| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Odszkodowania > Szkody na osobie > Co ze szkodą wyrządzoną przez lekarza?

Co ze szkodą wyrządzoną przez lekarza?

Mówiąc o przedsiębiorcach mamy najczęściej na myśli właścicieli fabryk, czy firm. Konieczne jednak rozszerzenie zakresu tego pojęcia. Chodzi mianowicie o odpowiedzialność lekarzy za popełnione przez nich błędy przy wykonywaniu czynności. Uznanie tej grupy zawodowej za przedsiębiorców jest jak najbardziej trafne, z wielu powodów. Prowadzenie gabinetu lekarskiego jest wykonywaniem działalności gospodarczej.

Lekarz jest zobowiązany, zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach obowiązkowych, do zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ubezpieczenie to obejmuje szkody wyrządzone przez lekarza w związku ze szkodą wyrządzoną przy wykonywaniu czynności medycznych.

Odpowiedzialność lekarza obejmuje błędy, których dopuścił się poprzez niezgodne działanie lub zaniechanie, a więc na ogólnych zasadach odpowiedzialności cywilnej. Owo działanie lub zaniechanie musi być zawinione, a pomiędzy wyrządzoną szkodą, a winą musi istnieć związek przyczynowy. Oznacza to, że szkoda musi być wywołana przez zawinione działanie lub zaniechanie.

Jeżeli dojdzie do ewentualnego procesu cywilnego, konieczność udowodnienia, że działanie lub zaniechanie nie było zawinione spoczywa na lekarzu. Mamy więc do czynienia z przerzuceniem ciężaru dowodu z poszkodowanego na winnego. Sąd określając wysokość odszkodowania bierze pod uwagę różne aspekty, czasami bardzo niewymierne, np. rodzaj uszkodzeń, w jaki sposób szkoda wpłynęła na życie pacjenta, zarówno w aspekcie fizycznym, jak i psychicznym.

Przeczytaj także: Jak kształtuje się ubezpieczenie oc lekarzy oraz lekarzy dentystów?

Do wypłacenia odszkodowania nie jest oczywiście konieczne przeprowadzenie postępowania przed sądem. Może mieć miejsce sytuacja, gdy do wypłaty odszkodowania dojdzie w związku z zawartą pomiędzy pacjentem, a lekarzem ugodą.

Polecamy serwis: Przedsiębiorca w sądzie

Zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ma na celu przeniesienie obowiązku wypłaty odszkodowania, z lekarza na towarzystwo ubezpieczeniowe. Pomimo tego, że umowa ubezpieczenia jest obowiązkowa, nie obejmuje ona wszystkich wypadków wyrządzenia szkody.

Towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci np. odszkodowania w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia mienia pacjenta. Dlatego też podpisując umowę ubezpieczenia lekarz powinien dokładnie zapoznać się zakresem odpowiedzialności towarzystwa ubezpieczeniowego.

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ma na celu przeniesienie obowiązku wypłaty odszkodowania, z lekarza na towarzystwo ubezpieczeniowe.
Zawarcie umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej ma na celu przeniesienie obowiązku wypłaty odszkodowania, z lekarza na towarzystwo ubezpieczeniowe.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Jakubowski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »