Czym umowa zlecenia różni się od umowy o dzieło?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa zlecenia
Istotą umowy zlecenia jest wykonanie lub wykonywanie przez przyjmującego zlecenie określonej czynności prawnej lub faktycznej dla dającego zlecenie.
REKLAMA
Umowa o dzieło
W umowie o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a strona zamawiająca do zapłaty wynagrodzenia.
Zobacz: Jakie są prawa podwykonawcy przy umowie o roboty budowlane?
RÓŻNICE MIĘDZY OBYDWOMA UMOWAMI
1. Odpłatność
Umowa o dzieło jest umową odpłatną. Znaczy to tyle, że przyjmującemu zamówienie za wykonane dzieło zawsze należy się wynagrodzenie. Inaczej uregulowana jest w kodeksie cywilnym kwestia płatności przy umowie zlecenia. Umowa ta może być zarówno odpłatna jak i nieodpłatna. Zależy to wyłącznie od woli stron.
Umowa o dzieło jest zawsze odpłatna, umowa zlecenia nie musi być odpłatna
2. Rezultat czy staranność
Umowa o dzieło to tzw. umowa rezultatu, umowa zlecenia jest natomiast tzw. umową należytego starania.
Umowa o dzieło różni się od umowy zlecenia koniecznością uzyskania rezultatu, którym jest dzieło. Umowa zlecenia z kolei jest umową nakierowaną na podjęcie działań i dokonywanie określonych czynności przez biorącego zlecenie.
Przy umowie o dzieło wynagrodzenie należy się w zasadzie za osiągnięty rezultat (wykonane dzieło), a nie za samo wykonywanie określonych czynności, jak przy umowie zlecenia
3. Składki ZUS
Zasadnicza różnica między umowami zlecenia i o dzieło w zakresie obowiązków wobec ZUS polega na tym, że zleceniobiorcy co do zasady objęci są obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Natomiast osoby wykonujące dzieło - nie. W konsekwencji tak samo jest ze składkami na obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne.
Więcej na temat odprowadzania składek czytaj w Poradach eksperta
4. Osobiste wykonywanie
Zarówno przyjmujący zamówienie jak i zleceniobiorca jest związany warunkami umowy o dzieło (zlecenia), ale nie podlega poleceniom zlecającego wykonanie dzieła (zleceniodawcy) co do miejsca i sposobu jego wykonania.
REKLAMA
Przyjmujący nie ma obowiązku wykonywania dzieła samodzielnie. Dzieło może wykonać w zastępstwie inna osoba. Zależy to wyłącznie od uznania przyjmującego zamówcie. Przyjmujący powinien jednak osobiście kierować osobami, którym polecił wykonywanie dzieła i odpowiada za nie.
Inaczej rzecz się ma w wypadku umowy zlecenia. Co do zasady zlecenie musi osobiście wykonywać osobiście. Strony umowy mogą jednak zapisać w umowie, że osoba wykonująca zlecenie (zleceniobiorca) będzie mogła powierzyć wykonywanie czynności osobie trzeciej (substytutowi). W wypadku braku takiego zastrzeżenia w umowie zleceniobiorca będzie musiał osobiście wykonywać zlecenie.
Przyjmujący zamówienie na dzieło nie musi samemu wykonywać dzieła, zleceniobiorca co do zasady sam musi dokonywać zleconych mu czynność
5. Koszty uzyskania
Przy opodatkowaniu umów zlecenia lub o dzieło pojawia się możliwość obniżenia podstawy opodatkowania o tzw. zryczałtowane koszty uzyskania przychodu. Prawo podatkowe pozwala zastosować dwie stawki: 20% i 50%.
W praktyce wykształcił się zwyczaj automatycznego kwalifikowania umów. Umowa zlecenia- 20% kosztów uzyskania przychodów, umowa o dzieło- 50 % kosztów uzyskania przychodów.
Ten podział jest fałszywy.
W życiu codziennym równie częste są umowy zlecenia, dla których właściwa jest 50% stawki zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów co i umowy o dzieło, gdzie wykonawcy przysługuje jedynie prawo do kosztów zryczałtowanych w wysokości 20 proc.
WZÓR UMOWY O DZIEŁO
WZÓR UMOWY ZLECENIA
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.