REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co grozi przedsiębiorcy za celowe niedopełnianie swoich obowiązków?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są konsekwencje celowego niedopełniania obowiązków? Czy działając na niekorzyść dłużnika możemy stracić firmę? Ekspert podpowiada, co warto wiedzieć, by uniknąć przykrych niespodzianek.

REKLAMA

Celowe niedopełnianie obowiązków może być źródłem niewypłacalności podmiotu gospodarczego. W jaki sposób wierzyciel może się chronić przed brakiem regulowania swoich zobowiązań przez przedsiębiorcę – dłużnika w przypadku celowego działania lub rażącego niedbalstwa.

REKLAMA

Wówczas możliwe jest, aby sąd orzekł wobec takiej osoby, będącej osobą fizyczną, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, jak również pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Możliwość orzeczenia takiego zakazu dotyczy również osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorcy będącego osobą prawną (np. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) lub spółką handlową niemającą osobowości prawnej (np. spółką jawną), jeżeli niewypłacalność takiego przedsiębiorcy lub pogorszenie jego sytuacji finansowej jest następstwem celowego działania lub rażącego niedbalstwa tych osób. Ów zakaz sąd może orzec na okres od trzech do dziesięciu lat.

Polecamy: Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

REKLAMA

Warto jednocześnie zaznaczyć, że zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 23 marca 2006 roku (sygnatura IV CSK 35/05), orzeczenie takiego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest niezależne od tego, czy został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest samodzielnym, autonomicznym postępowaniem cywilnym, uregulowanym poza Kodeksem postępowania cywilnego. Może ono pozostawać w związku funkcjonalnym z postępowaniem upadłościowym, może jednak także być prowadzone całkowicie niezależnie od niego. 

Jednak w tego typu sprawach, o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej orzeka sąd upadłościowy, a jeżeli postępowania upadłościowego nie wszczęto albo oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe, orzeka sąd właściwy do rozpoznania sprawy o ogłoszenie upadłości. Warto przypomnieć, że sądem upadłościowym jest zawsze sąd rejonowy – sąd gospodarczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd Najwyższy (Izba Cywilna) uchwałą z dnia 24 lutego 2005 r. (sygnatura III CZP 87/2004) uznał, że w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej orzeka sąd w składzie jednego sędziego. Jak zostało wskazane, postępowanie w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest samodzielnym postępowaniem cywilnym. W sprawach tych stosuje się przepisy o postępowaniu nieprocesowym, ale także w postępowaniu tym znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy o procesie, w tym przepisy regulujące postępowanie dowodowe. W związku z tym nie mają już zastosowania w tym zakresie przepisy ustawy- Prawo upadłościowe i naprawcze.

Postępowanie o zakazanie działalności gospodarczej wszczyna się wyłącznie na wniosek wierzyciela, tymczasowego nadzorcy sądowego, zarządcy przymusowego, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy, a także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w uchwale z dnia 14 września 2005 r. uznał, że legitymowanym do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie o pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu jest również prokurator. 

Warto również zaznaczyć, że wygaśnięcie w toku postępowania funkcji tymczasowego nadzorcy, zarządcy przymusowego, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania wszczętego na jego wniosek.

Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie. Od postanowienia sądu drugiej instancji przysługuje skarga kasacyjna. Odpis prawomocnego postanowienia sąd przesyła do Krajowego Rejestru Sądowego. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego przepływu informacji.

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej może rodzić bardzo dotkliwe skutki. Nie tylko ze względu na niemożność wykonywania właśnie tego typu działalności, ale również ze względu na niedopuszczalność pełnienia funkcji w organach spółki europejskiej. Orzeczony przez sąd zakaz przynależności do organów: zarządzającego, nadzorczego lub administrującego spółki akcyjnej, podległej prawu państwa członkowskiego wynikający z orzeczenia sądowego lub decyzji administracyjnej, wydanych w państwie członkowskim powoduje automatycznie zakaz pełnienia funkcji w organach spółki europejskiej. Wynika to jednoznacznie z przepisów prawa, jednak sam zakaz nie wynika z mocy samego prawa, gdyż do jego wdrożenia konieczne jest wydanie stosownego orzeczenia, właśnie przez sąd lub organ administracyjny krajowy.

W polskim prawie zakaz ten może zostać wydany właśnie na podstawie przepisów ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze. Przepisy te upoważniają sąd do orzekania o pozbawieniu na okres od trzech do dziesięciu lat prawa pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, jeżeli dana osoba dopuściła się ze swej winy określonych czynów (np. będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub doprowadziła do niewypłacalności w wyniku zaniedbań).

Zakaz sprawowania funkcji w organie spółki europejskiej może mieć miejsce tylko wówczas, gdy orzeczono zakaz wobec osoby działającej w imieniu i na rzecz podmiotu gospodarczego podległego prawu państwa członkowskiego (zatem już nie spółki podległej prawu państwa trzeciego). Nie oznacza to jednak, że zakaz prowadzenia działalności gospodarczej musi być wydany przez sąd (organ administracji) państwa członkowskiego, na którego terytorium znajduje się siedziba spółki europejskiej. Może to być inne, dowolne państwo członkowskie.

Polecamy: Jakie są skutki upadłości?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MRiRW: pomoc dla rolników za szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych

  MRiRW poinformowało, że rolnicy, którzy ponieśli szkody w uprawach truskawek i krzewów owocowych, mogą ubiegać się o pomoc; stawka wynosi 2500 zł na 1 ha powierzchni owocujących upraw.

  Kto jeszcze czyta papierowe gazetki promocyjne? Okazuje się, że całkiem sporo klientów

  Tradycyjne gazetki promocyjne odnotowały duży spadek. Zmniejszyły też liczbę stron, powierzchnię i… liczbę promocji. Można to zaobserwować wszędzie, oprócz dyskontów. W branży spożywczej nie ma co liczyć na odejście od papierowych gazetek. Inne branże prawdopodobnie zmienią formę papierową na elektroniczną. 

  Minister Telus: stworzenie korytarza solidarnościowego to nasze rozwiązanie dla Ukrainy ws zboża

  Minister Robert Telus powiedział, że stworzenie korytarza solidarnościowego, tak by ukraińskie zboże nie wpływało do Polski, to nasze rozwiązanie. Dodał, że rozwiązanie to poprzednio zadziałało, nie zakłócając polskiego rynku zboża.

  Publiczne stacje ładowania elektryków co 60-100 km. Nowe przepisy od połowy 2024 roku

  W Polsce jest coraz więcej samochodów o napędzie elektrycznym ale nie nadąża za tym infrastruktura. Po prostu brakuje publicznych stacji ładowania. W połowie 2024 roku wejdzie w życie unijne rozporządzenie AFIR, które wymaga rozbudowania infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych. Zgodnie z nowymi przepisami do końca 2025 roku na najważniejszych trasach europejskich (sieć bazowa TEN-T) publiczne stacje ładowania mają być dostępne maksymalnie co 60 km. W ramach większej sieci kompleksowej TEN-T odległość ta ma wynieść nie więcej niż 100 km.

  REKLAMA

  Szef MON: spór o zboże z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich

  Szef MON Mariusz Błaszczak stwierdził, że "spór z Ukrainą dotyczy interesów oligarchów ukraińskich, którzy chcieliby sprzedawać zboże na terytorium Polski; my natomiast musimy chronić interesów polskich rolników".

  Miliony idą na projekty badawcze. Kto korzysta z Funduszy Europejskich?

  Prawie 100 projektów badawczych realizowanych z Funduszy Europejskich było w I połowie br. Łączne dofinansowanie w wysokości ponad 524 mln zł. Takie dane przestawia NCBR. W obszarach jakich działań najczęściej prowadzone są projekty?

  Obsługa zwrotów w sektorze e-mody będzie drożeć. Wszystko przez bracketing i wardrobing
  Ministerstwo Cyfryzacji: firmy pośredniczące w przewozie osób muszą zweryfikować kierowców (tożsamość, niekaralność, uprawnienia) - do 1 października 2023 r.

  Do 1 października wszystkie firmy pośredniczące w przewozie osób muszą przeprowadzić weryfikację wszystkich kierowców, którym zlecają przewozy, a których zatrudnili przed wejściem w życie nowych przepisów - poinformował w środę resort cyfryzacji.

  REKLAMA

  Rozszerzenia pakietu pomocy dla producentów rolnych. Wnioski do 31 X 2023 r.

  Rząd przyjął projekt rozporządzenia, na podstawie którego pomoc mają uzyskać wszyscy producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej ze względu na wojnę w Ukrainie, a którzy nie otrzymali pomocy na podstawie rozporządzenia ustanawiającego wsparcie dla sektorów zbóż i nasion oleistych.

  Zakaz przywozu produktów rolnych z Ukrainy. Co musisz wiedzieć?

  W ostatnich latach relacje handlowe między krajami Europy Środkowej a Ukrainą uległy znacznemu wzmocnieniu, zwłaszcza w sektorze rolnym. Jednakże, w świetle nowych wydarzeń i decyzji rządowych, sytuacja ta może ulec zmianie. 15 września 2023 r. Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda podjął decyzję, która może wpłynąć na kierunek i dynamikę handlu między Polską a Ukrainą. Wydane przez niego rozporządzenie dotyczące zakazu przywozu produktów rolnych z Ukrainy stanowi ważny punkt zwrotny w stosunkach handlowych obu krajów. Oto kluczowe informacje na ten temat, które każdy importer, przedsiębiorca oraz osoba zainteresowana handlem międzynarodowym powinna znać.

  REKLAMA