Uproszczenia celne dla przedsiębiorców - porada
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana przepisów polegająca na rezygnacji z zabezpieczenia na poczet podatku VAT jest rozwiązaniem promującym podmioty uznawane za wiarygodne i te, które posiadają pozwolenie na stosowanie uproszczonych procedur lub otrzymały status Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator – AEO).
REKLAMA
REKLAMA
W zamian za zniesienie tego zabezpieczenia, wprowadzono obowiązek przedstawienia – w ciągu 4 miesięcy – organowi celnemu dokumentów potwierdzających rozliczenie kwoty podatku należnego z tytułu importu. Podatnik, który nie dotrzyma terminu przedstawienia dokumentów, może utracić na 3 lata możliwość rozliczania podatku w deklaracji. Ułatwienie w dostępie do uprawnień, jakie mają przedstawiciele podatkowi, umożliwia agencjom celnym m.in. prowadzenie w imieniu i na rzecz podatnika dokumentacji i ewidencji na potrzeby podatku oraz sporządzania deklaracji podatkowych bez konieczności posiadania uprawnień do zawodowego wykonywania doradztwa podatkowego.
Wśród innych ułatwień znalazły się: przywozowe zgłoszenia celne w formie elektronicznej (system CELINA), wywozowe zgłoszenia celne (system ECS) czy wprowadzenie formy elektronicznej jako podstawowej formy dokonywania zgłoszeń – INTRASTAT.
Polecamy: CEIDG - jaką funkcję będzie pełniła?
Więcej informacji na temat nowych rozwiązań wdrażanych przez służbę celną znajduje się na stronie:
http://www.mf.gov.pl/_files_/sluzba_celna/aktualnosci/2011/maj/ulatwienia.pdf
Status Upoważnionego Przedsiębiorcy (Authorised Economic Operator – AEO) uprawnia do korzystania z ułatwień odnoszących się do kontroli celnej dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony i/lub z uproszczeń przewidzianych w ramach przepisów celnych.
Jego zakres obejmuje m.in. podleganie mniejszej niż inni przedsiębiorcy liczbie kontroli fizycznej i kontroli dokumentów, przeprowadzanie kontroli w sposób priorytetowy, uprawnienie do wcześniejszego powiadomienia o wytypowaniu przesyłki do kontroli, uprawnienie do składania przywozowej deklaracji skróconej z ograniczonym zakresem danych bezpieczeństwa i możliwość wnioskowania o przeprowadzenie kontroli w innym miejscu niż urząd celny.
Polecamy: Czym jest CEIDG, czyli własna firma przez Internet
Źródło: Ministerstwo Finansów; Eu-go.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.