REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może ustanowić prokurenta?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Jacy przedsiębiorcy mogą ustanowić prokurę?
Jacy przedsiębiorcy mogą ustanowić prokurę?

REKLAMA

REKLAMA

Prokura to rodzaj pełnomocnictwa, którego udzielić może wyłącznie przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Tak stanowi Kodeks cywilny. Kogo jednak należy uznać za przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców? Czy chodzi tu zarówno o przedsiębiorców, którzy podlegają wpisowi do KRS jak i o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które to z kolei wpisywane są do Ewidencji Działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy z Rejestru Przedsiębiorców KRS

Kodeks cywilny w art. 109 (1) stanowi, że prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokura, w odróżnieniu od pełnomocnika podlega ujawnieniu w rejestrze. Nie budzi żadnych wątpliwości, że za rejestr przedsiębiorców uznaje się rejestr przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) gdzie wpisowi podlegają:

REKLAMA

  • spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), spółki kapitałowe (spółka z o. o. i spółka akcyjna), oraz inne podmioty, które zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym, podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców (np. spółdzielnie, spółdzielnie europejskie, spółki europejskiej, przedsiębiorstwa państwowe, oddziały przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium RP), a także
  • inne osoby prawne, które podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli tylko wykonują one działalność gospodarczą.

Przeczytaj także: Z którą umową do notariusza?

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegające wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej

REKLAMA

Dotychczasowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie udzielały jednoznacznej odpowiedzi w kwestii prokury przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, dlatego spornym było czy prokury może udzielić także przedsiębiorca, który podlega wpisowi do prowadzonej przez gminę Ewidencji Działalności Gospodarczej. Obecnie ustawa także nie mówi o wpisie do EDG prokurenta, a jedynie o stałym pełnomocniku.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji powinien zawierać między innymi dane stałego pełnomocnika, uprawnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, o ile przedsiębiorca udzielił takiego pełnomocnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem uznać należy, że w przypadku przedsiębiorców, którzy wpisywani są do EDG sytuacja nadal nie jest do końca jasna, bowiem z jednej strony Kodeks cywilny pozwala na udzielenie prokury przedsiębiorcy podlegającego wpisowi do rejestru przedsiębiorców, z drugiej zaś strony przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, rozróżniają rejestr przedsiębiorców (mówiąc w tym przypadku o rejestrze przedsiębiorców KRS) i Ewidencję Działalności Gospodarczej, określając, że do EDG wpisowi podlega stały pełnomocnik przedsiębiorcy, o ile przedsiębiorca takiego ustanowił.

Polecamy serwis Mała firma

Stowarzyszenie wpisane do KRS do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych oraz publicznych publicznych zakładów opieki zdrowotnej ustanowiło stałego pełnomocnika do prowadzenia swoich spraw obejmujące umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych. Czy pełnomocnik podlega zgłoszeniu do KRS?
Nie. w przypadku gdy stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, prokura nie może być ustanowiona. Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą, podlegając także wpisowi do rejestru przedsiębiorców KRS może ustanowić prokurenta. W przypadku gdy ustanowiony został prokurent do wniosku o wpis dołącza się uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu, wzory podpisów prokurenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA