reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Co roku przybywa polskich firm, które otwierają biznes na Białorusi. Do tej pory zainwestowało tam ponad 400 polskich przedsiębiorstw. Większość z nich działa w tzw. wolnych strefach ekonomicznych (WSE), korzystając ze zwolnienia z szeregu podatków i ulg celnych.

Wśród rezydentów wolnych stref ekonomicznych na Białorusi są m.in. przedsiębiorcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, USA, Szwajcarii, Rosji i Łotwy. Inwestorzy z Polski także mają znaczący udział na tym rynku. W pierwszej połowie tego roku polskie inwestycje w tym kraju wyniosły 10,9 mln USD.

Irina Bugrowa, ekspert Międzynarodowego Instytutu Badań Politycznych w Mińsku zaznacza, że najczęściej inwestycje na Białorusi rozpoczynają firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Zwolnienie z podatków i bliskość rynku rosyjskiego

Dla biznesmenów zagranicznych rynek białoruski jest atrakcyjny z powodu zwolnień z większości podatków i ulg celnych, które obowiązują w wolnych strefach ekonomicznych. Ponadto za otworzeniem działalności gospodarczej na Białorusi przemawia bliskość rynku rosyjskiego. A dokładniej możliwość importu bezcłowego surowców i gotowych wyrobów wyprodukowanych na Białorusi do Rosji.

Na Białorusi istnieje sześć wolnych stref ekonomicznych, które zostały utworzone w każdym z sześciu obwodów tego kraju. Prowadzenie działalności gospodarczej w WSE reguluje Ustawa Republiki Białoruś „O Wolnych Strefach Ekonomicznych” uchwalona w 1998 roku i Kodeks Inwestycyjny Republiki Białoruś uchwalony w 2001 roku.

Zobacz: Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

Mapa wolnych stref

  • WSE Mińsk

Wolna strefa ekonomiczna Mińsk może być atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych ze względu na położenie geograficzne. Stolica Białorusi znajduje się w centrum kraju i posiada rozwiniętą infrastrukturę transportową.

Strefa obejmuje także terytorium wokół lotniska Mińsk. Eksperci z Międzynarodowego Instytutu Badań Politycznych w Mińsku podają, że inwestorzy mogliby zwrócić tu uwagę na branżę obsługi pasażerów – organizacji eksploatacji, remontu i technicznej obsługi urządzeń lotniczych, a także produkcji żywności dla potrzeb linii lotniczych.

  • WSE Mohylew

Mohylew to miasto położone we wschodniej Białorusi blisko granicy rosyjskiej. Jest to trzecie co do wielkości miasto białoruskie, stolica obwodu mohylowskiego.

Jednym z przykładów inwestycji zagranicznej w tej strefie jest przedsiębiorstwo Karbelteks, którego akcjonariuszem jest turecki Karteks. Firma zajmuje szyciem pokrowców do mebli tapicerskich. Ulgi celne, które przysługują przedsiębiorstwom działającym w WSE pozwoliły inwestorowi sprowadzać wszystkie surowce z Turcji. Z kolei produkcja firmy jest skierowana na rynek rosyjski.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama