reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

Wykonywanie działalności gospodarczej jest, co do zasady, swobodne. Istnieją jednak pewne ograniczenia, których należy przestrzegać. Konsekwencją nieposzanowania tych zasad może być nawet zakaz wykonywania działalności gospodarczej orzeczony przez sąd. W jaki sposób może do tego dojść?

Sąd posiada uprawnienie, aby orzec o pozbawieniu prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek. Ma również kompetencje do pozbawienia możliwości pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osoby, która ze swej winy:

  • będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości;
  • po ogłoszeniu upadłości nie wydała lub nie wskazała majątku, ksiąg handlowych, korespondencji lub innych dokumentów upadłego, do których wydania lub wskazania była zobowiązana z mocy ustawy;
  • po ogłoszeniu upadłości ukrywała, niszczyła lub obciążała majątek wchodzący w skład masy upadłości;
  • jako upadły w toku postępowania upadłościowego nie wykonała innych obowiązków ciążących na nim z mocy ustawy lub orzeczenia sądu albo sędziego – komisarza, albo też w inny sposób utrudniała postępowanie.

Taki zakaz sąd może orzec na określony czas, tj. od trzech do dziesięciu lat.

Orzeczenie działalności gospodarczej jest bardzo dotkliwym skutkiem zaniedbań popełnionych przez przedsiebiorcę, a które są wymienione powyżej. Tak więc sąd powinien być bardzo czujny badać wszystkie okoliczności sprawy, aby nie dopuścić do pokrzywdzenia przedsiębiorcy. W związku z tym przy orzekaniu zakazu prowadzenia działalności gospodarczej, sąd powinien brać pod uwagę stopień winy oraz skutki podejmowanych działań, w szczególności:

  • obniżenie wartości ekonomicznej przedsiębiorstwa upadłego,
  • rozmiar pokrzywdzenia wierzycieli.

Sąd może orzec pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu osoby, wobec której już co najmniej raz ogłoszono upadłość, z umorzeniem jej długów po zakończeniu postępowania upadłościowego, a także jeżeli ogłoszono upadłość nie dawniej niż pięć lat przed ponownym ogłoszeniem upadłości.

Polecamy: Kiedy sąd może oddalić wniosek o upadłość?

Sąd może orzec zakaz prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa powyżej wobec dłużnika będącego osobą fizyczną, także jeżeli niewypłacalność dłużnika jest następstwem jego celowego działania lub rażącego niedbalstwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe AGbiuro Adam Giedrojć

Nowoczesne biuro rachunkowe z profesjonalną obsługą małych i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama