Kto może ustanowić prokurenta?
REKLAMA
REKLAMA
Przedsiębiorcy z Rejestru Przedsiębiorców KRS
Kodeks cywilny w art. 109 (1) stanowi, że prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokura, w odróżnieniu od pełnomocnika podlega ujawnieniu w rejestrze. Nie budzi żadnych wątpliwości, że za rejestr przedsiębiorców uznaje się rejestr przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) gdzie wpisowi podlegają:
REKLAMA
- spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), spółki kapitałowe (spółka z o. o. i spółka akcyjna), oraz inne podmioty, które zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym, podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców (np. spółdzielnie, spółdzielnie europejskie, spółki europejskiej, przedsiębiorstwa państwowe, oddziały przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium RP), a także
- inne osoby prawne, które podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli tylko wykonują one działalność gospodarczą.
Przeczytaj także: Z którą umową do notariusza?
Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegające wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej
REKLAMA
Dotychczasowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie udzielały jednoznacznej odpowiedzi w kwestii prokury przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, dlatego spornym było czy prokury może udzielić także przedsiębiorca, który podlega wpisowi do prowadzonej przez gminę Ewidencji Działalności Gospodarczej. Obecnie ustawa także nie mówi o wpisie do EDG prokurenta, a jedynie o stałym pełnomocniku.
Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji powinien zawierać między innymi dane stałego pełnomocnika, uprawnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, o ile przedsiębiorca udzielił takiego pełnomocnictwa.
Zatem uznać należy, że w przypadku przedsiębiorców, którzy wpisywani są do EDG sytuacja nadal nie jest do końca jasna, bowiem z jednej strony Kodeks cywilny pozwala na udzielenie prokury przedsiębiorcy podlegającego wpisowi do rejestru przedsiębiorców, z drugiej zaś strony przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, rozróżniają rejestr przedsiębiorców (mówiąc w tym przypadku o rejestrze przedsiębiorców KRS) i Ewidencję Działalności Gospodarczej, określając, że do EDG wpisowi podlega stały pełnomocnik przedsiębiorcy, o ile przedsiębiorca takiego ustanowił.
Polecamy serwis Mała firma
Stowarzyszenie wpisane do KRS do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych oraz publicznych publicznych zakładów opieki zdrowotnej ustanowiło stałego pełnomocnika do prowadzenia swoich spraw obejmujące umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych. Czy pełnomocnik podlega zgłoszeniu do KRS?
Nie. w przypadku gdy stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, prokura nie może być ustanowiona. Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą, podlegając także wpisowi do rejestru przedsiębiorców KRS może ustanowić prokurenta. W przypadku gdy ustanowiony został prokurent do wniosku o wpis dołącza się uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu, wzory podpisów prokurenta.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.