| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Upadłość > Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

W czasach, gdy kryzys zbiera żniwo nie tylko na rynku finansowym, są przedsiębiorcy, którzy nie widzą dla siebie innego wyjścia jak ogłoszenie upadłości. Nie wiedzą jednak, od czego znacząc i jak się do tego zabrać. Pomoże im w tym poniższy artykuł.

1. Krok - wniosek o ogłoszenie upadłości

Popadnięcie przez dłużnika w stan niewypłacalności stwarza po stronie wierzyciela uprawnienie do złożenia wniosku o ogłoszenie jego upadłości. Jednak po stronie dłużnika jest to nie tyle uprawnienie, co obowiązek.

W przypadku, gdy dłużnik na podstawie analizy swojej sytuacji finansowej dojdzie do wniosku, że zachodzą w stosunku do niego podstawy ogłoszenia upadłości, powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem. Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna, obowiązek ten spoczywa na każdym, kto ma prawo go reprezentować np. prokurencie. Wymienione osoby mają na to 2 tygodnie od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości.

Jeżeli zaniechają tej czynności, narażają się na odpowiedzialność odszkodowawczą, a razie wystąpienia dodatkowych okoliczności – takich jak np. wyzbywanie się majątku w sposób uszczuplający zaspokojenie wierzycieli – także na odpowiedzialność karną.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Wniosek należy złożyć w sądzie upadłościowym, którym jest sąd rejonowy - sąd gospodarczy, właściwy ze względu na główny zakład przedsiębiorstwa dłużnika.

2. krok – dłużnik decyduje: układ, czy likwidacja

Najpóźniej w chwili sporządzania wniosku dłużnik musi zdecydować, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy też upadłości obejmującej likwidację jego majątku. Określenie typu postępowania upadłościowego stanowi bowiem integralną część wniosku pochodzącego od dłużnika. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jest to decyzja kluczowa dla dalszego przebiegu postępowania, a w konsekwencji – bytu przedsiębiorstwa dłużnika.

3. krok – sąd zabezpiecza majątek dłużnika

Postępowanie zainicjowane złożeniem wniosku określane jest mianem postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. W jego trakcie, niezwłocznie po wpłynięciu wniosku, sąd dokonuje zabezpieczenia majątku dłużnika, ustanawiając tymczasowego nadzorcę sądowego. Sąd może stosować także inne sposoby zabezpieczenia.

Zobacz również: Cel postępowania zabezpieczającego

4. krok – ... i zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli

Gdy sąd stwierdzi istnienie podstaw ogłoszenia upadłości i jednocześnie pozytywnie oceni możliwość zawarcia układu, zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli. Służy ono realizacji zasady autonomii wierzycieli, przejawiającej się m.in. w powierzeniu tej grupie szerokich uprawnień do rozstrzygania o przeznaczeniu majątku upadłego.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »