reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Jak rozliczyć ubezpieczenie leasingowanego auta?

Zaliczenie składek na ubezpieczenie leasingowanego auta nie jest uzależnione od kwestii własności. Ubezpieczenie za samochody leasingowane będzie więc zaliczane do kosztów uzyskania przychodów analogicznie jak w przypadku samochodów będących własnością przedsiębiorcy.

Ubezpieczenie AC z ograniczeniami przy autach osobowych

Zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy PIT, do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20 tys. euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Należy jednak podkreślić, że wartość samochodu ustala się tylko dla celów ubezpieczenia dobrowolnego AC. Ubezpieczenie obowiązkowe OC nie zależy od wartości samochodu o której jest mowa w przywołanym wyżej przepisie. Tak więc limit wydatków, które można uznać za koszt uzyskania przychodów odnosi się tylko do ubezpieczenia AC. Nie wynika to wprost z przepisów ustawy, ale jest potwierdzone w interpretacjach organów podatkowych.

Przykładowo dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 10.06.2010 r. orzekł: W cytowanym przepisie nie podano wprost, o który rodzaj ubezpieczenia chodzi (OC, AC, NNW), ale należy przyjąć, że dotyczy on wyłącznie ubezpieczenia AC, bowiem dla ustalenia limitu, o którym mowa w tych przepisach, istotna jest wartość samochodu przyjęta dla celów ubezpieczenia, a tę przyjmuje się tylko dla AC. Dla ubezpieczenia OC i NNW wartość samochodu nie jest istotna (ILPB3/423-248/10-3/AO).

Zgodnie z tą interpretacją, przedsiębiorca będzie mógł zaliczyć w ciężar kosztów całość ubezpieczenia OC, natomiast składka z tytułu ubezpieczenia AC będzie stanowiła koszt tylko do określonego limitu.

Przedsiębiorca kupuje samochód osobowy za kwotę 100 tys. zł, ubezpieczenie wynosi 5 tys. zł (w tym 500 zł ubezpieczenia OC), a kurs euro z dnia zawarcia ubezpieczenia to 4 zł. Do kosztów uzyskania przychodów podatnik będzie mógł zaliczyć całość ubezpieczenia OC w kwocie 500 zł oraz 3600 zł z tytułu ubezpieczenia AC (4500 x 80000/100000).

Polecamy: Czy można zbyć pojazd będący przedmiotem leasingu?

Brak ograniczeń w przypadku aut ciężarowych

Inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku samochodów ciężarowych. Tu ustawodawca nie wyznacza limitu kwoty ubezpieczenia, które może stanowić koszt uzyskania przychodów. Tak więc całość ponoszonych przez przedsiębiorcę wydatków z tytułu ubezpieczenia samochodu ciężarowego będzie zaliczona w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Jest to uzasadnione faktem, iż są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto wydatki te nie zostały wymienione w art. 23 jako wydatki niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Polecamy: Umowa leasingu - porada

Dorota Kępka, księgowa Tax Care

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rozliczenie ubezpieczenie leasingowanego auta
Rozliczenie ubezpieczenie leasingowanego auta

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama