REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pracownik na wyłączność?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia czy też obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody pracodawcy, jeżeli takie ograniczenie nie są uzasadnione są obowiązkiem dbałości pracownika o zakład pracy, mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem i nieważne.
Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia czy też obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody pracodawcy, jeżeli takie ograniczenie nie są uzasadnione są obowiązkiem dbałości pracownika o zakład pracy, mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem i nieważne.

REKLAMA

REKLAMA

Firma może podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. W pewnych przypadkach umowa taka może ograniczyć jakąkolwiek inną zawodowa działalność pracownika.

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem na piśmie pod rygorem nieważności odrębną umowę o zakazie konkurencji. W umowie o zakazie konkurencji określa się zakres, w jakim pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zawarcie takiej umowy daje pracodawcy dodatkowe uprawnienia. Jeżeli bowiem pracodawca poniesie szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji jaki został przewidziany w umowie, będzie mógł skutecznie dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.

REKLAMA

Czy można pracownikowi zakazać działalności, która nie jest konkurencyjna?

Ograniczenie pracownikowi możliwości dodatkowego zatrudnienia może dotyczyć tylko wykonywania działalności na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną wobec firmy. Dalej idące postanowienia umowne, jeżeli zostaną uznane za obejście ustawy będą nieważne. Jednak, jeżeli pracodawca wprowadzi do umowy o pracę zastrzeżenie i wykaże, że podjęcie przez pracownika innej niż u konkurencji dodatkowej pracy, wpłynie niekorzystnie na firmę i będzie stanowiło naruszenie obowiązku pracownika dbałości o zakład pracy, to również takie ograniczenie w stosunku do pracownika będzie dopuszczalne.

Pobierz wzór umowy o zakazie konkurencji >>

Kiedy firma może domagać się niepodejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia?

REKLAMA

Obowiązek dbałości pracownika o dobro zakładu pracy przewiduje art. 100 par. 2 Kodeksu pracy. W rozumieniu firmy dbałość o jej dobro może polegać między innymi na zakazie podejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia. Czy takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne? Warto pamiętać, że wprowadzenie pracownikowi zakazu dodatkowego zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej czy też wymogu uzyskania zgody pracodawcy na dodatkowe zatrudnienie jest możliwe, jeżeli takie postępowanie uzasadnia ustawowy obowiązek pracownika dbałości o dobro zakładu pracy.

Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia czy też obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody pracodawcy, jeżeli takie ograniczenie nie są uzasadnione są obowiązkiem dbałości pracownika o zakład pracy, mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem i nieważne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy

Pracownik firmy zajmującej się produkcja mebli postanowił założyć własną działalność gospodarczą w zakresie innej niekonkurencyjnej działalności - usług remontowych. Podjęcie przez pracownika dodatkowej pracy fizycznej z pewnością wymagać będzie od niego większego wysiłku fizycznego. Zadania pracownika zatrudnionego w firmie zajmującej się produkcja mebli wymagają przede wszystkim odpowiedniej kondycji fizycznej, której osiągnięcie nie jest możliwe bez odpowiedniego odpoczynku. Dodatkowa działalność pracownika może, zatem niekorzystnie wpłynąć na kondycję pracownika a tym samym kondycję firmy, dla której pracuje. Takie działanie pracownika, mimo iż nie związane z prowadzeniem działalności konkurencyjnej może negatywnie odbić się na firmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

REKLAMA

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

Analiza wpływu ryzyka jako narzędzie zarządzania kryzysowego w firmach produkcyjnych [Poradnik]

Firmy produkcyjne, które operują złożonymi procesami, zaawansowanymi technologiami oraz różnorodnymi materiałami, są szczególnie narażone na ryzyko wystąpienia kryzysu. Analiza wpływu ryzyka (ang. Risk Impact Analysis) jest narzędziem, które pozwala firmom oszacować, jakie skutki dla organizacji mogą mieć określone zdarzenia i podjąć kroki w celu ich minimalizacji. Jak firmy produkcyjne mogą wykorzystać to narzędzie, aby skuteczniej zarządzać kryzysami?

REKLAMA

Współpraca z agencją SEO - przewodnik

Jak wygląda współpraca z agencją SEO? Co obejmuje? Jak jest rozliczana? Oto przewodnik.

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie?

ZUS: 717 wniosków o świadczenie interwencyjne. ZUS wypłacił do tej pory ponad 31 mln 350 tys. zł z tego tytułu. Jak i gdzie złożyć wniosek o świadczenie interwencyjne? Kto może ubiegać się o świadczenie interwencyjne? 

REKLAMA