Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek
REKLAMA
REKLAMA
Ryzyko strat
Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z perspektywą nieograniczonego zysku. Nie można jednak zapominać, że niesie za sobą także ryzyko powstania strat. W skrajnych przypadkach przybierają one takie rozmiary, że przedsiębiorca traci zdolność regulowania wcześniej zaciągniętych zobowiązań, popadając w stan niewypłacalności.
REKLAMA
Upadłość nie jedno ma oblicze
Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.
Istotą postępowania upadłościowego jest przeciwdziałanie trwałemu kryzysowi finansowemu, w jakim znalazło się przedsiębiorstwo, w jeden z 2 możliwych sposobów:
- poprzez upadłość prowadzącą do likwidacji przedsiębiorstwa – której celem jest rozdysponowanie majątku dłużnika pomiędzy wierzycieli pod nadzorem sądu,
- poprzez upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami – której celem jest sanacja przedsiębiorstwa dłużnika prowadząca do utrzymania jego bytu przy równoczesnym uzdrowieniu sytuacji finansowej.
Zobacz również: Prawo upadłościowe i naprawcze
Kto może upaść?
Możliwość ogłoszenia upadłości określonego podmiotu to tzw. zdolność upadłościowa. O tym kto ją posiada, rozstrzyga Pr.up.nap.
W tej grupie wymienić należy głównie przedsiębiorców bez względu na formę prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, w tym:
- osoby fizyczne działające na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
- wspólników spółek cywilnych,
- spółki prawa handlowego (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z o.o., akcyjna).
Zobacz również serwis: Spółki
Kiedy upadłość?
Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Powstaje pytanie, kiedy dłużnik popada w stan niewypłacalności?
Po pierwsze ...
...ogłoszenie upadłości jest możliwe wtedy, kiedy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że do głoszenia upadłości wystarczy, aby dłużnik opóźniał się nieznacznie z zapłoną pojedynczej wierzytelności. Przyjmuje się bowiem, że niewypłacalność stanowiąca podstawę ogłoszenia upadłości powinna mieć charakter trwały.
Dlatego sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli:
- opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy,
- suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika,
- oddalenie wniosku nie spowoduje pokrzywdzenia wierzycieli,
- zaprzestanie wykonywania zobowiązań nie ma charakteru trwałego.
Po drugie ...
... gdy zobowiązania dłużnika przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.
Z tym, że o ile ta pierwsza podstawa ogłoszenia upadłości znajduje zastawanie w stosunku do wszystkich podmiotów posiadających zdolność upadłościową, o tyle druga wyłącznie w stosunku do jednostek organizacyjnych:
- posiadających osobowość prawną (osób prawnych) np. spółki z o.o.,
- nieposiadających osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną np. spółek jawnych.
Od momentu ogłoszenia upadłości dłużnik pozbawiony jest co prawda majątku, ale i balastu w postaci nadmiernych zobowiązań. Może on układać swoje życie od początku. Dla wielu to szansa na odmianę losu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.