REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pięć kroków do ogłoszenia upadłości

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Jak ogłosić upadłość?
Jak ogłosić upadłość?

REKLAMA

REKLAMA

W czasach, gdy kryzys zbiera żniwo nie tylko na rynku finansowym, są przedsiębiorcy, którzy nie widzą dla siebie innego wyjścia jak ogłoszenie upadłości. Nie wiedzą jednak, od czego znacząc i jak się do tego zabrać. Pomoże im w tym poniższy artykuł.

1. Krok - wniosek o ogłoszenie upadłości

Popadnięcie przez dłużnika w stan niewypłacalności stwarza po stronie wierzyciela uprawnienie do złożenia wniosku o ogłoszenie jego upadłości. Jednak po stronie dłużnika jest to nie tyle uprawnienie, co obowiązek.

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku, gdy dłużnik na podstawie analizy swojej sytuacji finansowej dojdzie do wniosku, że zachodzą w stosunku do niego podstawy ogłoszenia upadłości, powinien wystąpić ze stosownym wnioskiem. Jeżeli dłużnikiem jest osoba prawna albo inna jednostka organizacyjna, obowiązek ten spoczywa na każdym, kto ma prawo go reprezentować np. prokurencie. Wymienione osoby mają na to 2 tygodnie od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości.

Jeżeli zaniechają tej czynności, narażają się na odpowiedzialność odszkodowawczą, a razie wystąpienia dodatkowych okoliczności – takich jak np. wyzbywanie się majątku w sposób uszczuplający zaspokojenie wierzycieli – także na odpowiedzialność karną.

Zobacz również serwis: Odszkodowania

Wniosek należy złożyć w sądzie upadłościowym, którym jest sąd rejonowy - sąd gospodarczy, właściwy ze względu na główny zakład przedsiębiorstwa dłużnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

2. krok – dłużnik decyduje: układ, czy likwidacja

Najpóźniej w chwili sporządzania wniosku dłużnik musi zdecydować, czy wnosi o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu, czy też upadłości obejmującej likwidację jego majątku. Określenie typu postępowania upadłościowego stanowi bowiem integralną część wniosku pochodzącego od dłużnika. Jednocześnie należy mieć na uwadze, że jest to decyzja kluczowa dla dalszego przebiegu postępowania, a w konsekwencji – bytu przedsiębiorstwa dłużnika.

3. krok – sąd zabezpiecza majątek dłużnika

Postępowanie zainicjowane złożeniem wniosku określane jest mianem postępowania w przedmiocie ogłoszenia upadłości. W jego trakcie, niezwłocznie po wpłynięciu wniosku, sąd dokonuje zabezpieczenia majątku dłużnika, ustanawiając tymczasowego nadzorcę sądowego. Sąd może stosować także inne sposoby zabezpieczenia.

Zobacz również: Cel postępowania zabezpieczającego

4. krok – ... i zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli

Gdy sąd stwierdzi istnienie podstaw ogłoszenia upadłości i jednocześnie pozytywnie oceni możliwość zawarcia układu, zwołuje wstępne zgromadzenie wierzycieli. Służy ono realizacji zasady autonomii wierzycieli, przejawiającej się m.in. w powierzeniu tej grupie szerokich uprawnień do rozstrzygania o przeznaczeniu majątku upadłego.

Sąd nie zwoła jednak takiego zgromadzenia, jeżeli:

  • jest oczywiste, że dalsze postępowanie może być prowadzone tylko w celu likwidacji majątku upadłego,
  • z okoliczności sprawy wynika, że jego przeprowadzenie pociągałoby za sobą nadmierne koszty,
  • suma spornych wierzytelności przekracza 15% ogólnej sumy wierzytelności.

Podczas wstępnego zgromadzenia wierzycieli sporządza się pod nadzorem sędziego spis wierzytelności. Następnie wierzyciele mogą:

  • zdecydować w drodze uchwały o sposobie prowadzenia dalszego postępowania upadłościowego (zawarcie układu albo likwidacja majątku),
  • dokonać wyboru rady wierzycieli, a także wyrazić opinię co do wyboru osoby syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy.

Ponadto na wstępnym zgromadzeniu wierzycieli, jeżeli uczestniczy w nim co najmniej połowa wierzycieli mających łącznie ¾ ogólnej sumy wierzytelności, możliwe jest zawarcie układu.

5. krok - sąd decyduje o upadłości

Sąd ogłasza się upadłość dłużnika z możliwością zawarcia układu, jeżeli zostanie uprawdopodobnione, że w ten sposób wierzyciele zostaną zaspokojeni w wyższym stopniu, niż w razie przeprowadzenia postępowania upadłościowego obejmującego likwidację majątku dłużnika. 

Zobacz również serwis: Wierzyciel i dłużnik

Wyjątkowo tylko, pomimo zawarcia układu, sąd ogłosi upadłość prowadzącą do likwidacji, gdy z uwagi na dotychczasowe zachowanie się dłużnika nie ma pewności, że układ będzie wykonany, chyba że propozycje układowe przewidują układ likwidacyjny.

W razie gdy brakuje podstaw do ogłoszenia upadłości z możliwością zawarcia układu, ogłasza się upadłość likwidacyjną.

Sąd jednak oddali wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnego dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA