REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Rafał Mroczkowski Wspólnik w Kancelarii Prawnej Cyman i Wspólnicy sp.k.
Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.
Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.

REKLAMA

REKLAMA

Bankructwo przez wielu kojarzone jest wyłącznie z życiową porażką, utratą pozycji społecznej oraz ciągnącymi się w nieskończoność problemami finansowymi. Warto jednak spojrzeć na ten problem z innej perspektywy i dostrzec w upadłości szansę na start od zera. Tym, którzy od lat są „pod kreską”, daje to nadzieję na nowy początek.

Ryzyko strat

Podjęcie i prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z perspektywą nieograniczonego zysku. Nie można jednak zapominać, że niesie za sobą także ryzyko powstania strat. W skrajnych przypadkach przybierają one takie rozmiary, że przedsiębiorca traci zdolność regulowania wcześniej zaciągniętych zobowiązań, popadając w stan niewypłacalności.

REKLAMA

Upadłość nie jedno ma oblicze

Postępowanie upadłościowe zostało uregulowane w art. od 1 do 491 ustawy z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.

Istotą postępowania upadłościowego jest przeciwdziałanie trwałemu kryzysowi finansowemu, w jakim znalazło się przedsiębiorstwo, w jeden z 2 możliwych sposobów:

 • poprzez upadłość prowadzącą do likwidacji przedsiębiorstwa – której celem jest rozdysponowanie majątku dłużnika pomiędzy wierzycieli pod nadzorem sądu,
 • poprzez upadłość z możliwością zawarcia układu z wierzycielami – której celem jest sanacja przedsiębiorstwa dłużnika prowadząca do utrzymania jego bytu przy równoczesnym uzdrowieniu sytuacji finansowej.

Zobacz również: Prawo upadłościowe i naprawcze

Kto może upaść?

Możliwość ogłoszenia upadłości określonego podmiotu to tzw. zdolność upadłościowa. O tym kto ją posiada, rozstrzyga Pr.up.nap.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W tej grupie wymienić należy głównie przedsiębiorców bez względu na formę prowadzenia przez nich działalności gospodarczej, w tym:

 • osoby fizyczne działające na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej,
 • wspólników spółek cywilnych,
 • spółki prawa handlowego (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, z o.o., akcyjna).

Zobacz również serwis: Spółki

Kiedy upadłość?

Prawo upadłościowe i naprawcze przewiduje, że upadłość ogłasza się w stosunku do dłużnika, który stał się niewypłacalny. Powstaje pytanie, kiedy dłużnik popada w stan niewypłacalności?

Po pierwsze ...

...ogłoszenie upadłości jest możliwe wtedy, kiedy nie wykonuje swoich wymagalnych zobowiązań. Nie oznacza to jednak, że do głoszenia upadłości wystarczy, aby dłużnik opóźniał się nieznacznie z zapłoną pojedynczej wierzytelności. Przyjmuje się bowiem, że niewypłacalność stanowiąca podstawę ogłoszenia upadłości powinna mieć charakter trwały.

Dlatego sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli:

 • opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza 3 miesięcy,
 • suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika,
 • oddalenie wniosku nie spowoduje pokrzywdzenia wierzycieli,
 • zaprzestanie wykonywania zobowiązań nie ma charakteru trwałego.

Po drugie ...

... gdy zobowiązania dłużnika przekroczą wartość jego majątku, nawet wówczas, gdy na bieżąco te zobowiązania wykonuje.

Z tym, że o ile ta pierwsza podstawa ogłoszenia upadłości znajduje zastawanie w stosunku do wszystkich podmiotów posiadających zdolność upadłościową, o tyle druga wyłącznie w stosunku do jednostek organizacyjnych:

 • nieposiadających osobowości prawnej, której ustawa przyznaje zdolność prawną np. spółek jawnych.

Od momentu ogłoszenia upadłości dłużnik pozbawiony jest co prawda majątku, ale i balastu w postaci nadmiernych zobowiązań. Może on układać swoje życie od początku. Dla wielu to szansa na odmianę losu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA