REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jaka jest różnica między zadatkiem a zaliczką?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Do zaliczki nie stosuje zasad dotyczących przepadku zadatku lub obowiązku jego zwrotu w podwójnej wysokości, a strona dająca zaliczkę w razie rozwiązania umowy może skutecznie domagać się jej zwrotu.
Do zaliczki nie stosuje zasad dotyczących przepadku zadatku lub obowiązku jego zwrotu w podwójnej wysokości, a strona dająca zaliczkę w razie rozwiązania umowy może skutecznie domagać się jej zwrotu.

REKLAMA

REKLAMA

Niejednokrotnie zdarza się, że zawierając umowę jedna ze stron umowy wręcza drugiej stronie określoną kwotę, będącą częścią wynagrodzenia (w praktyce jest to najczęściej 10 % ceny). Kwota wręczana drugiej stronie stanowi niejako “zapewnienie”, że kontrahent nie wycofa się z umowy. Częstokroć wręczaną kwotę określa się zaliczką lub wymiennie zadatkiem. Jednak to duży błąd!

Prawo rozróżnia te dwie instytucje a z każdą z nich wiąże zupełnie inne skutki. Często skutki te mogą okazać się zgubne dla stron, zwłaszcza wtedy gdy sprawa trafi do sądu.

REKLAMA

Zadatek 

Aby można było stwierdzić, że kwota dawana przy zawarciu umowy stanowi zadatek, należy to dokładnie zastrzec w umowie. W braku takiego zastrzeżenia, kwota ta będzie w świetle prawa uznana za zaliczkę.

Strona A wręczyła stronie B kwotę X tytułem zadatku. W zakresie nieuregulowanym w niniejszej umowie, do zadatku zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego.

Zaliczka

W przypadku, gdy strony nie zastrzegą w umowie, że kwota dawana przez jedną ze stron, przy zawieraniu umowy, jest zadatkiem, uznaje się, że kwota ta stanowi zaliczkę.

Skutki związane z wręczeniem zadatku 

Jeżeli strony zastrzegły w umowie zadatek i sprawy tej samodzielnie nie uregulowały (jak w przykładzie powyżej) zastosowanie znajdą poniższe zasady określone w Kodeksie Cywilnym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Porównaj Czy każdą umowę należy zawierać na piśmie?

Co gdy otrzymałeś zadatek

Jeżeli strony umowy same nie postanowią inaczej lub gdy nie wynika to ze zwyczaju, zadatek dawany przy zawarciu umowy oznacza, że w razie niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić i otrzymany zadatek zachować.

Co gdy dałeś zadatek

W razie gdy sam wręczyłeś zadatek, a druga strona nie wykonuje umowy możesz wystąpić z żądaniem sumy dwukrotnie wyższej. Takie żądanie można zgłosić jedynie w braku odmiennego zastrzeżenia umownego albo zwyczaju.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Co się dzieje gdy umowa ulega rozwiązaniu?

Inna sytuacja powstaje gdy umowa ulega rozwiązaniu. W takim przypadku strona, która otrzymała zadatek powinna zwrócić go. Odpada także obowiązek drugiej strony do zapłaty sumy dwukrotnie wyższej. Takie same skutki powstają w przypadku, gdy niewykonanie umowy nastąpiło wskutek okoliczności, za które żadna ze stron nie ponosi odpowiedzialności albo za które odpowiedzialność ponoszą obie strony.

Skutki związane z wręczeniem zaliczki

Zupełnie inne są skutki wręczenia zaliczki. Ta bowiem podlega jedynie zaliczeniu na poczet należnego świadczenia. Zaliczka w razie niewykonania umowy podlega zwrotowi.

Do zaliczki nie stosuje zasad dotyczących przepadku zadatku lub obowiązku jego zwrotu w podwójnej wysokości, a strona dająca zaliczkę w razie rozwiązania umowy może skutecznie domagać się jej zwrotu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

REKLAMA

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

REKLAMA

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

REKLAMA