REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co grozi przedsiębiorcy za celowe niedopełnianie swoich obowiązków?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Co grozi przedsiębiorcy za celowe niedopełnianie swoich obowiązków?
Co grozi przedsiębiorcy za celowe niedopełnianie swoich obowiązków?

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są konsekwencje celowego niedopełniania obowiązków? Czy działając na niekorzyść dłużnika możemy stracić firmę? Ekspert podpowiada, co warto wiedzieć, by uniknąć przykrych niespodzianek.

REKLAMA

Celowe niedopełnianie obowiązków może być źródłem niewypłacalności podmiotu gospodarczego. W jaki sposób wierzyciel może się chronić przed brakiem regulowania swoich zobowiązań przez przedsiębiorcę – dłużnika w przypadku celowego działania lub rażącego niedbalstwa.

REKLAMA

Wówczas możliwe jest, aby sąd orzekł wobec takiej osoby, będącej osobą fizyczną, zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek, jak również pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu. Możliwość orzeczenia takiego zakazu dotyczy również osób uprawnionych do reprezentowania przedsiębiorcy będącego osobą prawną (np. spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) lub spółką handlową niemającą osobowości prawnej (np. spółką jawną), jeżeli niewypłacalność takiego przedsiębiorcy lub pogorszenie jego sytuacji finansowej jest następstwem celowego działania lub rażącego niedbalstwa tych osób. Ów zakaz sąd może orzec na okres od trzech do dziesięciu lat.

Polecamy: Kiedy nie można prowadzić działalności gospodarczej?

REKLAMA

Warto jednocześnie zaznaczyć, że zgodnie z postanowieniem Sądu Najwyższego z 23 marca 2006 roku (sygnatura IV CSK 35/05), orzeczenie takiego zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest niezależne od tego, czy został złożony wniosek o ogłoszenie upadłości. Postępowanie w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest samodzielnym, autonomicznym postępowaniem cywilnym, uregulowanym poza Kodeksem postępowania cywilnego. Może ono pozostawać w związku funkcjonalnym z postępowaniem upadłościowym, może jednak także być prowadzone całkowicie niezależnie od niego. 

Jednak w tego typu sprawach, o orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej orzeka sąd upadłościowy, a jeżeli postępowania upadłościowego nie wszczęto albo oddalono wniosek o ogłoszenie upadłości lub umorzono postępowanie upadłościowe, orzeka sąd właściwy do rozpoznania sprawy o ogłoszenie upadłości. Warto przypomnieć, że sądem upadłościowym jest zawsze sąd rejonowy – sąd gospodarczy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sąd Najwyższy (Izba Cywilna) uchwałą z dnia 24 lutego 2005 r. (sygnatura III CZP 87/2004) uznał, że w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej orzeka sąd w składzie jednego sędziego. Jak zostało wskazane, postępowanie w sprawach orzekania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej jest samodzielnym postępowaniem cywilnym. W sprawach tych stosuje się przepisy o postępowaniu nieprocesowym, ale także w postępowaniu tym znajdują odpowiednie zastosowanie przepisy o procesie, w tym przepisy regulujące postępowanie dowodowe. W związku z tym nie mają już zastosowania w tym zakresie przepisy ustawy- Prawo upadłościowe i naprawcze.

Postępowanie o zakazanie działalności gospodarczej wszczyna się wyłącznie na wniosek wierzyciela, tymczasowego nadzorcy sądowego, zarządcy przymusowego, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy, a także Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Sąd Najwyższy – Izba Cywilna w uchwale z dnia 14 września 2005 r. uznał, że legitymowanym do złożenia wniosku o wszczęcie postępowania w sprawie o pozbawienie prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu jest również prokurator. 

Warto również zaznaczyć, że wygaśnięcie w toku postępowania funkcji tymczasowego nadzorcy, zarządcy przymusowego, syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy nie ma wpływu na dalszy bieg postępowania wszczętego na jego wniosek.

Sąd po przeprowadzeniu rozprawy wydaje postanowienie. Od postanowienia sądu drugiej instancji przysługuje skarga kasacyjna. Odpis prawomocnego postanowienia sąd przesyła do Krajowego Rejestru Sądowego. Ma to na celu zapewnienie prawidłowego przepływu informacji.

Orzeczenie zakazu prowadzenia działalności gospodarczej może rodzić bardzo dotkliwe skutki. Nie tylko ze względu na niemożność wykonywania właśnie tego typu działalności, ale również ze względu na niedopuszczalność pełnienia funkcji w organach spółki europejskiej. Orzeczony przez sąd zakaz przynależności do organów: zarządzającego, nadzorczego lub administrującego spółki akcyjnej, podległej prawu państwa członkowskiego wynikający z orzeczenia sądowego lub decyzji administracyjnej, wydanych w państwie członkowskim powoduje automatycznie zakaz pełnienia funkcji w organach spółki europejskiej. Wynika to jednoznacznie z przepisów prawa, jednak sam zakaz nie wynika z mocy samego prawa, gdyż do jego wdrożenia konieczne jest wydanie stosownego orzeczenia, właśnie przez sąd lub organ administracyjny krajowy.

W polskim prawie zakaz ten może zostać wydany właśnie na podstawie przepisów ustawy – Prawo upadłościowe i naprawcze. Przepisy te upoważniają sąd do orzekania o pozbawieniu na okres od trzech do dziesięciu lat prawa pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, jeżeli dana osoba dopuściła się ze swej winy określonych czynów (np. będąc do tego zobowiązana z mocy ustawy, nie złożyła w terminie dwóch tygodni od dnia powstania podstawy do ogłoszenia upadłości wniosku o ogłoszenie upadłości spółki lub doprowadziła do niewypłacalności w wyniku zaniedbań).

Zakaz sprawowania funkcji w organie spółki europejskiej może mieć miejsce tylko wówczas, gdy orzeczono zakaz wobec osoby działającej w imieniu i na rzecz podmiotu gospodarczego podległego prawu państwa członkowskiego (zatem już nie spółki podległej prawu państwa trzeciego). Nie oznacza to jednak, że zakaz prowadzenia działalności gospodarczej musi być wydany przez sąd (organ administracji) państwa członkowskiego, na którego terytorium znajduje się siedziba spółki europejskiej. Może to być inne, dowolne państwo członkowskie.

Polecamy: Jakie są skutki upadłości?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

REKLAMA

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

REKLAMA

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA