reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Pobyt i praca na Ukrainie – ogólne zasady legalizacji

Pobyt i praca na Ukrainie – ogólne zasady legalizacji

Każdy, kto chociaż raz przekroczył polsko-ukraińską granicę musiał wypełnić kartę migracyjną i pamiętać o wielu innych przepisach, bez których poruszanie się po Ukrainie nie jest możliwe. Aby uniknąć nieporozumień z ukraińskimi władzami z powodu przekroczenia zasad przebywania i legalizacji pracy w tym kraju wystarczy pamiętać o głównych kwestiach.

Planując działalność gospodarczą na rynku ukraińskim trzeba pamiętać, że w tym kraju obowiązują inne niż w Unii Europejskiej zasady przekroczenia granicy. Niezależnie od celu przyjazdu na Ukrainę przedsiębiorca musi okazać paszport i wypełnić kartę migracyjną, która jest wydawana przy wjeździe na terytorium tego kraju.

Należy pamiętać, że kartę migracyjną trzeba przechowywać przez cały okres pobytu na Ukrainie i okazać wraz z paszportem przy wyjeździe.

Na mocy umowy między rządem Polski a Ukrainy o zasadach ruchu osobowego z dnia 30 lipca 2003 roku (M.P. z 2003 r., nr 56 poz. 878, z późn. zm.) Polacy mogą przebywać na terytorium tego kraju bez konieczności posiadania wizy do 90 dni w ciągu 180 dni (z możliwością pobytu kolejnych 90 dni w okresie w okresie 180 dni). Ten termin jest liczony od dnia pierwszego wjazdu na Ukrainę.

Zobacz: Jakie są wady i zalety upadłości układowej?

Z kolei jeśli obywatel Polski zamierza podjąć w tym kraju pracę w przedstawicielstwach firm polskich, to w celu legalizacji pobytu i zatrudnienia konieczne jest uzyskanie właściwej wizy pobytowej. 

Kary za nielegalne przebywanie

W przypadku przekroczenia terminu pobytu lub podjęcia pracy bez odpowiednich dokumentów, braku rejestracji na granicy lub braku przedłużenia pobytu, obywatelowi Polski grozi kara od 20 do 40 minimalnych dochodów niepodlegających opodatkowaniu. Grozi to także zakazem wjazdu na terytorium Ukrainy do pięciu lat. A w przypadku wydalenia tej osoby pracodawca zostanie obciążony związanymi z tym kosztami.

Ponadto, osoby pełniące funkcje kierownicze w firmie, która zatrudnia nielegalnie pracowników z Polski i umożliwia im nielegalne przebywanie w tym kraju mogą ponieść karę administracyjną w wysokości 100-200 minimalnych dochodów nie podlegających opodatkowaniu.

Zobacz: Kim jest upoważniony przedsiębiorca AEO

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pobyt i praca na Ukrainie – ogólne zasady legalizacji
Pobyt i praca na Ukrainie – ogólne zasady legalizacji

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marek Pasiński

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama