REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Jak ogłosić upadłość?
Jak ogłosić upadłość?

REKLAMA

REKLAMA

W czasach, gdy kryzys zbiera żniwo nie tylko na rynku finansowym, są przedsiębiorcy, którzy nie widzą dla siebie innego wyjścia jak ogłoszenie upadłości. Nie wiedzą jednak, od czego znacząc i jak się do tego zabrać. Pomoże im w tym poniższy artykuł.

1. Krok - wniosek o ogłoszenie upadłości

Popadnięcie przez dłużnika w stan niewypłacalności stwarza po stronie wierzyciela uprawnienie do złożenia wniosku o ogłoszenie jego upadłości. Jednak po stronie dłużnika jest to nie tyle uprawnienie, co obowiązek.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy dłużnik na podstawie analizy swojej sytuacji finansowej dojdzie do wniosku, że zachodzą w stosunku do niego podstawy ogłoszenia upadłości, powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem. Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna, obowiązek ten spoczywa na każdym, kto ma prawo go reprezentować np. prokurencie. Wymienione osoby mają na to 2 tygodnie od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości.

Jeżeli zaniechają tej czynności, narażają się na odpowiedzialność odszkodowawczą, a razie wystąpienia dodatkowych okoliczności – takich jak np. wyzbywanie się majątku w sposób uszczuplający zaspokojenie wierzycieli – także na odpowiedzialność karną.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Wniosek należy złożyć w sądzie upadłościowym, którym jest sąd rejonowy - sąd gospodarczy, właściwy ze względu na główny zakład przedsiębiorstwa dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. krok – dłużnik decyduje: układ, czy likwidacja

Najpóźniej w chwili sporządzania wniosku dłużnik musi zdecydować, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy też upadłości obejmującej likwidację jego majątku. Określenie typu postępowania upadłościowego stanowi bowiem integralną część wniosku pochodzącego od dłużnika. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jest to decyzja kluczowa dla dalszego przebiegu postępowania, a w konsekwencji – bytu przedsiębiorstwa dłużnika.

3. krok – sąd zabezpiecza majątek dłużnika

Postępowanie zainicjowane złożeniem wniosku określane jest mianem postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. W jego trakcie, niezwłocznie po wpłynięciu wniosku, sąd dokonuje zabezpieczenia majątku dłużnika, ustanawiając tymczasowego nadzorcę sądowego. Sąd może stosować także inne sposoby zabezpieczenia.

Zobacz również: Cel postępowania zabezpieczającego

4. krok – ... i zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli

Gdy sąd stwierdzi istnienie podstaw ogłoszenia upadłości i jednocześnie pozytywnie oceni możliwość zawarcia układu, zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli. Służy ono realizacji zasady autonomii wierzycieli, przejawiającej się m.in. w powierzeniu tej grupie szerokich uprawnień do rozstrzygania o przeznaczeniu majątku upadłego.

Sąd nie zwoła jednak takiego zgromadzenia, jeżeli:

 • jest oczywiste, że dalsze postępowanie może być prowadzone tylko w celu likwidacji majątku upadłego,
 • z okoliczności sprawy wynika, że jego przeprowadzenie pociągałoby za sobą nadmierne koszty,
 • suma spornych wierzytelności przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności.

Podczas wstępnego zgromadzenia wierzycieli sporządza się pod nadzorem sędziego spis wierzytelności. Następnie wierzyciele mogą:

 • zdecydować w drodze uchwały o sposobie prowadzenia dalszego postępowania upadłościowego (zawarcie układu albo likwidacja majątku),
 • dokonać wyboru rady wierzycieli, a także wyrazić opinię co do wyboru osoby syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy.

Ponadto na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej połowa wierzycieli mających łącznie ¾ ogólnej sumy wierzytelności, możliwe jest zawarcie układu.

5. krok - sąd decyduje o upadłości

Sąd ogłasza się upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że w ten sposób wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż w razie przeprowadzenia postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. 

Zobacz również serwis: Wierzyciel i dłużnik

Wyjątkowo tylko, pomimo zawarcia układu, sąd ogłosi upadłość prowadzącą do likwidacji, gdy z uwagi na dotychczasowe zachowanie się dłużnika nie ma pewności, że układ będzie wykonany, chyba że propozycje układowe przewidują układ likwidacyjny.

W razie gdy brakuje podstaw do ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, ogłasza się upadłość likwidacyjną.

Sąd jednak oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA