Co to jest leasing zwrotny nieruchomości
REKLAMA
REKLAMA
Co to jest leasing zwrotny?
REKLAMA
Leasing zwrotny stanowi szczególną formę leasingu, która wykształciła się w Stanach Zjednoczonych. Leasing zwrotny poprzedzony jest umową sprzedaży. Leasingobiorca sprzedaje środek inwestycyjny firmie leasingowej, zastrzegając dla siebie prawo jego dalszego użytkowania na warunkach ustalonych w umowie leasingu. Leasing ten pełni funkcję kredytową, ponieważ przedsiębiorca sprzedając środki trwałe, uzyskuje środki obrotowe, które może tak wykorzystać, aby przynosiły szybszy i wyższy dochód. Leasing zwrotny często okazuje się bardzo opłacalny pod względem podatkowym. Właśnie w przypadku leasingu zwrotnego, gdy przedmiotem będzie rzecz wcześniej zaliczona do środków trwałych leasingobiorcy, dostrzegalne są płynące z tej formy korzyści.
REKLAMA
Prawo podatkowe dopuszcza różne formy leasingu. W przypadku, gdy przedmiotem leasingu jest budynek, wówczas dopuszczalny jest leasing operacyjny – gdzie kosztem będzie całość raty leasingowej, jak i leasing finansowy. Interpretacje podatkowe organów skarbowych (Interpretacja Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 12 marca 2009 r. (ITB3/423-734/08/MK) potwierdzają możliwość zawarcia umowy leasingu finansowego na grunt oraz umowy leasingu operacyjnego na budynek, który znajduje się na tym gruncie. Po zakończeniu umowy leasingu operacyjnego budynku możliwy jest jego wykup po cenie niższej niż cena rynkowa.
Przeczytaj także: Co z leasingiem sprzętu IT
Zawarcie umowy leasingu zwrotnego co do zasady wiąże się z koniecznością ponoszenia tzw. opłaty aranżacyjnej pobieranej za przeprowadzenie transakcji. Wysokość tej opłaty w pewnych okolicznościach również może zostać zaliczona do kosztów podatkowych.
Leasing zwrotny a kredyt
Zamiast umowy leasingu zwrotnego przedsiębiorca może zaciągnąć kredyt. Jednak w takim przypadku nie byłaby możliwa zmiana metody amortyzacji na degresywną, jak również niemożliwe byłoby zastosowanie jednorazowego odpisu. W przypadku leasingu zwrotnego dopuszczalne są zarówno zmiana metody amortyzacji na degresywną jak również zastosowanie jednorazowego odpisu. W praktyce elementem odróżniający leasing zwrotny od kredytu jest sprzedaż środka trwałego leasingodawcy i powstanie w tego tytułu przychodu u leasingobiorcy. W przypadku kredytu nie dochodzi do takiej sprzedaży.
Polecamy serwis Samochód w firmie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.