REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pracownik na wyłączność?

Monika Serwatka
Aplikantka radcowska
Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia czy też obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody pracodawcy, jeżeli takie ograniczenie nie są uzasadnione są obowiązkiem dbałości pracownika o zakład pracy, mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem i nieważne.
Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia czy też obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody pracodawcy, jeżeli takie ograniczenie nie są uzasadnione są obowiązkiem dbałości pracownika o zakład pracy, mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem i nieważne.

REKLAMA

REKLAMA

Firma może podpisać z pracownikiem umowę o zakazie konkurencji. W pewnych przypadkach umowa taka może ograniczyć jakąkolwiek inną zawodowa działalność pracownika.

Pracodawca może zawrzeć z pracownikiem na piśmie pod rygorem nieważności odrębną umowę o zakazie konkurencji. W umowie o zakazie konkurencji określa się zakres, w jakim pracownik nie może prowadzić działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy ani też świadczyć pracy w ramach stosunku pracy lub na innej podstawie na rzecz podmiotu prowadzącego taką działalność. Zawarcie takiej umowy daje pracodawcy dodatkowe uprawnienia. Jeżeli bowiem pracodawca poniesie szkodę wskutek naruszenia przez pracownika zakazu konkurencji jaki został przewidziany w umowie, będzie mógł skutecznie dochodzić od pracownika wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach Kodeksu pracy.

REKLAMA

Czy można pracownikowi zakazać działalności, która nie jest konkurencyjna?

Ograniczenie pracownikowi możliwości dodatkowego zatrudnienia może dotyczyć tylko wykonywania działalności na rzecz podmiotu prowadzącego działalność konkurencyjną wobec firmy. Dalej idące postanowienia umowne, jeżeli zostaną uznane za obejście ustawy będą nieważne. Jednak, jeżeli pracodawca wprowadzi do umowy o pracę zastrzeżenie i wykaże, że podjęcie przez pracownika innej niż u konkurencji dodatkowej pracy, wpłynie niekorzystnie na firmę i będzie stanowiło naruszenie obowiązku pracownika dbałości o zakład pracy, to również takie ograniczenie w stosunku do pracownika będzie dopuszczalne.

Pobierz wzór umowy o zakazie konkurencji >>

Kiedy firma może domagać się niepodejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia?

REKLAMA

Obowiązek dbałości pracownika o dobro zakładu pracy przewiduje art. 100 par. 2 Kodeksu pracy. W rozumieniu firmy dbałość o jej dobro może polegać między innymi na zakazie podejmowania przez pracownika dodatkowego zatrudnienia. Czy takie rozwiązanie jest prawnie dopuszczalne? Warto pamiętać, że wprowadzenie pracownikowi zakazu dodatkowego zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej czy też wymogu uzyskania zgody pracodawcy na dodatkowe zatrudnienie jest możliwe, jeżeli takie postępowanie uzasadnia ustawowy obowiązek pracownika dbałości o dobro zakładu pracy.

Wprowadzenie w umowie o pracę zakazu podejmowania dodatkowego zatrudnienia czy też obowiązku uzyskania wcześniejszej zgody pracodawcy, jeżeli takie ograniczenie nie są uzasadnione są obowiązkiem dbałości pracownika o zakład pracy, mogą zostać uznane za sprzeczne z prawem i nieważne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Umowy

Pracownik firmy zajmującej się produkcja mebli postanowił założyć własną działalność gospodarczą w zakresie innej niekonkurencyjnej działalności - usług remontowych. Podjęcie przez pracownika dodatkowej pracy fizycznej z pewnością wymagać będzie od niego większego wysiłku fizycznego. Zadania pracownika zatrudnionego w firmie zajmującej się produkcja mebli wymagają przede wszystkim odpowiedniej kondycji fizycznej, której osiągnięcie nie jest możliwe bez odpowiedniego odpoczynku. Dodatkowa działalność pracownika może, zatem niekorzystnie wpłynąć na kondycję pracownika a tym samym kondycję firmy, dla której pracuje. Takie działanie pracownika, mimo iż nie związane z prowadzeniem działalności konkurencyjnej może negatywnie odbić się na firmie.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Prowadzisz e-commerce? Pozbądź się poniedziałkowego chaosu i poznaj Weekendowe Nadania!
Uniknij poniedziałkowego chaosu w magazynie! Weekendowe Nadania to innowacyjne rozwiązanie, które usprawni logistykę Twojego e-commerce. Dowiedz się, jak szybciej realizować zamówienia, zwiększyć satysfakcję klientów i zyskać przewagę nad konkurencją. Sprawdź, jak to działa!
Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych

Nastroje w branży rolnej - znowu w dół. [Raport] Polskiej Izby Gospodarczej Maszyn i Urządzeń Rolniczych. Rolnicy wziąć ograniczają swoje inwestycje. Zmalał odsetek przedsiębiorców, którzy przewidują poprawę koniunktury w branży

Indeks Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki [odczyt II]: firmy nieprzygotowane na redukcję śladu węglowego, choć odczuwane wsparcie ze strony państwa rośnie

W pierwszym półroczu 2024 r. dekarbonizacja i ochrona środowiska miały rosnące znaczenie w działalności przedsiębiorstw – to wniosek z drugiego odczytu Indeksu Dekarbonizacji Polskiej Gospodarki. Drugi odczyt wskaźnika wskazuje wartość 61 pkt., gdzie 50 pkt. to wynik neutralny, powyżej 50 - pozytywny, a poniżej 50 - negatywny –  i w stosunku do pierwszego odczytu za rok 2023 nie uległ on zmianie. W drugiej odsłonie Indeksu wzięto pod uwagę odpowiedzi udzielone przez 111 polskich przedsiębiorstw. 

Czy ozusowanie umów rzeczywiście wyeliminuje patologię na rynku pracy?

Z umów zlecenie i umów o dzieło korzysta ponad 2.3 miliona Polaków. Bywa, że pracownicy są zachęcani do korzystania z takich umów "udających" umowy o pracę. Z danych Ministerstwa Pracy wynika jednak, że zaledwie około 2 proc. osób, czyli około 7 tys. twórców pracuje na umowach o dzieło traktując to jako główną formę zarobkowania, reszta dorabia do umowy o pracę. 

REKLAMA

W tych miejscach najłatwiej prowadzi się biznes

Raje biznesowe dla przedsiębiorców. Oto lista najprzyjaźniejszych miejsc na świecie do prowadzenia biznesu. Gdzie znalazła się Polska? 

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. KAS rozbiła grupę przestępczą wyłudzającą VAT

Przeszło 1,8 tys. fikcyjnych faktur na ponad 213 mln zł. Podkarpacka Krajowa Administracja Skarbowa rozbiła grupę przestępczą działającą w branży motoryzacyjnej wyłudzającą VAT. Zatrzymano 14 osób. Podejrzanym grozi do 15 lat pozbawienia wolności.

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia

Konferencja Zaprojektuj swój biznes – wyzwania, rozwój i strategia odbędzie się w dniach 6-7 listopada 2024 r. Organizatorem konferencji jest Kancelaria Podatkowa Skłodowscy, a patronat objął Business Centre Club.

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za

Od 1 marca 2025 r. droższe papierosy. Będzie nowa, wyższa akcyza na wyroby tytoniowe, nowatorskie oraz płyn do papierosów elektronicznych. Sejm jest za Teraz nowymi, wyższymi stawkami akcyzy m.in. na wyroby tytoniowe i płyny do papierosów elektronicznych zajmie się Senat.

REKLAMA

Karty sportowe w kategorii benefitowej

Skuteczna strategia benefitowa opiera się na zrozumieniu potrzeb pracowników i dostosowaniu oferty do ich oczekiwań. Karty sportowe, takie jak FitProfit i FitSport, są doskonałym narzędziem motywacyjnym, które oferuje szeroki dostęp do różnorodnych obiektów sportowo-rekreacyjnych. Pracownicy, którzy mają możliwość korzystania z takich kart, mogą wybierać formy aktywności najlepiej dopasowane do swoich preferencji. Dzięki temu regularna aktywność fizyczna staje się dla nich przyjemnością, a nie obowiązkiem, co z kolei przekłada się na ich lepsze zdrowie i samopoczucie. 

4 godziny 17 minut ze Szczecina do stolicy. Zachodniopomorscy przedsiębiorcy liczą, że Pendolino sprowadzi lepszą koniunkturę na lokalne rynki

Wiceminister Infrastruktury Arkadiusz Marchewka poinformował, że już od 14 grudnia do regularnego rozkładu jazdy w relacji Szczecin-Warszawa dołączy długo oczekiwane w Szczecinie Pendolino. Skróci czas przejazdu w obie strony o niespełna godzinę, czy to dużo?

REKLAMA