REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak otworzyć przedstawicielstwo spółki na Białorusi?

Irina Nowochatko
Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

REKLAMA

REKLAMA

Polscy inwestorzy coraz bardziej doceniają rynek białoruski. W ciągu ostatnich siedmiu lat w tym kraju zainwestowało ponad 400 polskich firm. Jedną z form zaistnienia na tym rynku jest otworzenie przedstawicielstwa spółki.

Białoruś co raz chętniej współpracuje z firmami zagranicznymi. W 2008 roku inwestycje zagraniczne w tym kraju wyniosły 6,5 mld dolarów, z których 21,7 mln dolarów napłynęło z Polski. Z kolei w pierwszej połowie tego roku polskie inwestycje na Białorusi wyniosły 10,9 mln USD.

REKLAMA

Jedną z form prowadzenia działalności gospodarczej w tym kraju, którą wybierają inwestorzy zagraniczni jest otwarcie przedstawicielstwa spółki.

Kancelaria prawna Własowa, Mikhel i Partnerzy podaje, że podstawowymi aktami, regulującymi utworzenie i działalność przedstawicielstw podmiotów zagranicznych są art. 51-1 Kodeksu cywilnego Republiki Białoruś (wprowadzony Ustawą Republiki Białoruś z dnia 03.05.2001 r. Nr 7-3) i Regulamin „O zasadach otwierania i działalności na terytorium Republiki Białoruś przedstawicielstw podmiotów zagranicznych”, zatwierdzony uchwałą Rady Ministrów Republiki Białoruś - Nr 929 z dnia 22.07.1997 r., z późniejszymi zmianami.

Zobacz: Własna firma czy etat - co się bardziej opłaca?

Białoruś otwiera się na inwestorów

Firma, która zdecyduje się na otwarcie działalności gospodarczej na Białorusi, zostanie zwolniona z podatku VAT i cła za sprowadzane urządzenia związane z realizacją inwestycji.
Inwestycjom na Białorusi sprzyja także to, że zostały zlikwidowane opłaty za wydanie pozwoleń na pracę dla specjalistów uczestniczących w projekcie inwestycyjnym. Ponadto osoby te już nie muszą płacić za wydanie pozwolenia na stały pobyt na Białorusi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak załatwić formalności

REKLAMA

Aby otworzyć przedstawicielstwo firmy zagranicznej na Białorusi przedsiębiorca musi uzyskać odpowiednie zezwolenie białoruskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MSZ).
W tym celu inwestor składa podanie o otwarcie przedstawicielstwa i przedstawia następujące dokumenty:

• Kopie dokumentów założycielskich spółki;
• Kopię potwierdzenia rejestracji firmy (wyciąg z rejestru handlowego, certyfikat o rejestracji firmy itd.);
• Upoważnienie na działalność dla szefa przedstawicielstwa;
• Wskazanie osoby, która będzie upoważniona do dokonywania czynności związanych z otwarciem przedstawicielstwa;
• Regulamin przedstawicielstwa;
• Oryginał dokumentu potwierdzającego uiszczenie opłaty państwowej za otrzymanie zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa.

Ponadto przedsiębiorca zagraniczny powinien złożyć:

• Kopię decyzji uprawnionego organu kierowniczego firmy dotyczącej otwarcia przedstawicielstwa na Białorusi;
• Pismo gwarancyjne (kopia umowy najmu biura) wydane na Białorusi.

Wyżej wymienione dokumenty muszą być sporządzone w jednym z języków urzędowych Republiki Białoruś, którymi są język białoruski i rosyjski.
Dokumenty powinny być przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Tłumaczenie dokumentów może być również poświadczone przez Konsulat Republiki Białoruś.

W ciągu 10 dni od momentu wydania zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa inwestor zobowiązany jest do złożenia dokumentów w inspekcji Ministerstwa ds. Podatków w celu rejestracji podatkowej, a także zarejestrować się w Funduszu ochrony interesów ludności w oddziale rejonowym.

Zobacz: Jakiego dnia opłaca się założyć działalność gospodarczą?

Ponadto przedstawicielstwo jest zobowiązane do rejestracji w odpowiednim oddziale Belgosstrachu, białoruskiego zakładu ubezpieczeniowego w celu ubezpieczenia się od nieszczęśliwych wypadków w pracy i chorób zawodowych.

Jeżeli w ciągu sześciu miesięcy od momentu wydania zezwolenia na otwarcie przedstawicielstwa spółki zagranicznej inwestor nie skorzysta z tego prawa, otrzymany dokument utraci moc prawną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA