| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Nabycie samochodu poleasingowego

Nabycie samochodu poleasingowego

Przedsiębiorcy maja możliwość zakupu aut poleasingowych. Występują one w dwóch grupach, które różnią się zarówno stopniem ryzyka zakupu, jak też ogólnym poglądem na stopień eksploatacji samochodów.

Umowa leasingu stanowi zobowiązanie się finansującego do nabycia rzeczy od zbywcy na określonych zasadach oraz oddania tej rzeczy do używania korzystającemu. Jednocześnie korzystający zobowiązuje się do ratalnej zapłaty finansującemu wynagrodzenia co najmniej równego cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy.

Samochody z firm, których przedmiotem działalności jest zawieranie umów leasingowych, są często autami określanymi mianem powindykacyjnych. W typowym leasingu występującym w polskim obrocie gospodarczym leasingobiorca wykupuje samochód po zakończeniu okresu trwania umowy. Sytuacja, w której firma leasingowa posiada danych samochód w ofercie sprzedaży pomimo zakończenia umowy oznacza, że w trakcie jej trwania nastąpiły problemy z utrzymaniem leasingu. Auta te oceniane są na rynku wtórnym jako bardziej nieprzewidywalne i przedstawiające niższą wartość. Przyczyną tego zjawiska jest ogólne przekonanie o istnieniu po stronie podmiotu zagrożonego popadnięciem w trudną sytuację finansową mniejszej chęci do działań rodzących koszty, takich jak np. serwis, robienie przeglądów, dbanie o samochód.

Zaletą takich aut jest ich relatywnie młody wiek oceniany w granicach średniej oscylującej około dwóch lat. Dodatkowym atutem jest stosunkowo niski przebieg.

Polecamy: Samochód poleasingowy alternatywą dla małej firmy

Drugą grupą samochodów poleasingowych są te, które pochodzą od firm trudniących się wynajmem długoterminowym. Auta takie co do zasady powracają do firmy po zakończeniu okresu trwania umowy, najczęściej po 3 - 4 latach. W czasie leasingu za samochód odpowiedzialność ponosi firma zajmująca się wynajmem, w związku z tym to ona go serwisuje i naprawia, a także posiada jego historię szkodowości. Pojazdy te mają stosunkowo większe przebiegi, ale za to zupełnie jasną sytuację techniczną.

Obie grupy aut cechują się tym, iż co do zasady kupowane są w Polsce od autoryzowanego dealera i posiadają udokumentowaną historię. Pozwala to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z ryzykiem zakupu auta kradzionego. Dodatkową zaletą jest fakt możliwości nabycia tych samochodów na fakturę VAT, a nie umowę kupna – sprzedaży. Jeżeli dany przedsiębiorca prowadzi mała firmę to jest to dla niego dużo korzystniejsza sytuacja. 

Polecamy: serwis Leasing

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Żurawska-Wojcieszek

Auditor, konsultant, trener w zakresie systemów zarządznia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »