Nabycie samochodu poleasingowego
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Umowa leasingu stanowi zobowiązanie się finansującego do nabycia rzeczy od zbywcy na określonych zasadach oraz oddania tej rzeczy do używania korzystającemu. Jednocześnie korzystający zobowiązuje się do ratalnej zapłaty finansującemu wynagrodzenia co najmniej równego cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy.
REKLAMA
Samochody z firm, których przedmiotem działalności jest zawieranie umów leasingowych, są często autami określanymi mianem powindykacyjnych. W typowym leasingu występującym w polskim obrocie gospodarczym leasingobiorca wykupuje samochód po zakończeniu okresu trwania umowy. Sytuacja, w której firma leasingowa posiada danych samochód w ofercie sprzedaży pomimo zakończenia umowy oznacza, że w trakcie jej trwania nastąpiły problemy z utrzymaniem leasingu. Auta te oceniane są na rynku wtórnym jako bardziej nieprzewidywalne i przedstawiające niższą wartość. Przyczyną tego zjawiska jest ogólne przekonanie o istnieniu po stronie podmiotu zagrożonego popadnięciem w trudną sytuację finansową mniejszej chęci do działań rodzących koszty, takich jak np. serwis, robienie przeglądów, dbanie o samochód.
Zaletą takich aut jest ich relatywnie młody wiek oceniany w granicach średniej oscylującej około dwóch lat. Dodatkowym atutem jest stosunkowo niski przebieg.
Polecamy: Samochód poleasingowy alternatywą dla małej firmy
REKLAMA
Drugą grupą samochodów poleasingowych są te, które pochodzą od firm trudniących się wynajmem długoterminowym. Auta takie co do zasady powracają do firmy po zakończeniu okresu trwania umowy, najczęściej po 3 - 4 latach. W czasie leasingu za samochód odpowiedzialność ponosi firma zajmująca się wynajmem, w związku z tym to ona go serwisuje i naprawia, a także posiada jego historię szkodowości. Pojazdy te mają stosunkowo większe przebiegi, ale za to zupełnie jasną sytuację techniczną.
Obie grupy aut cechują się tym, iż co do zasady kupowane są w Polsce od autoryzowanego dealera i posiadają udokumentowaną historię. Pozwala to na uniknięcie wielu nieprzyjemnych sytuacji związanych z ryzykiem zakupu auta kradzionego. Dodatkową zaletą jest fakt możliwości nabycia tych samochodów na fakturę VAT, a nie umowę kupna – sprzedaży. Jeżeli dany przedsiębiorca prowadzi mała firmę to jest to dla niego dużo korzystniejsza sytuacja.
Polecamy: serwis Leasing
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.