| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Wtórne postępowanie upadłościowe - porada

Wtórne postępowanie upadłościowe - porada

Wtórne postępowanie upadłościowe może być wszczęte z urzędu lub na wniosek wierzyciela. Ekspert podpowiada na czym polega instytucja wtórnego postępowania upadłościowego.

Takie postępowanie może może mieć również charakter zagraniczny. Zagranicznym postępowaniem upadłościowym jest każde prowadzone za granicą postępowania sądowe lub administracyjne, których przedmiotem jest wspólne dochodzenie roszczeń, nawet jeśli mają charakter tymczasowy, przeciwko niewypłacalnemu dłużnikowi, w których mienie i sprawy dłużnika są poddane kontroli lub zarządowi zagranicznego sądu w celu ich restrukturyzacji lub likwidacji. 

Zagraniczne postępowanie upadłościowe może mieć charakter główny lub uboczny. Główne zagraniczne postępowanie upadłościowe oznacza takie postępowanie, które jest prowadzone w państwie, w którym znajduje się główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika. W związku z głównym zagranicznym postępowaniem upadłościowym istnieje domniemanie, że główny ośrodek działalności gospodarczej dłużnika znajduje się w miejscu jego siedziby lub zamieszkania. Jest to bardzo rozsądny sposób stwierdzenia kwestii głównego ośrodka działalności. Zagraniczne postępowanie upadłościowe może mieć również charakter ubocznego, co oznacza takie postępowanie, które nie ma charakteru głównego, a jednocześnie jest prowadzone w państwie miejsca prowadzenia działalności gospodarczej dłużnika.

Aby zagraniczne postępowanie upadłościowe, niezależnie czy ma charakter głównego, czy ubocznego, wywołało skutki, niezbędne jest jego uznanie. postępowanie podlega uznaniu, jeżeli dotyczy sprawy, która nie należy do wyłącznej jurysdykcji sądów polskich oraz wówczas, gdy uznanie nie jest sprzeczne z podstawowymi zasadami porządku prawnego w naszego kraju.

Polecamy: Czy upadłość firmy w Polsce oznacza jej upadłość w całej UE?

Uczestnikami takiego postępowania w przedmiocie uznania zagranicznego postępowania upadłościowego są upadły i zarządca zagraniczny. Uznanie obejmuje uznanie wydanych w jego toku orzeczeń dotyczących powołania, odwołania oraz zmiany zarządcy zagranicznego, a także orzeczeń dotyczących toku zagranicznego postępowania upadłościowego, jego zawieszenia i zakończenia.

Z uznaniem głównego zagranicznego postępowania upadłościowego wiąże się ważne domniemanie, a mianowicie że dłużnik jest niewypłacalny. To otwiera drogę do prowadzenia egzekucji. Oczywiście uznanie zagranicznego postępowania upadłościowego rodzi również inne skutki, chociażby takie, że egzekucja może być prowadzona po stwierdzeniu ich wykonalności przez sąd uznający zagraniczne postępowanie upadłościowe. Stwierdzenie wykonalności następuje przez nadanie klauzuli wykonalności na wniosek wierzyciela.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KANCELARIA PODATKOWA EMPIRIUM

DORADCY PODATKOWI I RADCOWIE PRAWNI

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »