REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać szkołę doskonalenia techniki jazdy?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Mirek Gumula
Szkoła Jazdy Subaru
Szkoła Jazdy Subaru
Kursy z doskonalenia techniki jazdy
Błędem jest automatyczne utożsamianie kierowców rajdowych, czy wyścigowych z instruktorami techniki jazdy.
Błędem jest automatyczne utożsamianie kierowców rajdowych, czy wyścigowych z instruktorami techniki jazdy.

REKLAMA

REKLAMA

Od 2-3 lat wybór szkoły doskonalenia techniki jazdy może być nie małym problemem dla managera floty. W końcu z trudem wywalczony na ten cel budżet trzeba nie tylko rozsądnie zagospodarować, ale co najważniejsze wykazać, że takie szkolenie rzeczywiście przynosi znaczące ograniczenia kosztów związanych z użytkowaniem samochodów firmowych.

Obecnie na rynku – a raczej w internecie możemy znaleźć wiele firm oferujących szkolenia z zakresu doskonalenia techniki jazdy. Mówię o internecie bo zupełnie inaczej wygląd sytuacja w rzeczywistości. Spośród wielu tego typu firm tylko nieliczne traktują to zajęcie profesjonalnie, nie zaś dorywczo.

REKLAMA

REKLAMA

Ale przejdźmy do konkretu: jakimi aspektami kierować się przy wyborze najlepszej szkoły jazdy? Aby odpowiedzieć jednoznacznie na to pytanie powinniśmy na początku zastanowić się jaki cel ma przynieść szkolenie z zakresu doskonalenia techniki jazdy?

Ten sam cel nieco inaczej określa kadra zarządzająca oraz pracownicy, do których jest kierowane takie szkolenie. Oczywiście manager pomyśli w pierwszej kolejności o ograniczeniu kosztów związanych z szeroko pojętą eksploatacją floty firmowej. Pracownik z pewnością pomyśli o podniesieniu swoich umiejętności w kontekście bezpieczeństwa. I możemy się tutaj spierać co jest ważniejsze – dyskusji nie będzie końca. Najważniejszy jednak jest wspólny cel pracownika i managera. Wymienię tylko kilka korzyści: zmniejszenie kosztów związanych ze szkodami wypadkowymi, większa wydajność pracowników wynikająca z bezpieczniejszego użytkowania samochodu, korzystny wizerunek firmy tworzony przez pryzmat obrandowanego samochodu flotowego, czy tak prozaiczne a jednocześnie wzniosłe podniesienie bezpieczeństwa na naszych drogach. W końcu każdy z nasz chciałby, aby wszyscy użytkownicy drogi posiadali umiejętności i opanowanie samochodu jakim może pochwalić się np. Sobiesław Zasada – czyż nie?

A zatem mamy cel. Chcąc osiągnąć najlepsze efekty szkoleniowe, poniżej przedstawiam fundamentalne cechy charakteryzujące bardzo dobrą szkołę doskonalenia techniki jazdy. Trzy zasadnicze cechy dobrej szkoły oraz dobrego szkolenia praktycznego.

1. Instruktor - niewątpliwie najważniejszym elementem naszej układanki jest instruktor.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie od dziś wiadomo, że dobry nauczyciel/instruktor/szkoleniowiec potrafi zdziałać cuda. Od razu pojawia się pytanie: kto to jest dobry instruktor?

REKLAMA

Otóż dobrego instruktora charakteryzuje przede wszystkim potężne doświadczenie szkoleniowe. Głównie poprzez ciągłą praktykę szkoleniową szkoła jazdy oraz jej instruktorzy zdobywają know-how będące fundamentem jakości i efektywnego kursu. Dobry instruktor techniki jazdy to człowiek, który niewątpliwie powinien doskonale panować nad samochodem jednak zdecydowanie istotniejsza jest precyzja oraz łatwość wytłumaczenia zawiłości związanych z prawidłową techniką wykonywania poszczególnych manewrów. Dobry instruktor to również doskonały psycholog, który bez większych problemów edukacyjnie poradzi sobie zarówno z wystraszonym początkującym kierowcą jak i stereotypowym przedstawicielem handlowym, który tylko dlatego nie jest rajdowym mistrzem świata bo dostał słaby samochód – „…więc co wy mnie możecie nauczyć…”.

Błędem jest automatyczne utożsamianie kierowców rajdowych, czy wyścigowych z instruktorami techniki jazdy. Są to wprawdzie pokrewne dziedziny jednak w kwestii szkoleniowej zupełnie różne tak jak jazda bezpieczna i rajdowa.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Potwierdzeniem moich słów niech będą znane osoby z zupełnie innych dziedzin: Adama Małysza - który zdobył wszystko co było do zdobycia oraz jego trenera Apoloniusza Tajnera – ikony trenerskiej w świecie skoczków, który jako skoczek nie osiągnął znaczących sukcesów.

2. Ośrodek szkoleniowy – to kolejny bardzo istotny element związany z realizacją praktycznej części szkolenia na najwyższym poziomie.

Ośrodek taki poza komfortem pracy instruktora zapewnia to co w przypadku dynamicznych manewrów szkoleniowych najistotniejsze – bezpieczeństwo oraz rzeczywiste odzwierciedlenie warunków jakie panują na drodze.

Jak rozpoznać dobrej jakości ośrodek szkoleniowy? Wzorując się na specjalnie do tego celu zaprojektowanych wartych miliony euro austriackich ośrodkach szkoleniowych można w skrócie powiedzieć: dobry ośrodek szkoleniowy to taki który wyglądem przypomina bezpieczny tor wyścigowy czy też normalną drogę z przeprofilowaniami jezdni, utwardzonymi i bezpiecznymi poboczami… Dzięki temu szkoleniowo osiągamy doskonały efekt psychologiczny.

Oczywiście taki ośrodek powinien posiadać specjalnie przygotowane moduły szkoleniowe, a wśród nich płytę poślizgową umożliwiającą realizację ćwiczeń na nawierzchni o ograniczonej przyczepności (śnieg, nie lód). Pamiętajmy jednak, ćwiczenia na płytach poślizgowych to jedynie niewielka część programu szkoleniowego. A zatem nawierzchnia na pozostałej części modułów szkoleniowych powinna być równa, gładka, nie powinna posiadać pęknięć i być zbyt przyczepna. Ten niestety element jest problematyczny na większości lotnisk, które w Polsce bardzo często wykorzystywane są jako obiekty szkoleniowe.

Zbyt duża szorstkość nawierzchni negatywnie wpływa na bezpieczeństwo i jakość szkolenia. Po pierwsze - zbyt przyczepna nawierzchnia powoduje znaczące zużycie podzespołów w samochodach, po drugie - uczestnik wykonujący ćwiczenia na wyjątkowo przyczepnej nawierzchni jest przeświadczony, że na drodze będzie podobnie – tak niestety nie jest, po trzecie – zwykłe samochody konstruowane są w taki sposób, aby pojawiający się poślizg na zwykłym asfalcie nie doprowadził do dachowania. W przypadku większości lotnisk to ryzyko znacząco wzrasta.

3. Samochody szkoleniowe - trzecim najistotniejszym elementem dobrego szkolenia jest właśnie samochód. Co to oznacza?

Szkolenie przynosi najkorzystniejsze efekty wówczas, gdy jego uczestnik w części praktycznej korzysta z samochodu, którym porusza się na co dzień. Jest to o tyle istotne, że samochody w obrębie tego samego modelu podczas wykonywania manewrów szybkościowych mogą zachowywać się znacząco różnie od siebie w związku z tym wymagają nieco innych reakcji kierowcy. Ponadto osoba, która doskonale zna swój samochód nie traci czasu na jego poznanie. Oczywiście alternatywą – tu trzeba powiedzieć jasno – gorszą alternatywą - może być korzystanie z samochodów zapewnionych przez szkołę jazdy. Należy jednak pamiętać, aby samochody szkoleniowe nie odbiegały znacząco swoją klasą od tych którymi kursanci poruszają się na co dzień.

W kolejnym artykule rozszerzę poruszony temat przedstawiając wyjaśnienie istotnych, a czasem kontrowersyjnych pytań związanych z wyborem szkoły doskonalenia techniki.

Polecamy: serwis Leasing

Dobrego instruktora charakteryzuje przede wszystkim potężne doświadczenie szkoleniowe.
Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

REKLAMA

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA

Firma za granicą jako narzędzie legalnej optymalizacji podatkowej. Fakty i mity

W dzisiejszych czasach, gdy przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością konkurowania na globalnym rynku, pojęcie optymalizacji podatkowej staje się jednym z kluczowych elementów strategii biznesowej. Wiele osób kojarzy jednak przenoszenie firmy za granicę głównie z próbą unikania podatków lub wręcz z działaniami nielegalnymi. Tymczasem, właściwie zaplanowana firma za granicą może być w pełni legalnym i etycznym narzędziem zarządzania obciążeniami fiskalnymi. W tym artykule obalimy popularne mity, przedstawimy fakty, wyjaśnimy, które rozwiązania są legalne, a które mogą być uznane za agresywną optymalizację. Odpowiemy też na kluczowe pytanie: czy polski przedsiębiorca faktycznie zyskuje, przenosząc działalność poza Polskę?

5 sprawdzonych metod pozyskiwania klientów B2B, które działają w 2025 roku

Pozyskiwanie klientów biznesowych w 2025 roku wymaga elastyczności, innowacyjności i umiejętnego łączenia tradycyjnych oraz nowoczesnych metod sprzedaży. Zmieniające się preferencje klientów, rozwój technologii i rosnące znaczenie relacji międzyludzkich sprawiają, że firmy muszą dostosować swoje strategie, aby skutecznie docierać do nowych odbiorców. Dobry prawnik zadba o zgodność strategii z przepisami prawa oraz zapewni ochronę interesów firmy. Oto pięć sprawdzonych metod, które pomogą w pozyskiwaniu klientów w obecnym roku.

REKLAMA