje kursów dokształcających o charakterze doskonalącym:

  • kurs podstawowy w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych wszystkich klas – w wymiarze co najmniej 16 godzin lekcyjnych,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach – w wymiarze co najmniej 8 godzin lekcyjnych,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 1 – w wymiarze co najmniej 5 godzin lekcyjnych,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 7 – w wymiarze co najmniej 5 godzin lekcyjnych.

REKLAMA

Prowadzenie takich kursów dokształcających początkowych podstawowych i doskonalących podstawowych łącznie z jednym lub więcej niż jednym z kursów specjalistycznych, o których mowa powyżej, może odbywać się w formie kursu zintegrowanego. Jest to duże ułatwienie, a przede wszystkim oszczędność czasu dla odbywających kursy.

Godzina lekcyjna kursu dokształcającego trwa 45 minut, przy czym należy pamiętać, że czas trwania kursu dokształcającego w ciągu jednego dnia nie może przekroczyć 8 godzin lekcyjnych. Odnosi się to również do kursu zintegrowanego.

Po odbyciu kursu niezbędne jest odbycie egzaminu. Egzamin kończący kurs dokształcający początkowy obejmuje zagadnienia określone w ramowym programie zawartym w załączniku do rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 15 września 2005 roku. Z kolei ukończenie kursu dokształcającego doskonalącego dotyczy sprawdzenia znajomości nowych regulacji prawnych oraz rozwiązań merytorycznych na temat przewozu drogowego towarów niebezpiecznych.

Egzaminy przeprowadzane są w formie testu pisemnego, składającego się z pytań pochodzących z katalogu pytań egzaminacyjnych, przygotowanego przez ministra właściwego do spraw transportu lub jednostkę upoważnioną. Przykładowe pytania są podawane do wiadomości publicznej.

Test pisemny składa się w przypadku egzaminu kończącego:

  • kurs podstawowy - z 30 pytań,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach - z 18 pytań,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 1 - z 15 pytań,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 7 - z 15 pytań.

Z kolei czas trwania testu pisemnego wynosi w przypadku egzaminu kończącego:

  • kurs podstawowy - 90 minut,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych w cysternach - 60 minut,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 1 - 45 minut,
  • kurs specjalistyczny w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych klasy 7 - 45 minut.

Każdy z egzaminów uważa się za zdany w przypadku udzielenia przez egzaminowanego co najmniej 2/3 poprawnych odpowiedzi. W przypadku, gdy zaliczenie się nie powiedzie, zainteresowanemu przysługuje prawo do jednego egzaminu poprawkowego w terminie 3 miesięcy od dnia rozpoczęcia kursu.

Przydatne informacje o tym, gdzie w rozporządzeniu ministra infrastruktury z dnia 15 września 2005r. znajdziemy potrzebne formularze:

  • wzór wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające określa załącznik nr 1,
  • zaświadczenie potwierdzającego wpis przedsiębiorcy do rejestru przedsiębiorców prowadzących kursy dokształcające znajdziemy w załączniku nr 2,
  • informacje na temat ramowego programu kursów doszkalających -  załącznik nr 3,
  •  wzorzec zaświadczenia ADR w załączniku nr 4.

Polecamy: Czym jest umowa przewozu?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA