Inwestycje na Białorusi – ulgi celne
REKLAMA
REKLAMA
Spółki zagraniczne działające na Białorusi mają prawo do skorzystania z ulgowych opłat celnych na wwożony sprzęt i urządzenia, które posłużą w celu modernizacji przedsiębiorstwa lub wyposażenia nowego zakładu produkcyjnego. Pod warunkiem jednak, że dana spółka znajdzie się w zatwierdzonym przez białoruską Radę Ministrów wykazie przedsiębiorstw o zaawansowanej technologii.
REKLAMA
Kredyt na pokrycie opłat celnych
W innych przypadkach biznesmen może otrzymać kredyt na pokrycie opłat celnych. Wydział Promocji Handlu i Inwestycji w Mińsku przy Ambasadzie RP (WPHI) podaje, że kredyt podatkowy na okres do sześciu miesięcy udzielany jest na podstawie decyzji Rady Ministrów po jej uzgodnieniu z prezydentem Białorusi. Jeżeli przedsiębiorcy będzie zależało na dłuższym okresie, to kredyt podatkowy zostanie udzielony na podstawie decyzji prezydenta kraju.
Zobacz: Problem z odliczeniem VAT z faktury za media - porada
Opłaty celne w ratach
REKLAMA
WPHI w Mińsku zaznacza, że przy wwozie na Białoruś urządzeń technologicznych i części zapasowych do nich można uzyskać rozłożenia na raty podatku VAT i akcyzy.
O odroczeniu lub rozłożeniu na raty opłaty z tytułu VAT decyduje naczelnik urzędu celnego, w którym dokonywana jest odprawa celna.
Podanie o odroczenie lub rozłożenie na raty opłat z tego tytułu składa się osobno na każdą partię towaru przewożonego przez białoruski obszar celny w ramach jednego kontraktu i na podstawie jednego dokumentu przewozowego.
Trzeba pamiętać, że osobom zalegającym z opłatami ceł, odsetek, grzywien i kar finansowych nie jest udzielana zgoda na odroczenie lub rozłożenie na raty podatku VAT i akcyzy.
Opłaty za raty
Za odroczenie lub rozłożenie na raty trzeba dokonać opłaty prolongacyjnej w wysokości stopy procentowej białoruskiego Banku Narodowego obowiązującej w dniu wpłaty należności z tytułu VAT i akcyzy. Odroczenie lub rozłożenie na raty może być zabezpieczone:
- Gwarancją banku lub innej instytucji kredytowej posiadającej licencję Banku Narodowego na prowadzenie operacji walutowych i wpisanej do rejestru gwarantów wniesienia opłat celnych, prowadzonego przez białoruski Państwowy Komitet Celny.
- Zastawem towarów i środków transportowych - w tym przypadku przedsiębiorca zawiera z urzędem celnym umowę o zastawie. W charakterze zabezpieczenia spłaty podatku VAT i akcyzy inwestor może wnieść na rachunek depozytowy urzędu celnego należną kwotę.
Zobacz: Co to jest ewidencja wyposażenia?
Opłatę prolongacyjną od płatności rozłożonej na raty ponosi płatnik VAT i akcyzy, opłacając ją w wysokości stopy procentowej Banku Narodowego obowiązującej w dniu spłaty części sumy podatku VAT i akcyzy.
Przedsiębiorca, który skorzystał z odroczenia lub rozłożenia na raty należności z tytułu VAT i akcyzy zobowiązany jest do opłacenia podatku VAT, akcyzy i odsetek najpóźniej w ostatnim dniu terminu, na który został udzielony kredyt. Odsetki mogą być spłacone zarówno w rublach białoruskich, jak i w innej walucie skupowanej przez Bank Narodowy Białorusi.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA