reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Czym jest układ naprawczy?

Czym jest układ naprawczy?

Wykonywanie działalności gospodarczej jest nastawione na osiąganie zysków, ale przedsiębiorca powinien brać także pod uwagę ryzyko niewypłacalności. Jednak i z takich sytuacji istnieje wyjście - możliwość zainicjowania postępowania naprawczego. Aby zniwelować ryzyko upadłości firmy, dokonuje się restrukturyzacji zobowiązania zagrożonego bankructwem przedsiębiorcy.

Restrukturyzacja zobowiązań następuje w drodze układu zawartego na zgromadzeniu wierzycieli. Termin zgromadzenia wierzycieli ustala przedsiębiorca w porozumieniu z nadzorcą sądowym. Co ważne, zgromadzenie to nie może się odbyć wcześniej niż po upływie miesiąca od dnia wszczęcia postępowania naprawczego. Przedsiębiorca zawiadamia wierzycieli o terminie i miejscu zgromadzenia wierzycieli listem poleconym lub za dowodem doręczenia co najmniej dwa tygodnie przed zgromadzeniem. Wraz z zawiadomieniem należy doręczyć wierzycielom plan naprawczy.

W zgromadzeniu wierzycieli mają prawo uczestniczyć wierzyciele, którzy zostali powiadomieni o terminie zgromadzenia albo pomimo braku powiadomienia zgłoszą nadzorcy sądowemu swoje uczestnictwo, zaś przedsiębiorca nie zaprzeczy istnieniu ich wierzytelności. Zgromadzenie wierzycieli prowadzi nadzorca sądowy.

Polecamy: Potrącenie w postępowaniu upadłościowym i naprawczym

Głosowanie nad układem może odbywać się w grupach wierzycieli. Podziału na grupy dokonuje przedsiębiorca. W takim przypadku w celu głosowania nad układem, sporządza on odrębne listy uprawnionych do głosowania wierzycieli, które obejmują poszczególne kategorie interesów. Listy te mogą obejmować w szczególności:

1. wierzycieli, którym przysługują należności ze stosunków pracy i którzy wyrazili zgodę na ich objęcie układem,
2. rolników, którym przysługują wierzytelności z tytułu umów o dostarczenie produktów z własnego gospodarstwa rolnego,
3. wierzycieli, których wierzytelności są zabezpieczone na składnikach majątku upadłego hipoteką, zastawem, zastawem rejestrowym, zastawem skarbowym lub hipoteką morską, a także przez przeniesienie na wierzyciela własności rzeczy, wierzytelności lub innego prawa, i którzy wyrazili zgodę na ich objęcie układem,
4. wierzycieli będących wspólnikami lub akcjonariuszami upadłej spółki kapitałowej, posiadających udziały lub akcje spółki zapewniające co najmniej 5 % głosów na zgromadzeniu wspólników albo walnym zgromadzeniu akcjonariuszy, chociażby przysługiwały im wierzytelności wymienione w pkt 1–3,
5. pozostałych wierzycieli.

Na zgromadzeniu wierzyciele głosują z sumą swoich wierzytelności, jaką umieszczono na liście wierzytelności sporządzoną przez przedsiębiorcę z zachowaniem określonych wymogów. Zgodnie z nimi na liście wierzytelności umieszcza się w osobnych rubrykach następujące dane:

• sumę, w jakiej wierzytelność podlega uznaniu,
• kategorię, w jakiej wierzytelność podlega zaspokojeniu,
• istnienie i rodzaj zabezpieczenia wierzytelności oraz określenie sumy, według której będzie obliczany głos wierzyciela; sumę tę oznacza się według tej części wierzytelności, która prawdopodobnie nie będzie zaspokojona z przedmiotu zabezpieczenia,
• czy wierzytelność jest uzależniona od warunku,
• czy wierzycielowi przysługuje prawo potrącenia,
• stan postępowania sądowego lub administracyjnego w sprawie zgłoszonej wierzytelności, jej zabezpieczenia lub prawa potrącenia.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Meritus

Meritus Systemy Informatyczne Sp. z o.o. jest kontynuatorem działalności firmy Meritus 2 Spółka Jawna, działającej od 1990 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama