REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto może ustanowić prokurenta?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Jacy przedsiębiorcy mogą ustanowić prokurę?
Jacy przedsiębiorcy mogą ustanowić prokurę?

REKLAMA

REKLAMA

Prokura to rodzaj pełnomocnictwa, którego udzielić może wyłącznie przedsiębiorca podlegający obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Tak stanowi Kodeks cywilny. Kogo jednak należy uznać za przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców? Czy chodzi tu zarówno o przedsiębiorców, którzy podlegają wpisowi do KRS jak i o osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które to z kolei wpisywane są do Ewidencji Działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy z Rejestru Przedsiębiorców KRS

Kodeks cywilny w art. 109 (1) stanowi, że prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców. Prokura, w odróżnieniu od pełnomocnika podlega ujawnieniu w rejestrze. Nie budzi żadnych wątpliwości, że za rejestr przedsiębiorców uznaje się rejestr przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) gdzie wpisowi podlegają:

REKLAMA

 • spółki osobowe (jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna), spółki kapitałowe (spółka z o. o. i spółka akcyjna), oraz inne podmioty, które zgodnie z ustawą o Krajowym Rejestrze Sądowym, podlegają wpisowi do rejestru przedsiębiorców (np. spółdzielnie, spółdzielnie europejskie, spółki europejskiej, przedsiębiorstwa państwowe, oddziały przedsiębiorców zagranicznych działających na terytorium RP), a także
 • inne osoby prawne, które podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jeżeli tylko wykonują one działalność gospodarczą.

Przeczytaj także: Z którą umową do notariusza?

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą podlegające wpisowi do Ewidencji Działalności Gospodarczej

REKLAMA

Dotychczasowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie udzielały jednoznacznej odpowiedzi w kwestii prokury przedsiębiorców będących osobami fizycznymi, dlatego spornym było czy prokury może udzielić także przedsiębiorca, który podlega wpisowi do prowadzonej przez gminę Ewidencji Działalności Gospodarczej. Obecnie ustawa także nie mówi o wpisie do EDG prokurenta, a jedynie o stałym pełnomocniku.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wniosek o dokonanie wpisu do ewidencji powinien zawierać między innymi dane stałego pełnomocnika, uprawnionego do prowadzenia spraw przedsiębiorcy, o ile przedsiębiorca udzielił takiego pełnomocnictwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zatem uznać należy, że w przypadku przedsiębiorców, którzy wpisywani są do EDG sytuacja nadal nie jest do końca jasna, bowiem z jednej strony Kodeks cywilny pozwala na udzielenie prokury przedsiębiorcy podlegającego wpisowi do rejestru przedsiębiorców, z drugiej zaś strony przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, rozróżniają rejestr przedsiębiorców (mówiąc w tym przypadku o rejestrze przedsiębiorców KRS) i Ewidencję Działalności Gospodarczej, określając, że do EDG wpisowi podlega stały pełnomocnik przedsiębiorcy, o ile przedsiębiorca takiego ustanowił.

Polecamy serwis Mała firma

Stowarzyszenie wpisane do KRS do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych oraz publicznych publicznych zakładów opieki zdrowotnej ustanowiło stałego pełnomocnika do prowadzenia swoich spraw obejmujące umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych. Czy pełnomocnik podlega zgłoszeniu do KRS?
Nie. w przypadku gdy stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej, prokura nie może być ustanowiona. Stowarzyszenie prowadzące działalność gospodarczą, podlegając także wpisowi do rejestru przedsiębiorców KRS może ustanowić prokurenta. W przypadku gdy ustanowiony został prokurent do wniosku o wpis dołącza się uwierzytelnione notarialnie albo złożone przed sędzią lub upoważnionym pracownikiem sądu, wzory podpisów prokurenta.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA