REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rynek białoruski otwiera się na inwestorów zagranicznych

Irina Nowochatko
Rynek białoruski otwiera się na inwestorów zagranicznych.
Rynek białoruski otwiera się na inwestorów zagranicznych.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli do niedawna rynek białoruski nie był przyjazny dla inwestorów zagranicznych, to teraz przedsiębiorcy mogą skorzystać z uproszczonych przepisów regulujących działalność gospodarczą. Władze kraju znacząco ułatwiły warunki działania i spodziewają się ożywienia aktywności inwestycyjnej na szeroką skalę.

Na początku sierpnia tego roku Aleksander Łukaszenko, prezydent Białorusi podpisał odpowiedni dekret, który ma wpłynąć na ożywienie aktywności inwestycyjnej w kraju. Dokument ten określa reguły prowadzenia działalności gospodarczej zarówno dla białoruskich, jak zagranicznych przedsiębiorców.

REKLAMA

Określa m.in. obowiązkowe warunki zawarcia kontraktów, jak również przewiduje możliwość ich poszerzenia w zależności od branży i specyfiki projektu inwestycyjnego, co ma ułatwić początek realizacji projektów inwestycyjnych na Białorusi.

Zobacz: Wszczęcie postępowania naprawczego - porada

Przynęta dla inwestorów

Na mocy tego dekretu biznesmeni mogą skorzystać z licznych preferencji, realizowanych w ramach współpracy międzynarodowej. Inwestorom umożliwiono m.in. nabycie działki w dzierżawę bez przeprowadzenia przetargu. Ponadto inwestorów mogą przyciągnąć następujące ułatwienia:

• Dostarczanie wyposażenia technologicznego i części zamiennych dla obiektów, związanych z realizacją projektu inwestycyjnego, bez opłaty ceł i podatku VAT;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Zwolnienie inwestora od opłaty odszkodowań za utratę produkcji rolniczej, jak również wypłat kompensacyjnych, związanych z przenoszeniem i likwidacją terenów zielonych w miastach;

• Likwidacja opłat za wydanie specjalnych pozwoleń na pracę zagranicznym obywatelom, uczestniczącym w projekcie inwestycyjnym;

• Likwidacja opłat za wydanie pozwoleń na stały pobyt na Białorusi.

Ambasada Republiki Białoruś w Warszawie podaje także, że władze kraju wprowadziły trzech poziomowy system zawarcia umów inwestycyjnych, w zależności od skali projektu i udzielanych preferencji.

Zobacz: Jakie są zasady obrotu walutami przez Internet?

Umowa inwestycyjna może być zawarta na podstawie decyzji:

  • Rady Ministrów, po uzgodnieniu z Prezydentem Białorusi w przypadku, gdy umowa przewiduje udzielenie inwestorowi preferencji, nieprzewidzianych ustawodawstwem Białorusi;
  • Rady Ministrów w przypadku, gdy umowa inwestycyjna przewiduje przedstawienie inwestorowi ulg i preferencji, określonych prawem;
  • Organów administracji państwowej i obwodowych komitetów wykonawczych, w przypadkach, gdy dla realizacji projektu preferencje nie są potrzebne.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    REKLAMA

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

    Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

    Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

    Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

    Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

    Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

    REKLAMA

    Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

    Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

    Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

    Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

    REKLAMA