Jak udzielić pełnomocnictwa szczególnego?
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
REKLAMA
Wśród rodzajów pełnomocnictwa wskazać możemy:
- pełnomocnictwo ogólne, które swym zakresem obejmuje ono umocowanie do czynności określanych mianem zwykłego zarządu, wymaga ono formy pisemnej pod sankcją nieważności; dokonanie czynności przekraczających czynności zwykłego zarządu wymaga pełnomocnictwa szczególnego lub rodzajowego;
- pełnomocnictwo rodzajowe obejmujące jedynie określoną kategorię czynności prawnych, do dokonania których umocowany będzie pełnomocnik i niedopuszczalne w zakresie tych czynności podlegających pełnomocnictwu szczególnemu;
- pełnomocnictwo do poszczególnych czynności dotyczące indywidualnie oznaczonej czynności prawnej np. do sprzedaży nieruchomości;
- prokurę, czyli pełnomocnictwo udzielane przez przedsiębiorcę.
Pełnomocnictwem szczególnym jest pełnomocnictwo do poszczególnych czynności. W praktyce pojawia się ono stosunkowo często w obrocie nieruchomościami, a także podczas postępowania procesowego (wniesienie apelacji).
Zobacz: Pobierz wzór pełnomocnictwa szczególnego
Udzielenie pełnomocnictwa szczególnego powinno zawierać takie elementy jak:
- oznaczenie daty;
- oznaczenie mocodawcy, wraz ze wskazaniem jego miejsca zamieszkania, imienia i nazwiska;
- oznaczenie pełnomocnika, wraz ze wskazaniem jego miejsca zamieszkania, imienia i nazwiska;
- oświadczenie mocodawcy o udzieleniu pełnomocnictwa;
- oznaczenie czynności, do dokonania której pełnomocnictwo jest udzielane;
- podpis mocodawcy.
Nie wszystkie z wyżej wymienionych elementów są koniecznie, jednakże ich zawarcie wpływa na poprawę bezpieczeństwa obrotu.
Polecamy serwis Spółki
REKLAMA
Podczas udzielania pełnomocnictwa szczególne należy pamiętać, iż czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego oraz o tym, że ustanowienie przez mocodawcę kilku pełnomocników z takim samym zakresem umocowania powoduje, że każdy z nich jest uprawniony do samodzielnego działania. Takie samo rozwiązanie odnosi się do pełnomocników ustanowionych dla mocodawcy przez innego pełnomocnika.
Wygaśnięcie pełnomocnictwa szczególnego następuje na skutek zarówno spełnienia się czynności wskazanych w treści umocowania (np. sprzedaż samochodu, sprzedaż nieruchomości itp.), a także na skutek śmierci pełnomocnika lub mocodawcy, z powodu odwołania pełnomocnictwa, a także utraty zdolności do czynności prawnych przez pełnomocnika.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.