REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Irina Nowochatko
Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Białoruś co raz chętniej współpracuje z firmami zagranicznymi. W 2008 roku inwestycje zagraniczne w tym kraju wyniosły 6,5 mld dolarów, z których 21,7 mln dolarów napłynęło z Polski. Z kolei w pierwszej połowie tego roku polskie inwestycje na Białorusi wyniosły 10,9 mln USD.

REKLAMA

Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju, którą wybierają inwestorzy zagraniczni jest otwarcie przedstawicielstwa spółki.

Kancelaria prawna Własowa, Mikhel i Partnerzy podaje, że podstawowymi aktami, regulującymi utworzenie i działalność przedstawicielstw podmiotów zagranicznych są art. 51-1 Kodeksu cywilnego Republiki Białoruś (wprowadzony Ustawą Republiki Białoruś z dnia 03.05.2001 r. Nr 7-3) i Regulamin „O zasadach otwierania i działalności na terytorium Republiki Białoruś przedstawicielstw podmiotów zagranicznych”, zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów Republiki Białoruś - Nr 929 z dnia 22.07.1997 r., z późniejszymi zmianami.

Zobacz: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Białoruś otwiera się na inwestorów

Firma, która zdecyduje się na otwarcie działalności gospodarczej na Białorusi, zostanie zwolniona z podatku VAT i cła za sprowadzane urządzenia związane z realizacją inwestycji.
Inwestycjom na Białorusi sprzyja także to, że zostały zlikwidowane opłaty za wydanie pozwoleń na pracę dla specjalistów uczestniczących w projekcie inwestycyjnym. Ponadto osoby te już nie muszą płacić za wydanie pozwolenia na stały pobyt na Białorusi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak załatwić formalności

REKLAMA

Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ).
W tym celu inwestor składa podanie o otwarcie przedstawicielstwa i przedstawia następujące dokumenty:

• Kopie dokumentów założycielskich spółki;
• Kopię potwierdzenia rejestracji firmy (wyciąg z rejestru handlowego, certyfikat o rejestracji firmy itd.);
• Upoważnienie na działalność dla szefa przedstawicielstwa;
• Wskazanie osoby, która będzie upoważniona do dokonywania czynności związanych z otwarciem przedstawicielstwa;
• Regulamin przedstawicielstwa;
• Oryginał dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty państwowej za otrzymanie zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa.

Ponadto przedsiębiorca zagraniczny powinien złożyć:

• Kopię decyzji uprawnionego organu kierowniczego firmy dotyczącej otwarcia przedstawicielstwa na Białorusi;
• Pismo gwarancyjne (kopia umowy najmu biura) wydane na Białorusi.

Wyżej wymienione dokumenty muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Republiki Białoruś, którymi są język białoruski i rosyjski.
Dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie dokumentów może być również poświadczone przez Konsulat Republiki Białoruś.

W ciągu 10 dni od momentu wydania zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa inwestor zobowiązany jest do złożenia dokumentów w inspekcji Ministerstwa ds. Podatków w celu rejestracji podatkowej, a także zarejestrować się w Funduszu ochrony interesów ludności w oddziale rejonowym.

Zobacz: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Ponadto przedstawicielstwo jest zobowiązane do rejestracji w odpowiednim oddziale Belgosstrachu, białoruskiego zakładu ubezpieczeniowego w celu ubezpieczenia się od nieszczęśliwych wypadków w pracy i chorób zawodowych.

Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od momentu wydania zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa spółki zagranicznej inwestor nie skorzysta z tego prawa, otrzymany dokument utraci moc prawną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

REKLAMA

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

REKLAMA

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

REKLAMA