reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ulgi podatkowe dla inwestorów zagranicznych na Białorusi

Ulgi podatkowe dla inwestorów zagranicznych na Białorusi

Przedsiębiorca, który będzie chciał przenieść produkcję na Białoruś czy otworzyć przedstawicielstwo spółki w tym kraju będzie zwolniony m.in. z podatku dochodowego. Jest to zaledwie część zwolnień podatkowych, z których może skorzystać inwestor zagraniczny w tym kraju.

Wydział Promocji Handlu i Inwestycji przy Ambasadzie RP w Mińsku podaje, że inwestorom zagranicznym, którzy rozpoczną działalność gospodarczą na Białorusi przysługują następujące ulgi i zwolnienia podatkowe:

  • Zwolnienie z podatku dochodowego przez pierwsze trzy lata, jeśli ich udział w kapitale zakładowym wynosi co najmniej 30 proc. i jest nie mniejszy niż 20 tys. dolarów, a ich dochody pochodzą wyłącznie ze sprzedaży wytwarzanych przez siebie produktów lub usług;
  • Odprowadzanie połowy podatku dochodowego w ciągu kolejnych trzech lat, jeśli wytwarzają produkty lub usługi o szczególnym znaczeniu dla kraju, których listę ustala Rada Ministrów;
  • Zwolnienie z opłat celnych za wwożony aport rzeczowy do kapitału założycielskiego spółki (maszyny, sprzęt, urządzenia, surowce i materiały) pod warunkiem, że wwożone towary nie są objęte akcyzą, ich łączna wartość nie przekracza kwoty przewidzianej w dokumentach założycielskich jako aport rzeczowy oraz że zostały zgłoszone do odprawy celnej w czasie przewidzianym w dokumentach założycielskich na ustanowienie kapitału zakładowego;
  • Zwolnienie z obowiązkowej odsprzedaży wpływów dewizowych za eksport swoich wyrobów;
  • Po zmianie warunków prawnych na gorsze przez pięć kolejnych lat podlegają nadal przepisom obowiązującym w dniu rejestracji.

Ponadto przedsiębiorca zagraniczny otrzyma rekompensatę za straty wynikłe wskutek podjęcia przez organ urzędowy decyzji niezgodnej z ustawą lub naruszającej jego prawa.

Zobacz: Węgiel i koks w okowach akcyzy

Wolne strefy ekonomiczne

Rezydenci wolnych stref ekonomicznych mogą skorzystać ze zwolnienia z podatku od dochodu w ciągu pięciu lat od momentu jego zadeklarowania ze składki na fundusz wsparcia producentów rolnych.

Inwestor, który działa na terenie tych stref jest zwolniony także z podatku od środków transportu i od nieruchomości. A podatek VAT dla firmy zagranicznej wyniesie połowę stawki.
Ponadto rezydenci wolnych stref ekonomicznych nie opłacają cła od wwożonych surowców, materiałów, wyposażenia, części zamiennych pod warunkiem wywozu gotowych produktów poza białoruską granicę.

Trzeba też pamiętać, że podatki i cła są pobierane przy wywozie towarów z tych stref na pozostałą część obszaru celnego kraju.

Zobacz: Działalność sezonowa a podatki - porada

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ulgi podatkowe dla zagranicznych inwestorów - Białoruś
Ulgi podatkowe dla zagranicznych inwestorów - Białoruś

VAT 2021. Komentarz – wersja SUPERPREMIUM389.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Autotesto

Autotesto to pierwsza w Polsce Sieć Niezależnych Ekspertów Samochodowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama