reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Upadłość > Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Bankructwo przez wielu kojarzone jest wyłącznie z życiową porażką, utratą pozycji społecznej oraz ciągnącymi się w nieskończoność problemami finansowymi. Warto jednak spojrzeć na ten problem z innej perspektywy i dostrzec w upadłości szansę na start od zera. Tym, którzy od lat są „pod kreską”, daje to nadzieję na nowy początek.

Ryzyko strat

Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z perspektywą nieograniczonego zysku. Nie można jednak zapominać, że niesie za sobą także ryzyko powstania strat. W skrajnych przypadkach przybierają one takie rozmiary, że przedsiębiorca traci zdolność regulowania wcześniej zaciągniętych zobowiązań, popadając w stan niewypłacalności.

Upadłość nie jedno ma oblicze

Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.

Istotą postępowania upadłościowego jest przeciwdziałanie trwałemu kryzysowi finansowemu, w jakim znalazło się przedsiębiorstwo, w jeden z 2 możliwych sposobów:

  • poprzez upadłość prowadzącą do likwidacji przedsiębiorstwa – której celem jest rozdysponowanie majątku dłużnika pomiędzy wierzycieli pod nadzorem sądu,
  • poprzez upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami – której celem jest sanacja przedsiębiorstwa dłużnika prowadząca do utrzymania jego bytu przy równoczesnym uzdrowieniu sytuacji finansowej.

Zobacz również: Prawo upadłościowe i naprawcze

Kto może upaść?

Możliwość ogłoszenia upadłości określonego podmiotu to tzw. zdolność upadłościowa. O tym kto ją posiada, rozstrzyga Pr.up.nap.

W tej grupie wymienić należy głównie przedsiębiorców bez względu na formę prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, w tym:

  • osoby fizyczne działające na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
  • wspólników spółek cywilnych,
  • spółki prawa handlowego (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z o.o., akcyjna).

Zobacz również serwis: Spółki

Kiedy upadłość?

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Powstaje pytanie, kiedy dłużnik popada w stan niewypłacalności?

Po pierwsze ...

...ogłoszenie upadłości jest możliwe wtedy, kiedy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że do głoszenia upadłości wystarczy, aby dłużnik opóźniał się nieznacznie z zapłoną pojedynczej wierzytelności. Przyjmuje się bowiem, że niewypłacalność stanowiąca podstawę ogłoszenia upadłości powinna mieć charakter trwały.

Dlatego sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli:

  • opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy,
  • suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika,
  • oddalenie wniosku nie spowoduje pokrzywdzenia wierzycieli,
  • zaprzestanie wykonywania zobowiązań nie ma charakteru trwałego.

Po drugie ...

... gdy zobowiązania dłużnika przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Z tym, że o ile ta pierwsza podstawa ogłoszenia upadłości znajduje zastawanie w stosunku do wszystkich podmiotów posiadających zdolność upadłościową, o tyle druga wyłącznie w stosunku do jednostek organizacyjnych:

  • nieposiadających osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną np. spółek jawnych.

Od momentu ogłoszenia upadłości dłużnik pozbawiony jest co prawda majątku, ale i balastu w postaci nadmiernych zobowiązań. Może on układać swoje życie od początku. Dla wielu to szansa na odmianę losu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.
Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama