| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Czy wspólnik może wynająć spółce jawnej lokal?

Czy wspólnik może wynająć spółce jawnej lokal?

Gdy wspólnik jest właścicielem nieruchomości, wynajęcie jej spółce może wydawać się dobrym i uzasadniony ekonomicznie pomysłem, ale czy prawo zawsze zezwala na dokonanie takiej czynności?

Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, o czym stanowi art. 659 § 1 Kodeksu cywilnego. Spółka jawną jest spółką osobową i w świetle postanowień zawartych w art. 8 § 1 kodeksu spółek handlowych może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Dodatkowo spółka jawna posiada odrębny od jej wspólników majątek i działa pod własną firmą jako osobny podmiot prawa. Uwzględniając powyższe można zaryzykować stwierdzenie, że spółka jawna ma także prawo być stroną umowy najmu lokalu i nie ma przeszkód aby jeden ze wspólników użyczył lub wynajął tej spółce na przykład część swojego budynku mieszkalnego z przeznaczeniem na biuro, w którym będzie wykonywał pracę na rzecz spółki. Komplikacje pojawiają się w przypadku gdy drugą stroną umowy jest wspólnik.

Kiedy wspólnik zawierający umowę będzie traktowany jako osoba trzecia?

Jeżeli wspólnik zawiera umowę najmu ze spółką, będzie traktowany jak osoba trzecia. Jeżeli wspólnik ten ma prawo reprezentowania spółki - nie powinien w tym przypadku występować w imieniu spółki – w takim bowiem przypadku zarówno za wspólnika, jak i osoba występująca w imieniu spółki będzie działała ta sama osoba.

Porównaj: Jak wypowiedzieć umowę najmu?

Choć nie ma jednoznacznego stanowiska, że w przypadku umowy zawieranej zarówno w imieniu spółki jak i w imieniu wspólnika - gdy działa ta sama osoba zawarta umowa jest umową nieważną, to ze względów praktycznych lepiej nie dopuszczać do takich sytuacji.

Kiedy zawarcie umowy ze spółką może być niekorzystne?

Choć, jak wskazano powyżej, dokonywanie czynności prawnych pomiędzy wspólnikiem a spółką jawną jest dopuszczalne, to jednak fakt, iż stroną umowy jest wspólnik ma także pewne znaczenie w przypadku dochodzenia przez wspólnika wykonania takiej umowy, np. zapłaty przez spółkę zaległej należności z tytułu ceny sprzedaży. Za dług spółki jest bowiem odpowiedzialny, także i ten wspólnik, który zarazem jest wierzycielem dochodzonej kwoty, a to dlatego, że każdy wspólnik odpowiada za zobowiązania spółki solidarnie z pozostałymi wspólnikami i spółką. W konsekwencji wspólnik - wierzyciel spółki będzie mógł dochodzić od spółki kwoty należności pomniejszonej proporcjonalnie o swój udział w stratach spółki.

Polecamy wzory Umów najmu

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli wspólnik zawiera umowę najmu ze spółką, będzie traktowany jak osoba trzecia.
Jeżeli wspólnik zawiera umowę najmu ze spółką, będzie traktowany jak osoba trzecia.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GSW Legal Grabarek, Szalc i Wspólnicy Sp.k.

Warszawska kancelaria prawna założona w 2011 roku, będąca członkiem międzynarodowej firmy prawniczej GRATA International.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »