REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Irina Nowochatko
Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Białoruś co raz chętniej współpracuje z firmami zagranicznymi. W 2008 roku inwestycje zagraniczne w tym kraju wyniosły 6,5 mld dolarów, z których 21,7 mln dolarów napłynęło z Polski. Z kolei w pierwszej połowie tego roku polskie inwestycje na Białorusi wyniosły 10,9 mln USD.

REKLAMA

Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju, którą wybierają inwestorzy zagraniczni jest otwarcie przedstawicielstwa spółki.

Kancelaria prawna Własowa, Mikhel i Partnerzy podaje, że podstawowymi aktami, regulującymi utworzenie i działalność przedstawicielstw podmiotów zagranicznych są art. 51-1 Kodeksu cywilnego Republiki Białoruś (wprowadzony Ustawą Republiki Białoruś z dnia 03.05.2001 r. Nr 7-3) i Regulamin „O zasadach otwierania i działalności na terytorium Republiki Białoruś przedstawicielstw podmiotów zagranicznych”, zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów Republiki Białoruś - Nr 929 z dnia 22.07.1997 r., z późniejszymi zmianami.

Zobacz: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Białoruś otwiera się na inwestorów

Firma, która zdecyduje się na otwarcie działalności gospodarczej na Białorusi, zostanie zwolniona z podatku VAT i cła za sprowadzane urządzenia związane z realizacją inwestycji.
Inwestycjom na Białorusi sprzyja także to, że zostały zlikwidowane opłaty za wydanie pozwoleń na pracę dla specjalistów uczestniczących w projekcie inwestycyjnym. Ponadto osoby te już nie muszą płacić za wydanie pozwolenia na stały pobyt na Białorusi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak załatwić formalności

REKLAMA

Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ).
W tym celu inwestor składa podanie o otwarcie przedstawicielstwa i przedstawia następujące dokumenty:

• Kopie dokumentów założycielskich spółki;
• Kopię potwierdzenia rejestracji firmy (wyciąg z rejestru handlowego, certyfikat o rejestracji firmy itd.);
• Upoważnienie na działalność dla szefa przedstawicielstwa;
• Wskazanie osoby, która będzie upoważniona do dokonywania czynności związanych z otwarciem przedstawicielstwa;
• Regulamin przedstawicielstwa;
• Oryginał dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty państwowej za otrzymanie zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa.

Ponadto przedsiębiorca zagraniczny powinien złożyć:

• Kopię decyzji uprawnionego organu kierowniczego firmy dotyczącej otwarcia przedstawicielstwa na Białorusi;
• Pismo gwarancyjne (kopia umowy najmu biura) wydane na Białorusi.

Wyżej wymienione dokumenty muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Republiki Białoruś, którymi są język białoruski i rosyjski.
Dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie dokumentów może być również poświadczone przez Konsulat Republiki Białoruś.

W ciągu 10 dni od momentu wydania zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa inwestor zobowiązany jest do złożenia dokumentów w inspekcji Ministerstwa ds. Podatków w celu rejestracji podatkowej, a także zarejestrować się w Funduszu ochrony interesów ludności w oddziale rejonowym.

Zobacz: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Ponadto przedstawicielstwo jest zobowiązane do rejestracji w odpowiednim oddziale Belgosstrachu, białoruskiego zakładu ubezpieczeniowego w celu ubezpieczenia się od nieszczęśliwych wypadków w pracy i chorób zawodowych.

Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od momentu wydania zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa spółki zagranicznej inwestor nie skorzysta z tego prawa, otrzymany dokument utraci moc prawną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

REKLAMA

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA

Mikrofirmy budowlane mogą się pożegnać z kredytami?

Przeterminowane zaległości firm budowlanych to już ponad półtora miliarda złotych. Większość zadłużonych przedsiębiorców to mikrofirmy. Prognozowana poprawa płynności wcale nie oznacza, że firmy mogą liczyć na kredyty bankowe.

Rewolucja w handlu internetowym. Szczegółowe dane trafią do skarbówki

Szczegółowe informacje o transakcjach internetowych, w tym wynajmu mieszkań, będą przekazywane do Urzędu Skarbowego. Dodatkowo, konta na platformach takich jak Allegro, OLX czy Vinted mogą zostać zablokowane, a wypłaty wstrzymane - informuje "Gazeta Wyborcza".

REKLAMA