REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie znaczenie ma flota samochodowa w budowaniu wizerunku firmy?

Grzegorz Czarnecki
Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska
Masterlease
Na każdym szczeblu struktury firmy samochody służbowe pełnią nieco inną funkcję.
Na każdym szczeblu struktury firmy samochody służbowe pełnią nieco inną funkcję.

REKLAMA

REKLAMA

Flota samochodowa to dla wielu z klientów kluczowe narzędzie pracy. Jednak na każdym szczeblu struktury firmy samochody służbowe pełnią nieco inną funkcję. Flota w dziale handlowym to istotny element umożliwiający działania operacyjne. Z kolei samochody kadry menadżerskiej, a w szczególności kadry zarządzającej stają się nie tylko narzędziem pracy, ale i istotnym elementem identyfikacji korporacyjnej. Co o wizerunku aut flotowych sądzi ekspert? Przeczytaj.

Dobór modeli samochodów flotowych klienta przez firmę musi być poprzedzony wnikliwą analizą jego potrzeb, specyfiki pracy użytkowników tejże floty, obszarów terytorialnych, po których się będą poruszać oraz budżetów zaplanowanych w polityce flotowej.

REKLAMA

Wielu z klientów wybiera samochody jednej marki, modelu, a nawet koloru dla grup pracowniczych jednego szczebla. Takie działanie pozwala nie tylko uzyskać oszczędności na etapie zakupu tychże aut, ale i wskazuje, iż firma ma spójną i konsekwentną strategię wizerunkową.

REKLAMA

Z kolei samochody dla top managementu wybierane są nie tylko według klucza budżetowego, ale i prestiżu, jaki niesie ze sobą dana marka pojazdów. Zdarza się również, że wybór marki jest podyktowany względami korporacyjnymi np. firmy o kapitale włoskim czy francuskim często wybierają marki aut produkowanych w tych krajach, co kompleksowo wpisuje się w ich politykę flotową, ale i podkreśla międzynarodowe korzenie firmy.

Obrandowanie aut to powszechnie stosowana forma reklamy zewnętrznej, która sprawdza się u przedstawicieli niemal każdej branży. Sposób i forma obrandowania aut muszą być jednak dobrze przemyślane marketingowo, by przekaz widniejący na samochodzie, był spójny z całościową koncepcją identyfikacji korporacyjnej firmy.

Reklama na samochodach może służyć promocji wizerunkowej samej firmy, promocji produktowej, jak i komunikacji z klientem. Każda z flot korzystających z takich rozwiązań powinna być oznakowana w sposób odpowiadający specyfice działalności firmy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Samochody przedstawicieli branży FMCG zwykle są bardzo zauważalne na ulicach miast. Reklama na nich widniejąca to często kolorowa, wyrazista wizualizacja produktowa. Z kolei firmy usługowe częściej eksponują na samochodach sam logotyp czy podstawowe dane kontaktowe – wśród klientów są kluczowe firmy kurierskie czy ochroniarskie, które właśnie w ten sposób oznakowały auta jeżdżące w wynajmowanej przez nas flocie.

Polecamy: Czym jest leasing zwrotny samochodów?

REKLAMA

Istotne jest zachowanie spójności z formą przekazu reklamowego widniejącego na samochodzie, a samą klasą auta. Obrandowanie samochodu klasy C czy D ogromną kolorową reklamą produktu spożywczego to niepożądane działanie marketingowe, uderzające w wizerunek firmy. Na luksusowych i prestiżowych autach można reklamować luksusowe i prestiżowe produkty i usługi, ale również w ograniczonym zakresie. Tego typu reklama np. na samochodzie marki Lexus czy Audi musi być subtelna i stonowana.

W portfelu mamy bardzo efektowny przykład reklamy zewnętrznej, która jest elementem spójnej strategii promocyjnej klienta.  W ramach umowy 24 najnowsze modele Fiatów 500 trafiły do Ragazze Martini (Dziewczyn Martini) w całej Polsce. Wybór tego producenta aut przez klienta nie był przypadkowy. Jak przyznaje reklamowa model bazując na tradycji marki Fiat, idealnie komponuje się z jej wartościami, podkreślając związek z tradycją, styl i radość życia. Fiaty 500 biorące udział w działaniach marketingowych poza typowymi zadaniami logistycznymi stanowią ważny składnik ambient media, będąc doskonałym nośnikiem informacyjnym dla naszego klienta.

Samochody flotowe to z doskonały nośnik reklamowy. Docierają w wiele miejsc, komunikują klientom nowe produkty, wzmacniają rozpoznawalność marki. Jednak firma decydująca się na oklejenie swoich samochodów musi mieć pełną świadomość, że obrandowane auta flotowe są czytelną i rozpoznawalną wizytówką firmy.

A co za tym idzie, wszelkie naganne zachowania na drodze, jak brawurowa jazda, wymuszanie pierwszeństwa oraz parkowanie w miejscach niedozwolonych stają się antyreklamą firmy i uderzają w jej wizerunek. Stąd dobrym pomysłem jest umieszczenie na takich samochodach (z tyłu) numeru telefonu, na który można zadzwonić, zgłaszając uwagi dotyczące zachowania kierowcy na drodze.

Polecamy: Jak planować budżet przy wynajmie długoterminowym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Posiadanie własnej firmy to plan na przyszłość ponad 80 proc. młodych w wieku 8-14 lat

    Młode pokolenie już zarabia. Ma też sprecyzowane plany dotyczące tego, co chce robić w przyszłości. I tak, 81 proc. osób z Polski w wieku 8-14 lat chce posiadać przedsiębiorstwo, prowadzić małą firmę albo mieć poboczny biznes. Pracę dla kogoś innego wybrałoby natomiast 11 proc. badanych.

    Szef OPZZ: dodatkowe niedziele handlowe w grudniu zaskoczeniem dla pracowników

    Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział PAP przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

    Nawet 130 - z tylu różnych aplikacji SaaS korzystały firmy w 2022 r.

    Rosnący poziom cyfryzacji i powszechny model pracy rozproszonej niesie duże wyzwania związane z ochroną danych poufnych i wrażliwych. W 2022 r. firmy korzystały przeciętnie nawet ze 130 różnych aplikacji SaaS. Jak zapewnić ochronę danych poufnych w tak rozbudowanym środowisku?

    Jak karty podarunkowe mogą uchronić przed poświątecznym spadkiem sprzedaży

    Karta podarunkowa jako narzędzie generowania przychodów? Jak najbardziej. Specjaliści od marketingu nie mają wątpliwości, że nowoczesne technologie wykorzystywane w kartach mogą być kluczem do zwiększania lojalności klientów i zapewniania stałego źródła dochodów. 

    REKLAMA

    Zaskakujący rok na giełdzie. Czego spodziewać się na ostatniej prostej 2023 r.?

    To był zaskakujący rok dla rynków, wyjątkowo pomyślny. Zwłaszcza biorąc pod uwagę widmo recesji, które groziło nam jeszcze na jego początku. Czy ostatnie tygodnie roku znów są obiecujące dla giełdy?

    Branża gastronomiczna chętnie korzysta z nowych technologii. Kody QR zamiast tradycyjnego menu będą już standardem?

    Nowe technologie napędzają branżę gastronomiczną. Usprawniają pracę, zmniejszają marnowanie produktów, ułatwiają kontakt z klientem. Rozwój będzie postępował i digitalizacja to jeden z najważniejszych kierunków w rozwoju tego biznesu.

    Firmy nie są zainteresowane ulgą B+R? A może nie wiedzą, że mogą skorzystać

    Ulga B+R. Dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia PIT za 2022 rok są zaskakujące. W porównaniu z rokiem wcześniejszym, skorzystano z ponad 36% mniej odliczeń zmniejszających podstawę opodatkowania z tytułu kosztów uzyskania przychodów, poniesionych na działalność badawczo-rozwojową. Jak komentują to eksperci?

    Wzrost płacy minimalnej: pracodawcy będą ciąć koszty a pracownicy stracą zapał do pracy?

    Wzrost płacy minimalnej w 2024 r. będzie wyzwaniem dla przedsiębiorców. Niektórzy eksperci prognozują, że paradoksalnie może wpłynąć negatywnie na nastroje pracowników i spowodować kolejne podwyżki. 

    REKLAMA

    Akcje, obligacje, giełda, rynek kapitałowy – komentarz rynkowy - listopad 2023 r. Jak rynek zareagował na wynik wyborów?

    W listopadowym komentarzu rynkowym eksperciVIG/C-QUADRAT TFI sprawdzają jak zachowują się obligacje korporacyjne oraz skarbowe w aktualnym otoczeniu makroekonomicznym; zastanawiają się, czy rynki akcji mogą kontynuować wzrosty z początku listopada. A także analizują jak wynik wyborów przełożył się na krajowy rynek akcji. 

    Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

    Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

    REKLAMA