| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Windykacja > Upadłość > Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Bankructwo przez wielu kojarzone jest wyłącznie z życiową porażką, utratą pozycji społecznej oraz ciągnącymi się w nieskończoność problemami finansowymi. Warto jednak spojrzeć na ten problem z innej perspektywy i dostrzec w upadłości szansę na start od zera. Tym, którzy od lat są „pod kreską”, daje to nadzieję na nowy początek.

Ryzyko strat

Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z perspektywą nieograniczonego zysku. Nie można jednak zapominać, że niesie za sobą także ryzyko powstania strat. W skrajnych przypadkach przybierają one takie rozmiary, że przedsiębiorca traci zdolność regulowania wcześniej zaciągniętych zobowiązań, popadając w stan niewypłacalności.

Upadłość nie jedno ma oblicze

Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.

Istotą postępowania upadłościowego jest przeciwdziałanie trwałemu kryzysowi finansowemu, w jakim znalazło się przedsiębiorstwo, w jeden z 2 możliwych sposobów:

  • poprzez upadłość prowadzącą do likwidacji przedsiębiorstwa – której celem jest rozdysponowanie majątku dłużnika pomiędzy wierzycieli pod nadzorem sądu,
  • poprzez upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami – której celem jest sanacja przedsiębiorstwa dłużnika prowadząca do utrzymania jego bytu przy równoczesnym uzdrowieniu sytuacji finansowej.

Zobacz również: Prawo upadłościowe i naprawcze

Kto może upaść?

Możliwość ogłoszenia upadłości określonego podmiotu to tzw. zdolność upadłościowa. O tym kto ją posiada, rozstrzyga Pr.up.nap.

W tej grupie wymienić należy głównie przedsiębiorców bez względu na formę prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, w tym:

  • osoby fizyczne działające na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
  • wspólników spółek cywilnych,
  • spółki prawa handlowego (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z o.o., akcyjna).

Zobacz również serwis: Spółki

Kiedy upadłość?

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Powstaje pytanie, kiedy dłużnik popada w stan niewypłacalności?

Po pierwsze ...

...ogłoszenie upadłości jest możliwe wtedy, kiedy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że do głoszenia upadłości wystarczy, aby dłużnik opóźniał się nieznacznie z zapłoną pojedynczej wierzytelności. Przyjmuje się bowiem, że niewypłacalność stanowiąca podstawę ogłoszenia upadłości powinna mieć charakter trwały.

Dlatego sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli:

  • opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy,
  • suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika,
  • oddalenie wniosku nie spowoduje pokrzywdzenia wierzycieli,
  • zaprzestanie wykonywania zobowiązań nie ma charakteru trwałego.

Po drugie ...

... gdy zobowiązania dłużnika przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Z tym, że o ile ta pierwsza podstawa ogłoszenia upadłości znajduje zastawanie w stosunku do wszystkich podmiotów posiadających zdolność upadłościową, o tyle druga wyłącznie w stosunku do jednostek organizacyjnych:

  • nieposiadających osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną np. spółek jawnych.

Od momentu ogłoszenia upadłości dłużnik pozbawiony jest co prawda majątku, ale i balastu w postaci nadmiernych zobowiązań. Może on układać swoje życie od początku. Dla wielu to szansa na odmianę losu.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.
Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »