reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Informacje podstawowe > Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany

Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany

Dokonywanie przez komorników licytacji przedmiotów leasingu operacyjnego uzsadania wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego przez uprawniony podmiot.

Leasing operacyjny polega na tym, że przedmiot leasingu należy do składników majątkowych leasingodawcy (firmy leasingowej) i to on jest uprawniony do jego amortyzowania. Czas na jaki z reguły zawierana jest umowy leasingu operacyjnego jest krótszy niż przewidziany prawem okres zużycia rzeczy. Powoduje to możliwość powstania sytuacji, w której przedmiot leasingu będący w posiadaniu leasingobiorcy, ale stanowiący własność leasingodawcy zostaje zbyty poprzez działania komornicze na rzecz spłaty zobowiązań dłużnika będącego jednocześnie, w odniesieniu do umowy leasingu, korzystającym.

Polecamy: serwis Zakładam firmę

Komornik sądowy dokonał w oparciu o wniosek złożony przez firmę windykacyjną licytacji samochodu dostawczego znajdującego się jedynie w posiadaniu dłużnika z tytułu umowy leasingu. Samochód ten stanowil własność leasingodawcy występującego w obrocie jako instytucja bankowa. Leasingodawca poniósł szkodę w postaci utraty składnika majątkowego. Jednocześnie firma windykacyjna uzyskała środki pieniężne na pokrycie zobowiązań dłużnika - leasingodawcy.

Na komorniku w sytuacji dokonania przez organ komorniczy na wniosek wierzyciela egzekwującego (np. firmy windykacyjnej) zajęcia przedmiotu, co do którego istnieje uzasadnione przypuszczenie, że stanowi on przedmiot leasingu operacyjnego ciąży obowiązek poinformowania leasingodawcy o zajęciu przedmiotu. Informację taką może przekazać także sam dłużnik. Ustawodawca przewidział miesięczny termin od daty uzyskania przez właściciela rzeczy niebędącego dłużnikiem wiadomości o dokonanym zajęciu, na wniesienie powództwa przeciwegzekucyjnego z żądaniem zwolnienia przedmiotu spod egzekucji.

Opisana sytuacja prowadzi do powstawania w obrocie gospodarczym sytuacji, w której zarówno dłużnik-leasingobiorca jak i leasingodawca ponoszą de facto odpowiedzialność za zobowiązania tego pierwszego. Niedługi z praktycznego punktu widzenia termin na wniesienie powództwa przez właściciela przedmiotu leasingu powoduje, że pojawia się stan naruszający zasadę pewności obrotu. Małe i średnie firmy, których przedmiotem działalności jest świadczenie usług o charakterze leasingowym, mogą spotkać się z wysokim ryzykiem, w szczególności w odniesieniu do leasingu maszyn, czy urządzeń, które stanowią znaczne procentowo składniki majątkowe.

Polecamy: serwis Umowy

Uniknięcie takowych przypadków jest możliwe dzięki stałemu monitorowaniu sytuacji leasingobiorcy, a także szybkiemu reagowaniu na informacje o zajęciach przedmiotu leasingu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany
Czy przedmiot leasingu operacyjnego może być zlicytowany

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama