REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych
Nadzór nad transportem produktów niebezpiecznych

REKLAMA

REKLAMA

Wykonywanie działalności gospodarczej, co do zasady, jest określane regułą swobody działalności gospodarczej. W każdej dziedzinie, odpowiednie to tego podmioty, sprawują nadzór i kontrolę. Tak jest również w przypadku działalności polegającej na przewożeniu towarów uznanych za niebezpieczne.

Nadzór nad przewozem drogowym towarów niebezpiecznych, zgodnie z przepisami, sprawuje wojewoda. Nie tylko on jednak powinien dbać o prawidłowość tego przewozu.

REKLAMA

Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz towarów niebezpiecznych lub związany z tym przewozem załadunek lub rozładunek, jest obowiązany prowadzić nadzór wewnętrzny nad tymi czynnościami. W tym celu powinien wyznaczyć, na swój koszt, doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych.

Taki obowiązek nie dotyczy jedynie przedsiębiorcy oraz innego podmiotu wykonującego przewóz drogowy towarów niebezpiecznych lub związane z tym przewozem załadunek lub rozładunek tych towarów każdorazowo w ilościach, dla których umowa ADR nie wymaga odpowiedniego oznakowania pojazdu.

Do zadań doradcy do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, o którym mowa powyżej, należy w szczególności:

  • doradztwo w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych,
  • stwierdzanie zgodności realizacji przewozu z wymaganiami określonymi w ustawie i umowie ADR,
  • sporządzanie rocznego sprawozdania z działalności przedsiębiorcy lub innego podmiotu, wykonującego przewóz towarów niebezpiecznych lub związany z tym przewozem załadunek lub rozładunek, w zakresie przewozu towarów niebezpiecznych oraz czynności z tym związanych,
  • sporządzanie raportów powypadkowych dla przedsiębiorcy lub innego podmiotu, wojewódzkiego komendanta Państwowej Straży Pożarnej oraz innych organów prowadzących odpowiednie postępowanie związane z wypadkiem, jeżeli w związku z przewozem towarów niebezpiecznych doznały obrażeń osoby, wystąpiła szkoda majątkowa lub nastąpiło skażenie środowiska.

Oczywiście jest to tylko wyliczenie przykładowe, zaś szczegółowe wyliczenie zadań i kompetencji doradcy określone jest w umowie ADR.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zadaniem doradcy jest przygotowanie rocznego sprawozdania. Powinien to uczynić w dwóch egzemplarzach, podpisując je imieniem i nazwiskiem oraz wskazując numer swojego świadectwa przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

Po otrzymaniu rocznego sprawozdania, przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący transport jest obowiązany przesłać wojewodzie jeden egzemplarz tego sprawozdania, w terminie do dnia 31 stycznia każdego roku następującego po roku którego dotyczy sprawozdanie, zaś drugi egzemplarz rocznego sprawozdania przechowywać w swojej siedzibie przez okres 5 lat.

Aby zostać doradcą osoba, która do tego pretenduje musi spełnić następujące kryteria:

  1. ukończyć 21 lat,
  2. posiadać wykształcenie wyższe,
  3. nie być karaną za przestępstwo umyślne,
  4. posiadać świadectwo przeszkolenia doradcy do spraw bezpieczeństwa w zakresie transportu towarów niebezpiecznych.

Świadectwo doradcy po raz pierwszy otrzymuje osoba, która:
a) spełnia wymagania określone w punktach 1-3,
b) ukończyła z wynikiem pozytywnym kurs początkowy dla kandydatów na doradców, obejmujący szkolenie w zakresie zagrożeń związanych z przewozem towarów niebezpiecznych oraz przepisów obowiązujących w tym zakresie,
c) złożyła z wynikiem pozytywnym egzamin dla kandydatów na doradców przed komisją egzaminacyjną powołaną przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego.

Polecamy: Czym jest przewóz wykonywany na potrzeby własne?

Świadectwo doradcy jest wydawane przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego na okres 5 lat, licząc od dnia złożenia z wynikiem pozytywnym egzaminu. Wojewódzki inspektor transportu drogowego przedłuży ważność świadectwa doradcy albo wyda nowe świadectwo doradcy na okres kolejnych 5 lat, jeżeli doradca nie przestał spełniać wymagań, o którym mowa powyżej, a także nie naruszył przez okres ostatnich 5 lat przepisów niniejszej ustawy. Oczywiście oprócz tego musi on być posiadaczem ważnego świadectwa doradcy i złożyć z wynikiem pozytywnym egzamin dla doradców przed komisją egzaminacyjną powołaną przez wojewódzkiego inspektora transportu drogowego w ciągu roku przed datą upływu ważności świadectwa doradcy.

Egzaminy są przeprowadzane za opłatą, której koszt ponosi osoba zainteresowana.

REKLAMA

Wojewódzki inspektor transportu drogowego cofa świadectwo doradcy, jeżeli doradca przestał spełniać wymaganie dotyczące niekaralności, a więc został prawomocnie skazany za przestępstwo umyślne. Osoba, której cofnięto świadectwo doradcy nie może być doradcą przez okres 3 lat od dnia uprawomocnienia się decyzji o cofnięciu świadectwa.

Po upływie tego terminu osoba ta, o ile spełnia wymóg niekaralności, może otrzymać świadectwo doradcy w trybie określonym powyżej. Główny Inspektor Transportu Drogowego na podstawie informacji przekazywanych przez wojewódzkich inspektorów transportu drogowego prowadzi ewidencję doradców, w której umieszcza się dane dotyczące imienia i nazwiska, daty i miejsca urodzenia, numeru PESEL, a w przypadku osoby nieposiadającej tego numeru – nazwę i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz nazwę organu, który wydał ten dokument, obywatelstwa, adresu zamieszkania, daty i miejsca wydania oraz numeru świadectwa doradcy, daty ważności świadectwa doradcy. Dane te są ogólnodostępne.

Szczegółowe warunki i zakres kursu początkowego dla kandydatów na doradców, przy uwzględnieniu odpowiednio konieczności zapewnienia należytych wymagań organizacyjno – technicznych przeprowadzania tego kursu oraz jego program ramowy i szczegółowy, jak również szczegółowe warunki, zakres i formę egzaminu dla kandydatów na doradców oraz egzaminu dla doradców, z uwzględnieniem konieczności zapewnienia obiektywnego sprawdzenia przygotowania do wykonywania zadań doradcy są określone w rozporządzeniu ministra właściwego do spraw transportu. 

Ten też minister określa wysokość opłat za egzamin dla kandydatów na doradców i za egzamin dla doradców oraz wysokość wynagrodzenia członków komisji egzaminacyjnej, uwzględniając odpowiednio konieczność pokrycia kosztów przeprowadzenia tych egzaminów oraz liczbę egzaminowanych osób oraz wzór świadectwa doradcy, uwzględniając zakres niezbędnych danych dotyczących doradcy.

Polecamy: Jakie dokumenty do wydania zezwolenia na transport drogowy osób?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA