reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Co to jest leasing zwrotny nieruchomości

Co to jest leasing zwrotny nieruchomości

Leasing zwrotny nieruchomości może dotyczyć gruntu albo budynku, co oznacza, że w przypadku leasingu zwrotnego nieruchomości może wystąpić konieczność podpisania dwóch umów. Na czym polega leasing zwrotny?

Co to jest leasing zwrotny?

Leasing zwrotny stanowi szczególną formę leasingu, która wykształciła się w Stanach Zjednoczonych. Leasing zwrotny poprzedzony jest umową sprzedaży. Leasingobiorca sprzedaje środek inwestycyjny firmie leasingowej, zastrzegając dla siebie prawo jego dalszego użytkowania na warunkach ustalonych w umowie leasingu. Leasing ten pełni funkcję kredytową, ponieważ przedsiębiorca sprzedając środki trwałe, uzyskuje środki obrotowe, które może tak wykorzystać, aby przynosiły szybszy i wyższy dochód. Leasing zwrotny często okazuje się bardzo opłacalny pod względem podatkowym. Właśnie w przypadku leasingu zwrotnego, gdy przedmiotem będzie rzecz wcześniej zaliczona do środków trwałych leasingobiorcy, dostrzegalne są płynące z tej formy korzyści.

Prawo podatkowe dopuszcza różne formy leasingu. W przypadku, gdy przedmiotem leasingu jest budynek, wówczas dopuszczalny jest leasing operacyjny – gdzie kosztem będzie całość raty leasingowej, jak i leasing finansowy. Interpretacje podatkowe organów skarbowych (Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 marca 2009 r. (ITB3/423-734/08/MK) potwierdzają możliwość zawarcia umowy leasingu finansowego na grunt oraz umowy leasingu operacyjnego na budynek, który znajduje się na tym gruncie. Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego budynku możliwy jest jego wykup po cenie niższej niż cena rynkowa.

Przeczytaj także: Co z leasingiem sprzętu IT

Zawarcie umowy leasingu zwrotnego co do zasady wiąże się z koniecznością ponoszenia tzw. opłaty aranżacyjnej pobieranej za przeprowadzenie transakcji. Wysokość tej opłaty w pewnych okolicznościach również może zostać zaliczona do kosztów podatkowych.

Leasing zwrotny a kredyt

Zamiast umowy leasingu zwrotnego przedsiębiorca może zaciągnąć kredyt. Jednak w takim przypadku nie byłaby możliwa zmiana metody amortyzacji na degresywną, jak również niemożliwe byłoby zastosowanie jednorazowego odpisu. W przypadku leasingu zwrotnego dopuszczalne są zarówno zmiana metody amortyzacji na degresywną jak również zastosowanie jednorazowego odpisu. W praktyce elementem odróżniający leasing zwrotny od kredytu jest sprzedaż środka trwałego leasingodawcy i powstanie w tego tytułu przychodu u leasingobiorcy. W przypadku kredytu nie dochodzi do takiej sprzedaży.

Polecamy serwis Samochód w firmie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Leasing zwrotny nieruchomości
Leasing zwrotny nieruchomości

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

WFY Group

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama