REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany

Milewski Marcin
Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany
Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany

REKLAMA

REKLAMA

Dokonywanie przez komorników licytacji przedmiotów leasingu operacyjnego uzsadania wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego przez uprawniony podmiot.

Leasing operacyjny polega na tym, że przedmiot leasingu należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej) i to on jest uprawniony do jego amortyzowania. Czas na jaki z reguły zawierana jest umowy leasingu operacyjnego jest krótszy niż przewidziany prawem okres zużycia rzeczy. Powoduje to możliwość powstania sytuacji, w której przedmiot leasingu będący w posiadaniu leasingobiorcy, ale stanowiący własność leasingodawcy zostaje zbyty poprzez działania komornicze na rzecz spłaty zobowiązań dłużnika będącego jednocześnie, w odniesieniu do umowy leasingu, korzystającym.

REKLAMA

Polecamy: serwis Zakładam firmę

REKLAMA

Komornik sądowy dokonał w oparciu o wniosek złożony przez firmę windykacyjną licytacji samochodu dostawczego znajdującego się jedynie w posiadaniu dłużnika z tytułu umowy leasingu. Samochód ten stanowil własność leasingodawcy występującego w obrocie jako instytucja bankowa. Leasingodawca poniósł szkodę w postaci utraty składnika majątkowego. Jednocześnie firma windykacyjna uzyskała środki pieniężne na pokrycie zobowiązań dłużnika - leasingodawcy.

Na komorniku w sytuacji dokonania przez organ komorniczy na wniosek wierzyciela egzekwującego (np. firmy windykacyjnej) zajęcia przedmiotu, co do którego istnieje uzasadnione przypuszczenie, że stanowi on przedmiot leasingu operacyjnego ciąży obowiązek poinformowania leasingodawcy o zajęciu przedmiotu. Informację taką może przekazać także sam dłużnik. Ustawodawca przewidział miesięczny termin od daty uzyskania przez właściciela rzeczy niebędącego dłużnikiem wiadomości o dokonanym zajęciu, na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego z żądaniem zwolnienia przedmiotu spod egzekucji.

Opisana sytuacja prowadzi do powstawania w obrocie gospodarczym sytuacji, w której zarówno dłużnik-leasingobiorca jak i leasingodawca ponoszą de facto odpowiedzialność za zobowiązania tego pierwszego. Niedługi z praktycznego punktu widzenia termin na wniesienie powództwa przez właściciela przedmiotu leasingu powoduje, że pojawia się stan naruszający zasadę pewności obrotu. Małe i średnie firmy, których przedmiotem działalności jest świadczenie usług o charakterze leasingowym, mogą spotkać się z wysokim ryzykiem, w szczególności w odniesieniu do leasingu maszyn, czy urządzeń, które stanowią znaczne procentowo składniki majątkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: serwis Umowy

Uniknięcie takowych przypadków jest możliwe dzięki stałemu monitorowaniu sytuacji leasingobiorcy, a także szybkiemu reagowaniu na informacje o zajęciach przedmiotu leasingu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA