Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany
REKLAMA
REKLAMA
Leasing operacyjny polega na tym, że przedmiot leasingu należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej) i to on jest uprawniony do jego amortyzowania. Czas na jaki z reguły zawierana jest umowy leasingu operacyjnego jest krótszy niż przewidziany prawem okres zużycia rzeczy. Powoduje to możliwość powstania sytuacji, w której przedmiot leasingu będący w posiadaniu leasingobiorcy, ale stanowiący własność leasingodawcy zostaje zbyty poprzez działania komornicze na rzecz spłaty zobowiązań dłużnika będącego jednocześnie, w odniesieniu do umowy leasingu, korzystającym.
REKLAMA
Polecamy: serwis Zakładam firmę
REKLAMA
Komornik sądowy dokonał w oparciu o wniosek złożony przez firmę windykacyjną licytacji samochodu dostawczego znajdującego się jedynie w posiadaniu dłużnika z tytułu umowy leasingu. Samochód ten stanowil własność leasingodawcy występującego w obrocie jako instytucja bankowa. Leasingodawca poniósł szkodę w postaci utraty składnika majątkowego. Jednocześnie firma windykacyjna uzyskała środki pieniężne na pokrycie zobowiązań dłużnika - leasingodawcy.
Na komorniku w sytuacji dokonania przez organ komorniczy na wniosek wierzyciela egzekwującego (np. firmy windykacyjnej) zajęcia przedmiotu, co do którego istnieje uzasadnione przypuszczenie, że stanowi on przedmiot leasingu operacyjnego ciąży obowiązek poinformowania leasingodawcy o zajęciu przedmiotu. Informację taką może przekazać także sam dłużnik. Ustawodawca przewidział miesięczny termin od daty uzyskania przez właściciela rzeczy niebędącego dłużnikiem wiadomości o dokonanym zajęciu, na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego z żądaniem zwolnienia przedmiotu spod egzekucji.
Opisana sytuacja prowadzi do powstawania w obrocie gospodarczym sytuacji, w której zarówno dłużnik-leasingobiorca jak i leasingodawca ponoszą de facto odpowiedzialność za zobowiązania tego pierwszego. Niedługi z praktycznego punktu widzenia termin na wniesienie powództwa przez właściciela przedmiotu leasingu powoduje, że pojawia się stan naruszający zasadę pewności obrotu. Małe i średnie firmy, których przedmiotem działalności jest świadczenie usług o charakterze leasingowym, mogą spotkać się z wysokim ryzykiem, w szczególności w odniesieniu do leasingu maszyn, czy urządzeń, które stanowią znaczne procentowo składniki majątkowe.
Polecamy: serwis Umowy
Uniknięcie takowych przypadków jest możliwe dzięki stałemu monitorowaniu sytuacji leasingobiorcy, a także szybkiemu reagowaniu na informacje o zajęciach przedmiotu leasingu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.