| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Białoruś przyciąga małe przedsiębiorstwa

Co roku przybywa polskich firm, które otwierają biznes na Białorusi. Do tej pory zainwestowało tam ponad 400 polskich przedsiębiorstw. Większość z nich działa w tzw. wolnych strefach ekonomicznych (WSE), korzystając ze zwolnienia z szeregu podatków i ulg celnych.

Wśród rezydentów wolnych stref ekonomicznych na Białorusi są m.in. przedsiębiorcy z Niemiec, Wielkiej Brytanii, Czech, USA, Szwajcarii, Rosji i Łotwy. Inwestorzy z Polski także mają znaczący udział na tym rynku. W pierwszej połowie tego roku polskie inwestycje w tym kraju wyniosły 10,9 mln USD.

Irina Bugrowa, ekspert Międzynarodowego Instytutu Badań Politycznych w Mińsku zaznacza, że najczęściej inwestycje na Białorusi rozpoczynają firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Zwolnienie z podatków i bliskość rynku rosyjskiego

Dla biznesmenów zagranicznych rynek białoruski jest atrakcyjny z powodu zwolnień z większości podatków i ulg celnych, które obowiązują w wolnych strefach ekonomicznych. Ponadto za otworzeniem działalności gospodarczej na Białorusi przemawia bliskość rynku rosyjskiego. A dokładniej możliwość importu bezcłowego surowców i gotowych wyrobów wyprodukowanych na Białorusi do Rosji.

Na Białorusi istnieje sześć wolnych stref ekonomicznych, które zostały utworzone w każdym z sześciu obwodów tego kraju. Prowadzenie działalności gospodarczej w WSE reguluje Ustawa Republiki Białoruś „O Wolnych Strefach Ekonomicznych” uchwalona w 1998 roku i Kodeks Inwestycyjny Republiki Białoruś uchwalony w 2001 roku.

Zobacz: Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

Mapa wolnych stref

  • WSE Mińsk

Wolna strefa ekonomiczna Mińsk może być atrakcyjna dla inwestorów zagranicznych ze względu na położenie geograficzne. Stolica Białorusi znajduje się w centrum kraju i posiada rozwiniętą infrastrukturę transportową.

Strefa obejmuje także terytorium wokół lotniska Mińsk. Eksperci z Międzynarodowego Instytutu Badań Politycznych w Mińsku podają, że inwestorzy mogliby zwrócić tu uwagę na branżę obsługi pasażerów – organizacji eksploatacji, remontu i technicznej obsługi urządzeń lotniczych, a także produkcji żywności dla potrzeb linii lotniczych.

  • WSE Mohylew

Mohylew to miasto położone we wschodniej Białorusi blisko granicy rosyjskiej. Jest to trzecie co do wielkości miasto białoruskie, stolica obwodu mohylowskiego.

Jednym z przykładów inwestycji zagranicznej w tej strefie jest przedsiębiorstwo Karbelteks, którego akcjonariuszem jest turecki Karteks. Firma zajmuje szyciem pokrowców do mebli tapicerskich. Ulgi celne, które przysługują przedsiębiorstwom działającym w WSE pozwoliły inwestorowi sprowadzać wszystkie surowce z Turcji. Z kolei produkcja firmy jest skierowana na rynek rosyjski.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Arkadiusz Zuzmak

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, handlowego i administracyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK