REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Irina Nowochatko
Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa
Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Co roku przybywa polskich firm, które otwierają biznes na Białorusi. Do tej pory zainwestowało tam ponad 400 polskich przedsiębiorstw. Większość z nich działa w tzw. wolnych strefach ekonomicznych (WSE), korzystając ze zwolnienia z szeregu podatków i ulg celnych.

Wśród rezydentów wolnych stref ekonomicznych na Białorusi są m.in. przedsiębiorcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, USA, Szwajcarii, Rosji i Łotwy. Inwestorzy z Polski także mają znaczący udział na tym rynku. W pierwszej połowie tego roku polskie inwestycje w tym kraju wyniosły 10,9 mln USD.

REKLAMA

Irina Bugrowa, ekspert Międzynarodowego Instytutu Badań Politycznych w Mińsku zaznacza, że najczęściej inwestycje na Białorusi rozpoczynają firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Zwolnienie z podatków i bliskość rynku rosyjskiego

REKLAMA

Dla biznesmenów zagranicznych rynek białoruski jest atrakcyjny z powodu zwolnień z większości podatków i ulg celnych, które obowiązują w wolnych strefach ekonomicznych. Ponadto za otworzeniem działalności gospodarczej na Białorusi przemawia bliskość rynku rosyjskiego. A dokładniej możliwość importu bezcłowego surowców i gotowych wyrobów wyprodukowanych na Białorusi do Rosji.

Na Białorusi istnieje sześć wolnych stref ekonomicznych, które zostały utworzone w każdym z sześciu obwodów tego kraju. Prowadzenie działalności gospodarczej w WSE reguluje Ustawa Republiki Białoruś „O Wolnych Strefach Ekonomicznych” uchwalona w 1998 roku i Kodeks Inwestycyjny Republiki Białoruś uchwalony w 2001 roku.

Zobacz: Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mapa wolnych stref

  • WSE Mińsk

Wolna strefa ekonomiczna Mińsk może być atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych ze względu na położenie geograficzne. Stolica Białorusi znajduje się w centrum kraju i posiada rozwiniętą infrastrukturę transportową.

Strefa obejmuje także terytorium wokół lotniska Mińsk. Eksperci z Międzynarodowego Instytutu Badań Politycznych w Mińsku podają, że inwestorzy mogliby zwrócić tu uwagę na branżę obsługi pasażerów – organizacji eksploatacji, remontu i technicznej obsługi urządzeń lotniczych, a także produkcji żywności dla potrzeb linii lotniczych.

  • WSE Mohylew

Mohylew to miasto położone we wschodniej Białorusi blisko granicy rosyjskiej. Jest to trzecie co do wielkości miasto białoruskie, stolica obwodu mohylowskiego.

Jednym z przykładów inwestycji zagranicznej w tej strefie jest przedsiębiorstwo Karbelteks, którego akcjonariuszem jest turecki Karteks. Firma zajmuje szyciem pokrowców do mebli tapicerskich. Ulgi celne, które przysługują przedsiębiorstwom działającym w WSE pozwoliły inwestorowi sprowadzać wszystkie surowce z Turcji. Z kolei produkcja firmy jest skierowana na rynek rosyjski.

  • WSE Witebsk

Witebsk jest położony w północno-wschodniej części Białorusi nad rzeką Dźwiną.
Przez terytorium tej strefy przebiega gazociąg. Na terenie obwodu witebskiego znajduje się także byłe lotnisko wojskowe.

  • WSE Homel

Wolna strefa ekonomiczna Homel liczy 595 ha na terenie miasta. W Homlu znajduje się tzw. północny węzeł przemysłowy, gdzie działają duże fabryki pracujące na potrzeby przemysłu obronnego. Są to zakłady, które zostały wybudowane w czasach Związku Radzieckiego i potrzebują modernizacji. Ponadto znajdują się tu tereny rolnicze, które liczą ponad 4 tys. ha.

  • WSE Brześć

Wolna strefa ekonomiczna Brześć zajmuje ponad 70 kilometrów kwadratowych. Jedną z największych inwestycji w tym regionie dokonało białorusko-niemieckie przedsiębiorstwo Santa Bremor, które zajmuje się przetwórstwem rybnym, a także białorusko-czeskie przedsiębiorstwo Inwoluks produkujące meble biurowe.

  • Grodno

Wolna strefa ekonomiczna „Grodnoinwest” powstała jako ostatnia w 2002 roku. Przedsiębiorstwa zagraniczne, które zainwestowały w tym regionie zajmują się między innymi produkcją mebli, wyrobów krawieckich, działają w przetwórstwie mięsnym i cukierniczym.

Zobacz: Udostępniania danych osobowych - nowe zasady

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA