Co z leasingiem sprzętu IT
REKLAMA
REKLAMA
Leasing operacyjny IT staje się jedną z popularnych na świecie metod finansowania zakupów sprzętu. Wg źródeł Europe Lease – Europejskiego Zrzeszenia Towarzystw Leasingowych, leasing IT stanowi około 14% rynku operacji leasingowych. W Polsce, wg statystyk Związku Polskiego Leasingu, to zaledwie 2% , co wynika z faktu, iż na polskim rynku jest to nowy, wciąż jeszcze mało znany produkt.
REKLAMA
Leasing technologii umożliwia osiągnięcie maksymalnych korzyści dla firm w ramach posiadanego budżetu i jednocześnie zmniejszyć koszty utrzymania sprzętu. Korzyści finansowe tego rozwiązania są ogromne:
- Możliwość korzystania z lepszego sprzętu w ramach tego samego budżetu;
- Raty leasingowe stanowią w 100% koszt uzyskania przychodu, jako koszt operacyjny;
- Większa elastyczność w ramach bilansu i rachunku wyników dzięki obniżeniu zobowiązań i poprawy struktury bilansu;
- Zmniejszenie ogólnych kosztów utrzymania takich jak: serwis pogwarancyjny, rozszerzenie gwarancji, części zapasowe, energia elektryczna, utylizacja sprzętu, magazynowanie;
- Oszczędność kapitału obrotowego;
- Lepsza kontrola wydatków oraz ułatwienie zarządzania środkami trwałymi.
Zobacz także: Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany
Spośród innych argumentów przemawiających za leasingiem sprzętu IT można wymienić:
- Elastyczność w korzystaniu z aktualnej technologii, która umożliwia jej modernizację i aktualizację w czasie trwania umowy leasingu;
- Zgodne z zasadami „zielonego IT” zużycie energii CO2 oraz przyjazny środowisku sposób utylizacji starego sprzętu;
- Wydajność, komfort pracy pracowników a co za tym zadowolenie klientów.
Polecamy serwis: Fundusze unijne
„Powszechnie panuje opinia, że lepiej jest być właścicielem sprzętu kupionego za własną gotówkę czy kredyt.” – mówi Martin Kardos, Dyrektor Zarządzający na region Centralnej i Wschodniej Europy CSI Leasing. „Tymczasem całkowite koszty posiadania sprzętu to tylko wierzchołek góry lodowej - 80 % tej kwoty jest ukryte w kosztach operacyjnych powstających podczas cyklu życia produktów IT, a jedynie 20 % to nakłady kapitałowe, które klienci wydają na zakup wyposażenia. Chcemy pomóc przedsiębiorstwom wykorzystać gotówkę w sposób bardziej wydajny i tym samym dający większą elastyczność ich operacyjności w sytuacji gdy technologia oraz potrzeby rynku i biznesu uległy drastycznej zmianie.”
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.